Byli pracownicy Fiata ruszają do wyścigu szczurów

Robotnicy włoskiego Fiata walczą o miejsce pracy. Nie z koncernem jednak, lecz między sobą: kryzys na tamtejszym rynku samochodowym i konieczność zmniejszenia produkcji sprawiły, że jest ich za dużo.

»Koniec z inwestycjami, będą zwolnienia i przestoje w produkcji

Zmodernizowana nakładem blisko 900 milionów euro fabryka w Pomigliano d'Arco pod Neapolem, w której produkowana jest nowa wersja popularnej Pandy, pracuje na pół gwizdka. Nie ma zbytu na tyle samochodów, ile byłaby zdolna produkować.

Fiat nie chce zwalniać nikogo, dlatego pracownicy wysyłani są na zmianę na przymusowy i płatny urlop. Osiągniętą w ten sposób równowagę zakłócił kilkanaście dni temu wyrok sądu drugiej instancji, który nakazał przyjęcie do pracy 19 osób, pozostawionych poza bramą, ponieważ należą do związku zawodowego, który nie podpisał porozumienia z koncernem o nowych warunkach pracy.

Rzecznik Fiata poinformował, że chcąc zadośćuczynić orzeczeniu sądu, musi on obecnie wysłać 19 osób na przymusowy urlop. Jak uprzedził dyrektor generalny koncernu Sergio Marchionne, trudności zakończą się dopiero w 2014 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Lehnert, Rzym/dyd
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ja

Należy rozegnać związki zawodowe na cztery wiatry.
Są całkowicie zbędne.
Wzamian, państwo mogłoby oferować darmowe porady dotyczące prawa pracy dla każdego, kto uważa że jest poszkodowany przez pracodawcę.

! Odpowiedz
0 0 ~ty

Aleś malkontent!? Właśnie tak to ma działać, z podatków opasłych bogaczy, dla zaszczutych biedaków. a ty głąbie masz pretensje o kapitalizm w dzikim wydaniu; widać u ciebie prymitywną percepcje jak u wszystkich społeczeństw postsowieckich a więc Rosji czy Ukrainy.

! Odpowiedz
0 0 ~anzelm

Opaśli to są zwłaszcza szefowie central związkowych, którzy jak widać we Włoszech mają się świetnie. Przywracanie do pracy niepotrzebnych pracowników to strzał w głowę dla firmy - fabryka pracuje na pół gwizdka, a tu prawo nakazuje przyjąć z powrotem zbędną siłę roboczą. Ciekawe co tacy będą robić w fabryce, przyglądać się jak inni pracują? Bo przecież więcej samochodów produkować nie ma sensu, skoro nie ma na nie zbytu. Ech, najlepiej niech włoskie sądy nakażą Fiatowi zatrudnić wszystkich włoskich bezrobotnych, wtedy bezrobocie chwilowo spadnie do zera, a jakiś miesiąć później Fiat ogłosi plajtę. No chyba, że ucieknie wcześniej całkiem z Włoch.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mlody_realista

Podatki to płacą ludzie biedni i średniozamożni. Patrząc na inwektywy i poziom twojego języka to widzę że mam do czynienia z prostym chłopem i rozumiem że możesz tego nie wiedzieć. W kapitalizmie to niepotrzebnych ludzi się zwalnia a to co widzimy we Włoszech to akurat socjalizm. Ty jako prosty rolnik nie widzisz niestety różnicy i mylisz pojęcia. Nie mam ci tego za złe. Grunt że umiesz już z Internetu korzystać a to świadczy że idziesz z duchem czasu i jesteś rolnik oświecony.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mlody_realista

I jak ta unia europejska ma nie upaść jak działają w niej takie komunistyczne firmy. Ten moloch powinien zbankrutować ale znając życie to pewnie otrzyma dotacje od rządu Włoch z pieniędzy podatników. Tak to teraz działa.

!

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil