REKLAMA

Brytyjczycy wracają do gotówki z powodu rosnących kosztów życia

2022-08-08 14:16
publikacja
2022-08-08 14:16
Brytyjczycy wracają do gotówki  z powodu rosnących kosztów życia
Brytyjczycy wracają do gotówki  z powodu rosnących kosztów życia
fot. Inked Pixels / / Shutterstock

Z powodu rosnących kosztów życia Brytyjczycy coraz częściej wracają do gotówki, aby lepiej kontrolować swoje codzienne wydatki - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych operatora pocztowego Post Office.

W lipcu w placówkach Post Office wypłacono z kont osobistych 801 mln funtów w gotówce, co jest największą kwotą od czasu, gdy pięć lat temu zaczęto gromadzić takie dane, wzrostem o 8 proc. w stosunku do czerwca, a także o 20 proc. w porównaniu z lipcem 2021 r.

Z badania Post Office wynika też, że 71 proc. Brytyjczyków, planujących spędzić wakacje w kraju, zamierza przed wyjazdem wypłacić gotówkę.

Jak oceniła Natalie Ceeley, która przewodniczy rządowemu przeglądowi poświęconemu dostępności do gotówki Access to Cash Acton Group, pokazuje to, iż ludzie, zmagając się z rosnącymi kosztami życia "liczą dosłownie każdego pensa".

"Gotówka była w odwrocie przez ponad dekadę, pandemia przyspieszyła to, ale teraz się odbija, i to absolutnie z powodu kryzysu kosztów życia. To pomaga ludziom planować budżet, bo używanie gotówki oznacza, że dosłownie możesz liczyć pensy. Wszyscy wiemy, że jeśli płacisz kartą, tak łatwo jest wydać pieniądze, których nie masz i zrobić debet. Jeśli masz tylko 30 funtów na tydzień, trzymanie tego w banknotach i monetach jest nadal najbardziej efektywnym sposobem planowania budżetu i kontrolowania tego, ile wydajesz" - powiedziała stacji BBC.

W czerwcu roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wyniosła 9,4 proc., co było kolejnym miesiącem, gdy wzrosła ona do najwyższego poziomu od 40 lat. Za rosnącymi cenami nie nadążają podwyżki płac, co oznacza, że realne dochody Brytyjczyków spadają.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (15)

dodaj komentarz
1as
Ech, ten Morawiecki i Glapa, nawet tam zrobili inflacyję.
p4rtyzant
Co ma piernik do wiatraka? To powiedzenie nie tyczy się papierowej gotówki tylko pieniędzy do dyspozycji samych w sobie.
pstrzezek
Ciekawe że obywatel nie potrafi kontrolować wydatków jeśli nie ma papierka w portfelu. Ale to nie tylko przypadłość Brytyjczyków
zzibi2
jak nie widzisz i nie liczysz to wydajesz więcej
xxpp
"Wszyscy wiemy, że jeśli płacisz kartą, tak łatwo jest wydać pieniądze, których nie masz i zrobić debet."

Nie, ja nie wiem. nigdy nie wydałem więcej niż miałem i nigdy nie brałem żadnego kredytu.
zoomek
Ale gotówka naprawdę to ułatwia. Po prostu otwierasz portfel i widzisz ile jest banknotów. Na karcie z plastiku nie wyświetla się saldo.
vacarius
Kiedyś Meksyk zagrażał Zjednoczonym Stanom Ameryki. Mam nadzieje ze Meksykiem Europy będzie UK a nie Polska.
zoomek
Skończyło się zarypaniem Meksykowi przeszło połowy terytorium.
aszkenazyjski
Czyli UK zdobycie polowe Europy ,tak wynika z Twojego wpisu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki