REKLAMA

Brytyjskie banki tną sieć placówek

Michał Kisiel2016-04-08 09:03analityk Bankier.pl
publikacja
2016-04-08 09:03
fot. HSBC/FORUM /

W ciągu ostatnich 20 lat liczba placówek bankowych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o połowę. Zwrot w stronę elektronicznej obsługi klienta sprawi, że ten trend przybierze jeszcze na sile. Trzy duże banki – HSBC, Royal Bank of Scotland i Barclays – planują w tym roku zamknąć 400 oddziałów.

Wielka Brytania należy do grupy krajów, w których kurczenie się sieci oddziałów bankowych jest szczególnie widoczne. Z danych Banku Światowego wynika, że w ciągu 10 lat, od 2004 do 2014 roku, Liczba placówek przypadających na 100 tys. mieszkańców zmniejszyła się o 13 proc. – z 29 do 25,2. W 2014 r. z brytyjskich ulic zniknęło 479 oddziałów.

W marcu 2015 r. duże banki zakończyły negocjacje ze stroną rządową prowadzone pod hasłem „the last bank in town". Od instytucji bankowych oczekiwano, że zobowiążą się do powstrzymania się od likwidowania placówek, jeśli będzie to oznaczać zamknięcie ostatniego oddziału dostępnego dla lokalnej społeczności. Rządowi nie udało się uzyskać takiej deklaracji, a banki poinformowały, że będą konsultować z samorządami lokalnymi swoje plany i zapewnią alternatywne formy dostępu do swoich usług.

Brytyjskie banki tną sieć placówek / HSBC

Jak donosi Reuters, trzy duże brytyjskie banki poinformowały, że w tym roku planują ograniczenie sieci stacjonarnej dystrybucji. HSBC zamknie około 200 placówek. To około 20 proc. jego sieci, a skala cięć byłaby o jedną trzecią większa niż w 2015 r. Podobne plany mają  Royal Bank of Scotland i Barclays, które zamierzają zamknąć po 100 placówek.

Banki uzasadniają swoje decyzje spadającą częstotliwością wizyt klientów w fizycznych oddziałach. Obsługę klienteli w coraz większym stopniu przejmują kanały elektroniczne, a zwłaszcza bankowość internetowa i mobilna. Nie oznacza to jednak, że duże brytyjskie banki rezygnują z bezpośredniego kontaktu z klientami. HSBC poinformował, że wchodzi w alians z pocztą, a Barclays nawiąże współpracę z siecią supermarketów ASDA. Przymierza z detalistami mogą nieco złagodzić skutki ograniczenia liczby placówek, dając klientom możliwość wykonania podstawowych operacji przy okazji innych sprawunków.

W opublikowanym pod koniec marca raporcie Citi Research prognozuje dalsze kurczenie się sieci oddziałów bankowych na wszystkich rozwiniętych rynkach. W krajach o największym nasyceniu placówkami, np. na południu Europy, w najbliższych latach mogłoby zniknąć nawet 70 proc. punktów prowadzonych przez banki.

/ fot. Krzysztof Feder / Bankier.pl
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Robotyzacja
o planowanych zwolnieniach w bankowosci, zamykaniu oddzialow w Polsce, czytalem artykuly na tym portal 2,3 lata temu.

Nie obwiniajcie PIS za rozwoj komputeryzacji pracy, to co teraz banki zwalniaja I beda zwalnialy w Polsce, w kolejnych latack ustaloni juz kilka lat temu.

Mozecie lubic, nie lubic PIS ale zachowajcie
o planowanych zwolnieniach w bankowosci, zamykaniu oddzialow w Polsce, czytalem artykuly na tym portal 2,3 lata temu.

Nie obwiniajcie PIS za rozwoj komputeryzacji pracy, to co teraz banki zwalniaja I beda zwalnialy w Polsce, w kolejnych latack ustaloni juz kilka lat temu.

Mozecie lubic, nie lubic PIS ale zachowajcie zdrowy rozsadek w komentarzach.
~ZachowajRozsadek
wiem ze jest o Wielkiej Brytanii, ale kiedy jest o zwolnieniach w Polsce to atakujecie PIS, a tak samo w Polsce jak w UK , o tych zwolnieniach pisano kilka lat temu
~argh
DOŚĆ POBŁAŻANIA ZŁODZIEJOM! Oszukali na lokatach, na polisolokatach, na kredytach, na Wiborze, na Liborze!!!! 16.04.2016 (sobota), godz. 13:00 Warszawa, pl. Powstańców Warszawy! PODNOSIMY GŁOWY! Dość zniewolenia nas przez międzynarodową banksterkę!
~Czytelnik
Jak można tworzyć takie tytuły???? - widać oczywiste uderzenie w rząd PIS, każdy czytając taki tytuł pomyśli: "przez podatek banki zamykają oddziały" - a dotyczy to banków w Anglii. Żenada... brak podstawowego warsztatu dziennikarskiego...
~Czytelnik
dodam tylko, że na stronie głównej jest tytuł: "Kolejne banki zapowiadają zamykanie placówek"
~Czapka odpowiada ~Czytelnik
Już zmienili...
~jaaaa
jest jak byk Brytyjskie banki...

widać, że elektorat PIS interpretuje słowo "pisane" tak jak mu wygodnie???
~haha
Śmieszne że kilka lat temu na uczelniach popularne były kierunki jak Bankowość. Każdy chciał pracować banku. A teraz co przekwalifikują się na sprzedawcę w supermarkecie.
~1850z
Nie ma to jak być wykładowcą.

Chemii w Jeronimo Martins.
Na półki.

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki