Buk: Wpływy budżetowe ze sprzedaży częstotliwości 5G są założone konserwatywnie

2019-10-11 11:48
publikacja
2019-10-11 11:48

Wpływy budżetowe ze sprzedaży częstotliwości 3,6-3,8 GHz w 2020 roku są założone konserwatywnie - oceniła wiceminister cyfryzacji Wanda Buk w rozmowie z PAP Biznes. Wiceminister jest zdania, że budowa państwowego operatora hurtowego na paśmie 700 MHz będzie okazją do odbudowania pozycji państwa na rynku telekomunikacyjnym.

/ fot. Omar Marques / ZUMA Press

"Zwykle pasma niskie są droższe, ale ostatnio widzimy, że coraz wyższe ceny w Europie osiągają pasma wyższe, pojemnościowe, takie jak pasmo C. Kwota w budżecie jest założona konserwatywnie" - oceniła wiceminister.

Według wyliczeń PAP Biznes, założone w projekcie budżetu na 2020 rok dochody ze sprzedaży częstotliwości 3,6-3,8 GHz (tzw. pasma C) mogą wynosić ok. 1 mld zł. W projekcie dochody Urzędu Komunikacji Elektronicznej, odpowiedzialnego za rozdysponowanie częstotliwości, zaplanowano bowiem na 1,69 mld zł, podczas gdy budżet na 2019 rok zakładał dochody UKE w wysokości 707 mln zł, bez żadnych dodatkowych wpływów ze sprzedaży pasma radiowego.

Pasmo 3,6-3,8 GHz będzie pierwszym zasobem częstotliwości w Polsce przeznaczonym na potrzeby sieci 5G - nowego standardu telekomunikacyjnego, który ma umożliwić pięćdziesięcio- a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Buk ocenia, że tempo wdrożenia technologii 5G w Polsce jest dobre, pomimo, że nie przeprowadzono dotąd aukcji częstotliwości, co miało już miejsce w innych krajach UE, m.in. we Włoszech, Niemczech i Austrii.

"By sieć 5G mogła funkcjonować, potrzebny jest bardzo dobry szkielet światłowodowy i my ten szkielet mamy. Inne kraje, np. Niemcy, bardzo wcześnie zainwestowały w sieć telekomunikacyjną opartą o miedź i później przez wiele lat ją modernizowały - my zaczęliśmy później, ale dzięki temu od razu przeszliśmy do inwestycji w światłowód, który dziś nie ma praktycznie ograniczeń rozwojowych" - powiedziała.

Wiceminister "nie ma wątpliwości", że uda się operatorom uruchomić sieć 5G w jednym z największych miast do końca 2020 roku - do czego zobowiązała Polskę Komisja Europejska - jeżeli tylko aukcja częstotliwości 3,6-3,8 GHz zostanie zakończona w terminie. Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje, że aukcja zakończy się w połowie 2020 roku.

Do końca roku minister zdrowia w uzgodnieniu z resortem cyfryzacji ma wydać istotne z punktu widzenia aukcji częstotliwości rozporządzenie wyznaczające dopuszczalne poziomy pól elektromagnetyczych (PEM).

"Przygotowujemy się do tego, przygotowuje się też resort zdrowia, kompletujemy informacje - na razie nie jesteśmy jeszcze na etapie międzyresortowej dyskusji" - powiedziała Buk.

"To, z czym musimy się zmierzyć, to harmonizacja obecnych norm do takich, które obowiązują w Unii Europejskiej i są rekomendowane przez światowe organizacje. Tak niskie dopuszczalne limity PEM jak obecnie obowiązujące w Polsce są jedynie w Rumunii i we Włoszech, przy czym we Włoszech system pomiaru pola elektromagnetycznego jest bardziej liberalny niż u nas i dotyczy - w uproszczeniu – wartości średnich, a nie szczytowych" - dodała.

Buk potwierdziła, że nowy system monitowania poziomów pola elektromagnetycznego SI2PEM powstanie do sierpnia 2020 roku. System ma zbierać dane dotyczące urządzeń nadawczych działających na częstotliwościach radiowych, pochodzące od operatorów telekomunikacyjnych, Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

"To termin jak najbardziej realny, być może nawet uda się udostępnić część funkcjonalności wcześniej" - powiedziała.

Wiceminister poinformowała, że analizowany m.in. przez resort cyfryzacji pomysł utworzenia państwowego operatora hurtowego sieci 5G na paśmie radiowym 700 MHz wynika z chęci "odbudowania pozycji państwa na rynku telekomunikacyjnym".

"To jest sprawa, nad którą pochylają się dziś najważniejsi decydenci w naszym kraju. Chodzi o sposób, by zwiększać aktywność państwa, ale jednocześnie nie ingerować w dobrze funkcjonujący rynek detaliczny. Stąd pomysł operatora hurtowego na paśmie 700 MHz" - powiedziała.

"Po pierwsze musimy myśleć o tym, by zabezpieczyć łączność mobilną dla naszej administracji, rządu, wojska, co do tego nie ma wątpliwości - zajmujemy się tym tematem wspólnie z MON, MSWiA i KPRM. Tu należy się spodziewać sporej interwencji państwa" - dodała.

Za stworzeniem konsorcjum, które oferowałoby w przyszłości usługi w oparciu o technologię 5G w paśmie 700 MHz, opowiada się państwowy operator telekomunikacyjny Exatel.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski podał we wrześniowym wywiadzie dla PAP, że realny termin rozpoczęcia prac nad udostępnieniem pasma 700 MHz to lata 2022-2023. Kluczową kwestią jest w tym kontekście uwolnienie częstotliwości przez wschodnich sąsiadów Polski, w tym przez Rosję.

Wiceminister Buk poinformowała, że negocjacje w tej sprawie, do których przystąpiła niedawno Komisja Europejska, są coraz intensywniejsze, ale nadal "wydają się spowalniane".

"Przez dłuższy czas dysponowaliśmy informacją, że jesteśmy zakłócani, natomiast gdy wysłaliśmy pracowników Instytutu Łączności w celu wykonania pomiarów okazało się, że te pasma nie są wykorzystywane. Nie przeszkadza to naszym wschodnim sąsiadom odmawiać zmiany przeznaczenia częstotliwości" - powiedziała.

"Oczywiście, jest to kwestia związana z pewną grą geopolityczną" - dodała.

Łukasz Kucharski

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
cowabunga
jak nie powiększą norm emisji promieniowania to za przeproszeniem będzie gufno nie sieć 5G. Już teraz ledwo to działa na LTE bo trzeba pierdyliard stacji wybudować i są dziury zasięgowe. Kaskę za pasmo to łatwo przygarnąć, co urzędasy ? Ale jak już trzeba pomóc komuś zwłaszcza przedsiębiorcom to NIEDASIE.
hawu
To znaczy że jesteśmy w komfortowym położeniu, wpływy ze sprzedaży częstotliwości pod 5G powinny poprawić stan budżetu państwa, a sama sieć już od przyszłego roku może cieszyć nowych klientów.

Powiązane: Budowa sieci 5G

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki