REKLAMA

Brytyjskie media wzywają do zaostrzenia działań antyterrorystycznych

2017-05-24 14:44
publikacja
2017-05-24 14:44

Środowe brytyjskie gazety opisują kolejne szczegóły z życia 22-letniego Salmana Abediego, który przeprowadził poniedziałkowy zamach bombowy w Manchesterze. Media wezwały rząd do podjęcia ostrzejszych działań w celu zwalczania zagrożenia terrorystycznego.

/ fot. Jon Super / Reuters

"The Times" poinformował na pierwszej stronie o związkach urodzonego w Manchesterze Abediego z Libią. Według cytowanych przez gazetę przyjaciół zamachowca mężczyzna miał niedawno wrócić z tego kraju, gdzie podczas krótkiego pobytu - zdaniem policji i służb specjalnych - mógł być w kontakcie z lokalnymi członkami Państwa Islamskiego lub Al-Kaidy. Mieli mu oni udzielić niezbędnego wsparcia w przygotowaniu ataku.

Dziennik podkreślił, że jednym z priorytetów policji jest znalezienie informacji o osobie, która skonstruowała ładunek wybuchowy użyty w poniedziałkowym zamachu. Według ekspertów budowa tak skomplikowanej bomby byłaby trudna bez profesjonalnego wsparcia. Według "Timesa" ładunek był ukryty w bagażu pozostawionym na ziemi przed detonacją.

Na podstawie rozmów z sąsiadami dziennikarze stworzyli profil psychologiczny Abediego, który do 2015 roku był studentem pobliskiego uniwersytetu w Salford. Gazeta zdołała ustalić, że zradykalizował się w ciągu ostatniego roku i był od jakiegoś czasu znany służbom bezpieczeństwa, choć nie znajdował się pod stałą obserwacją.

"Guardian" podał, że sprawca zamachu i jego brat regularnie chodzili do meczetu w dzielnicy Didsbury. Ojciec Abediego jest znany w libijskiej społeczności w Manchesterze, ale obecnie przebywa w Trypolisie.

Publicysta "Timesa" Daniel Finkelstein ostrzegł, by nie ulegać "intelektualnie ciekawej, pokazującej siłę empatii" pokusie analizowania, czy władze są w stanie zrobić coś, aby nie prowokować ataków terrorystycznych.

"Jednocześnie jest to jednak katastrofalne" - ocenił, tłumacząc, że "główną linią obrony jest podtrzymanie absolutnego, niewzruszonego przekonania, że przemoc nami nie wstrząśnie i nas nie zmieni; że to nie jest sposób na zwrócenie naszej uwagi lub odpowiedzi na ich wezwania".

W komentarzu redakcyjnym "Times" zaznaczył, że "zwycięstwo nad terroryzmem nigdy nie będzie absolutne, ale może być zdefiniowane jako wolność od lęku". Jak podkreślono, kluczowe są trzy elementy oporu: praca służb wywiadowczych, stoickie podejście i opór obywateli oraz determinacja demokratycznie wybranych przywódców do kierowania się wartościami, których terroryści nie tolerują.

Tabloid "The Sun" napisał, że poniedziałkowy atak był "czystym złem"; gazeta jako pierwsza opublikowała także zdjęcie Abediego.

Oprócz relacji z tragicznych wydarzeń dziennik zwrócił uwagę na "anioły Manchesteru" - osoby, które wspierały akcję ratunkową - od służb ratunkowych po "zwykłych mieszkańców miasta, którzy pokazali swoją siłę w obliczu zła", m.in. taksówkarzy, członków lokalnych społeczności religijnych i dawców krwi.

Gazeta pisze też o poruszającym czuwaniu z wtorkowego wieczoru, kiedy na jednym z placów miasta zebrało się kilka tysięcy ludzi, którzy wzięli udział we wspólnej ceremonii prowadzonej przez władze lokalne oraz przedstawicieli różnych wyznań i mniejszości mieszkających w Manchesterze.

W komentarzu redakcyjnym "The Sun" zdecydowanie podkreślono, że "żałoba nie wystarczy", podobnie jak "wiara w to, że jedność, różnorodność i miłość zwyciężą". "Dość - nadeszła pora działania" - czytamy.

"Niektórzy domagają się, żeby wszystkie osoby podejrzane o związki i sympatyzowanie z Państwem Islamskim były internowane i zamykane (w aresztach) bez procesu. +The Sun+ nie może tego usprawiedliwić - to tylko dolewanie oliwy do ognia - ale musimy coś zrobić" - napisano.

Gazeta uważa, że operatorzy mediów elektronicznych - takich jak Twitter, Facebook, WhatsApp - "muszą być zmuszeni do wzięcia odpowiedzialności" i "nie mogą dalej zapewniać terrorystom bezpiecznej przestrzeni do planowania rzeźni". Dziennik zaapelował także o wzmocnienie wysiłków na rzecz zwalczania ekstremizmu wśród społeczności muzułmańskiej.

Tabloid dodał, że "choć oczywiście należy opłakiwać zmarłych, zawieszenie kampanii wyborczej nie powinno być przedłużane w nieskończoność". "To pokazałoby terrorystom, że mogą wybić Wielką Brytanię z codziennego rytmu - nie wolno nam dać im tej satysfakcji" - podkreślił "The Sun".

"Daily Mail" poinformował na pierwszej stronie o planach wyprowadzenia żołnierzy na ulice Wielkiej Brytanii, przypominając, że poziom zagrożenia terrorystycznego został podniesiony do najwyższego, "krytycznego".

Dziennik pochwalił także wtorkowe wystąpienia premier Theresy May, podkreślając, że mówiła "bez obłudy - z kontrolowaną, cywilizowaną wściekłością". "Nasza premier brzmiała tak, jak osoba sprawująca taką funkcję, nie poddała się łatwo emocjom, a w przeszłości niektórzy oskarżali ją o chłodne zachowanie. Nie wczoraj: (...) była przygotowana, pełna współczucia i silna" - ocenił komentator Quentin Letts.

Powołując się na źródła w agencjach bezpieczeństwa, gazeta podała także, że liczba potencjalnych bojowników Państwa Islamskiego mieszkających w Wielkiej Brytanii jest szacowana na ok. 3 tys.

Jednocześnie "Daily Mail" przyjął ostrą linię wobec wydarzeń w Manchesterze, pisząc w komentarzu redakcyjnym o "krwawej cenie za liberalną słabość".

"Piętnaście lat temu jeden z czołowych polityków powiedział o innym zamachu, że +te wydarzenia są okrutnym przypomnieniem, że wolność wymaga ciągłej czujności, a my zbyt długo byliśmy niewystarczająco czujni, udzielając schronienia tym, którzy nas nienawidzą, tolerując tych, którzy nam zagrażają i pobłażając tym, którzy chcą nas osłabić+. To była Margaret Thatcher, mówiąca o zamachach z 11 września 2001 roku - a jej słowa są jeszcze bardziej prawdziwe dzisiaj. Ile czasu musi minąć, zanim zaczniemy działać?" - czytamy.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ jhp/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~bimbom
Należałoby brać przyklad z Izraela i burzyć dom rodzinny zamachowca a jego rodzinę wysiedlać z kraju. Marzenie ściętej głowy - jedyne co potrafią Europejczycy to składać kiczowate pluszaki i kołysać się niczym pingwiny. Możliwości jest od groma tylko nie ma woli politycznej. Chińscy producenci pluszaków zacierają ręce.
~Ed
Obiektywnie to pamietajmy tez o dzieciach w Jemenie Afganistanie Iraku ktorym Zachod zgotowal los
~adam
To wszystko spowodowały dzialania marksistów kulturowych,którzy od prawie stu lat starają się zniszczyć tradycyjne społeczeństwa zachodnie(łacińskie)za pomocą wielu metod: multikulturalizm-sposób na rozkład białych europejskich społeczeństw, rewolucja seksualna - zmienienie znaczenia moralności,aborcja,eutanazja,To wszystko spowodowały dzialania marksistów kulturowych,którzy od prawie stu lat starają się zniszczyć tradycyjne społeczeństwa zachodnie(łacińskie)za pomocą wielu metod: multikulturalizm-sposób na rozkład białych europejskich społeczeństw, rewolucja seksualna - zmienienie znaczenia moralności,aborcja,eutanazja,feminizm,pacyfizm,walka z chrześcijaństwem w przestrzeni publicznej(gdyż Kościół stał zawsze na straży kultury i wartości),multikulturowość-niszczenie tradycyjnych białych społeczeństw zachonich(łacińskich),stworzenie nowego znaczenia "tolerancji"i "poprawności politycznej"od lat 80,edukacja seksualna małych dzeci, "ideologia gender".W latach 30 zrezygnowano z klasy robotniczej jako głównego źródła rewolucji na Zachodzie,skrzyżowano teorię Marxa (ucisk klasy robotniczej) z psychoanalizą Freuda (kultura zachodnia to stan ciągłej represji psychologicznej).Marksiści kulturowi osiągnęli niebywały sukces.Udało im się zniszczczyć w wysokim stopniu społeczeństwa zachodnie.To duży skrót,zaznaczający główne punkty.Wszystko wymienione jest uznawane i wychwalane przez lewicę,ale współczesna "prawica",która istnieje w zyciu politycznym Europy,czyli lewica prawicy,przejęła programy lewicy.
~adam
Przyczyną konkretnie faktu,iż wysadzają się ludzie żyjący w Europie w dobrobycie,jest,moim zdaniem,m.in. właśnie marksizm kulturowy,który spowodował w.w.degenerację tradycyjnych społeczeństw,opartych na prawdziwych wartościach.Ci młodzi ludzie kierują się w stronę islamu i salafizmu,gdzie widzą jasne zasady i wzorce Przyczyną konkretnie faktu,iż wysadzają się ludzie żyjący w Europie w dobrobycie,jest,moim zdaniem,m.in. właśnie marksizm kulturowy,który spowodował w.w.degenerację tradycyjnych społeczeństw,opartych na prawdziwych wartościach.Ci młodzi ludzie kierują się w stronę islamu i salafizmu,gdzie widzą jasne zasady i wzorce w kontraście do zepsutej i upadłej cywilizacji zachodniej.
~MacGawer odpowiada ~adam
Doskonale pamiętam końcówkę lat 70-tych gdy w dzienniku TV niemal codziennie podawano informację o jakimś zamachu. W tym czasie szczególnie aktywne były lewicowe bojówki, a wszystko skończyło się w 1980r. Nie dlatego, że udało się wyłapać tych terrorystów lecz dlatego, że nie widzieli szans na wygraną. Właśnie Doskonale pamiętam końcówkę lat 70-tych gdy w dzienniku TV niemal codziennie podawano informację o jakimś zamachu. W tym czasie szczególnie aktywne były lewicowe bojówki, a wszystko skończyło się w 1980r. Nie dlatego, że udało się wyłapać tych terrorystów lecz dlatego, że nie widzieli szans na wygraną. Właśnie wtedy pojawiły sie doniesienia o pęknięciu w demoludach (to był ich idol), a po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce zaprotestowała nawet włoska partia komunistyczna!

Popatrzmy teraz na islamistów i ich szanse na pzrejęcie władzy w Europie zachodniej. Nawet ślepy powie, że sa niemal 100% więc nic dziwnego, że coraz mocniej sie aktywizują. A odwet w postacie kredek i marszów milczenia tylko ich zachęca do dalszych działań bo widzą, że są blisko celu. Jak długo Europa sie nie obudzi i nie wróci do swoich korzeni tak długo WSZYSTKIE działania typu ekstradycje, internowania itp sa skazane na porażkę. Coś mi sie wydaje, że dla wielu państw jest zbyt późno i jedyna nadzieja w tym, że kalifat europejski będzie graniczył z jednej strony z Hiszpanią (w sojuszu z Portugalia i Irlandią), a z drugiej z rozszerzoną grupą Wyszehradzką. Bo jak na zachodzie oprą sie o Atlantyk marny nasz los...
~asdf
Tak, na pewno edukacja seksualna małych dzieci zniszczyła chrześcijaństwo i spowodowała zamachy. Przeczytałbyś z raz to, co piszesz. Kompletne bzdury.
~adam odpowiada ~asdf
jesli nie zrozumiales tekstu,to trudno.
~adam odpowiada ~MacGawer
Muzułmanie zdobędą władzę przez czystą demografię,co będzie też wspierane"poprawnością",Obecne społeczeństwa oddaliły się od modelu rodziny z dziecmi,zabijają w okresie prenatalnym,stosują masowo antykoncepcję hormonalną,coraz bardziej rozszerzają zakres eutanazji.To wszystko,jak również indoktrynacja Muzułmanie zdobędą władzę przez czystą demografię,co będzie też wspierane"poprawnością",Obecne społeczeństwa oddaliły się od modelu rodziny z dziecmi,zabijają w okresie prenatalnym,stosują masowo antykoncepcję hormonalną,coraz bardziej rozszerzają zakres eutanazji.To wszystko,jak również indoktrynacja LGBTQ przyspieszy proces,w wyniku którego, przedstawiciele obcej nam kulturowo cywilizacji arabskiej będą wkrótce stanowić znacznie więcej niż obecnie w wielu krajach Europy 4-10% populacji.Widzę taki scenariusz.
~niepelnosprawny_org
przykre i smutne, ale oni sie tam ociagaja, moze to pretekst do 100% brexit, ale jeszcze w latach 90-tych, 80-tych, porzadek by byl raz dwa, moze niechlubne tez komunistyczne panstwa dzialaja szybko...

Powiązane: Zamachy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki