REKLAMA
JANUSZ KRYPTO

ECONOMISTButny Trump dał się nabić w butelkę. Putin mami go korzyściami ekonomicznymi

2025-03-22 07:00
publikacja
2025-03-22 07:00

Przywódca Rosji Władimir Putin zastawił pułapkę na prezydenta USA Donalda Trumpa i mami go wizją szerokich, korzystnych relacji dwustronnych, gdzie Ukraina przedstawiana jest jako nieistotny szczegół – poinformował w czwartek „Economist”, odnosząc się do rozmowy telefonicznej obu przywódców.

Butny Trump dał się nabić w butelkę. Putin mami go korzyściami ekonomicznymi
Butny Trump dał się nabić w butelkę. Putin mami go korzyściami ekonomicznymi
fot. IRINA SHI / / Shutterstock

Trump i Putin rozmawiali we wtorek przez ponad dwie godziny, a rosyjski lider nie dał w tym czasie prezydentowi USA prawie niczego, czym mógłby się pochwalić. Był to dla Trumpa „policzek” i „tylko człowiek o bezgranicznym tupecie może udawać, że było to zwycięstwo” – ocenił brytyjski tygodnik.

Zamiast bezwarunkowego zawieszenia broni, na jakie zgodziła się wcześniej Ukraina, Putin zaproponował wstrzymanie ataków na obiekty infrastruktury energetycznej. To sektor gospodarki, w który wojska ukraińskie zadawały w ostatnim czasie najeźdźcom silne ciosy – podkreślił „Economist”.

Rosja zażądała całkowitego wstrzymania zagranicznej pomocy wojskowej i wywiadowczej dla Ukrainy oraz wstrzymania mobilizacji żołnierzy do ukraińskiej armii, przy czym nie zaproponowała podobnych restrykcji wobec siebie. Putin chce też usunięcia „pierwotnych przyczyn” konfliktu, przez co rozumie „koniec istnienia Ukrainy jako niepodległego państwa”. „To nie są słowa człowieka skłonnego do kompromisu” – ocenił tygodnik.

Prawdziwe niebezpieczeństwo czai się jednak w tym, że Putin chce przekonać Trumpa, iż Rosja i USA mogą osiągnąć razem „prawie wszystko”, a oni dwaj, jako „mężowie stanu”, mają większe rzeczy do zrobienia, niż przejmowanie się Ukrainą, o ile nie wchodzi im ona w drogę – podkreślił „Economist”.

W tej mrzonce, jaką Putin próbuje mamić Trumpa, Rosja mogłaby pomóc USA rozwiązać kryzysy na Bliskim Wschodzie, a być może też przekonać Iran, swojego sojusznika, do porzucenia ambicji nuklearnych. Amerykańskie inwestycje w Rosji, w tym w wydobycie gazu w Arktyce, mogłyby pójść naprzód. Sankcje byłyby zniesione, a Rosja wróciłaby do grupy G7. Gdyby udało się oderwać ją od Chin, można byłoby uniknąć „III wojny światowej”, która tak niepokoi Trumpa.

Ta fantastyczna wizja ma jednak na celu przekonanie Trumpa, by dał Putinowi to, czego chce w sprawie Ukrainy, w zamian za puste obietnice. W rzeczywistości Rosja jest teraz uzależniona od Chin bardziej, niż kiedykolwiek będzie uzależniona od USA, i nie zostanie od nich oddzielona. Gospodarka Rosji jest mniejsza niż Włoch, a do tego podporządkowana kaprysom despoty, więc szanse na biznes są nikłe.

Jeśli natomiast Trump, w pogoni za tą fantazją, zmniejszy presję wywieraną przez Zachód na Rosję, będzie to porażka dla Ameryki. Po pierwsze głębiej wbije klin między USA a Europę, która nie podąży śladami Trumpa. Destabilizacja Ukrainy stworzy zagrożenie dla całej Europy, a sojusze i wartości, o jakie przez dziesięciolecia zabiegały USA, zostaną osłabione. Trump może się tym nie przejmować, ale z pewnością nie chce wyglądać na słabego, jak jego poprzednik Joe Biden, gdy talibowie przejęli władzę w Afganistanie – ocenił „Economist”.

Według komunikatu Białego Domu Trump rozmawiał z Putinem o perspektywie „ogromnych umów gospodarczych i stabilności geopolitycznej, gdy osiągnięty zostanie pokój”. „Jest jasne, czego chce Putin. To dziwne, że Trump zdaje się tak chętny, by mu to dać” – skonstatował brytyjski tygodnik. (PAP)

wia/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ile pożyczki na raty możesz uzyskać?
Ile pożyczki na raty możesz uzyskać?

Komentarze (27)

dodaj komentarz
tompaj10
Trump dal sie nabic w butelke??? To ze nie chce dokladac wiecej forsy do tonacego, zkorumpowanego statku?? oraz ze chce sie ukladac z silniejszym? Mozna dyskutowac o etyce takiej polityki ale nie i tym ze dal sie nabic w butelke. Podejrzewam ze Economistowi pali sie pod czterema literami po tym jak stracili dotacje z USAID.
sterl
On wszystkich kiwa , ale prawa na przyzwoite i szanujące mniejszości nie zamierza zmieniać..
marianpazdzioch
Albo są jakieś kompromaty, albo prowadzą go już od lat na zasadzie wzajemnych korzyści.
polonu
niech sobie wbiją w głupi łeb że Rosja to nie Araby w sandałach , Ameryka nic nie musi podpisywać nikt ją o nic nie prosi . co zrobią ich sprawa . Biden źle trafił , czasy minęły kiedy wszystkich ustawiało się po kątach , nie wrócą te lata te lata szalone . Europa już załatwiona , ratując Ameryka sama się zatapia .
asemen
Tak, pełna zgoda. Ruskie to nie Araby w sandałach, bo na sandały kasy brak. Do Arabów, zwłaszcza tych z nad Zatoki to im milion lat brakuje.
santoriusz odpowiada asemen
a wiesz ile to jest milion lat? arabii jeszcze wtedy nikt nie wymyślił
sterl odpowiada asemen
Całą Europa w tym Polska stawia pomniki i pałace banderowcom..to kto tu potrafi kręcić?
sterl odpowiada asemen
Chłopie zdecyduj sią czy chcą zająć Europę, czy szukają krawca do szycia sandałów?
asemen odpowiada santoriusz
Wiem, umiem liczyć. A to była przenośnia, nie macie czagos takiego w języku rosyjskim?

Powiązane: Stany Zjednoczone/USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki