Branża tytoniowa przynosi do budżetu państwa 24 mld zł

2018-01-10 15:49
publikacja
2018-01-10 15:49

Wpływy z konsumpcji i produkcji papierosów w 2016 r. przyniosły do budżetu 24,4 mld zł, co stanowi 8,9 proc. dochodów podatkowych państwa - szacują eksperci Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

/ SXC

CASE przedstawiło w środę raport pt. "Wpływ produkcji wyrobów tytoniowych na polską gospodarkę". Wynika z niego, że w 2016 r. w Polsce wyprodukowano 155 mld sztuk papierosów oraz 27 tys. ton innych wyrobów tytoniowych, co stawia nasz kraj na drugim miejscu, po Niemczech, wśród największych producentów w UE.

Eksperci CASE przewidują, że w najbliższych latach utrzyma się wysoki poziom produkcji, o czym świadczą duże inwestycje w branży oraz wzrost eksportu. Już teraz trzy na cztery wyprodukowane papierosy w Polsce sprzedawane są za granicą. Wartość eksportu wyrobów tytoniowych w 2016 r. wyniosła nieco ponad 2 mld euro (8,77 mld zł), głównie kupowano od nas papierosy i cygara (86 proc.). Był to jeden z ważniejszych produktów eksportowych. Odbiorcami były Niemcy, Holandia i Włochy.

W 2016 r. wpływy z produkcji i konsumpcji wyrobów tytoniowych wyniosły w 2016 r. 24,4 mld zł, z tego największe środki uzyskuje budżet z podatku akcyzowego - 18,5 mld zł, a VAT - 5,5 mld zł. W sumie - jak zauważył jeden z autorów Grzegorz Poniatowski wpływy budżetowe są tak duże, gdyż 80 proc. ceny papierosów stanowią podatki.

Wartość legalnego rynku wyrobów tytoniowych CASE ocenia na 27-29 mld zł. Problemem dla legalnej produkcji papierosów, jest szara strefa, która szacowana jest na ok. 4,8 mld zł. Kolejnym wyzwaniem dla branży są rosnące koszty przestrzegania unijnych przepisów oraz brak długoterminowego planowania - zaznaczył Poniatowski.

Według szacunków CASE, szeroko rozumiana branża tytoniowa generuje 560 tys. miejsc pracy, w tym 50 tys. osób pracuje przy produkcji tytoniu, 10 tys. przy produkcji wyrobów tytoniowych a ok. pół miliona jest zatrudnionych w handlu. Wyroby tytoniowe sprzedawane są w ok. 120 tys. punktach detalicznych, a dla większości małych kiosków i sklepików ich sprzedaż stanowi 40 proc. obrotów - zaznaczył ekspert.

CASE przygotowało dwa scenariusze dla branży tytoniowej, by sprawdzić, jak zmiany w branży wpłyną na polską gospodarkę. Zdaniem ekspertów, rozwój branży będzie zależał m.in. od regulacji prawnych. Jeżeli otoczenie legislacyjne będzie niestabilne, koszty produkcji będą rosły, to inwestycje spadną (scenariusz regresu). Natomiast gdy przepisy prawa będą stabilne, w tym obciążenie podatkowe, firmy tytoniowe będą nadal inwestowały, a eksport będzie rósł (scenariusz rozwoju). Z wyliczeń ekspertów wynika, że korzyści budżetu państwa w przypadku realizacji scenariusza rozwoju względem scenariusza regresu mogą wynieść w najbliższych 10 latach 17 mld zł.

Polska jest drugim co do wielkości producentem suszu tytoniowego (po Włoszech). Produkowane są tytonie jasne (Virginia i Burley) i ciemne. Uprawia się go głównie w południowo-wschodnich województwach. Produkcja tytoniu w ostatnich latach kształtuje się na poziomie 30 tys. ton.

Raport CASE przygotowany został na podstawie analizy danych (GUS), wywiadach eksperckich oraz autorskim matematycznym modelu polskiej gospodarki.

CASE jest prywatną fundacją naukowa, której zajmuje się przygotowaniem analiz ekonomicznych. Zostało założone w 1991 r. w Warszawie.

Autor: Anna Wysoczańska (PAP)

awy/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Branża tytoniowa przynosi do budżetu dużo więcej niż 24mld, bo nie policzyli ile ZUS oszczędza na przedwczesnych zgonach.
trup_w_szafie
"Już teraz trzy na cztery wyprodukowane papierosy w Polsce sprzedawane są za granicą."

Polacy są zbyt świadomi, żeby palić ta moda minęła już dawno. Dzisiaj się z tego wyrasta wychodząc z liceum wraz z czasem gdy przestajemy obgryzać paznokcie.

Dziś palenie jest domeną gimnazjalistów, kwestią
"Już teraz trzy na cztery wyprodukowane papierosy w Polsce sprzedawane są za granicą."

Polacy są zbyt świadomi, żeby palić ta moda minęła już dawno. Dzisiaj się z tego wyrasta wychodząc z liceum wraz z czasem gdy przestajemy obgryzać paznokcie.

Dziś palenie jest domeną gimnazjalistów, kwestią bardziej pokazania swojej niezależności i odwagi wobec rówieśników.

Żaden dorosły nie palący nie chce mieć partnera palacza. Który się sam truje i w przyszłości będzie truć dzieci.

rekin1986
Cena papierosów w Polsce to jedno ale za granicą to drugie

We Francji od tego roku stawka wynosi 10 euro za paczkę przy cenie u nas niecałych 4 Euro to można sprzedawać ile się da

Służbę zdrowia jaką mamy każdy wie choroby układu krążenia i nowotwory to dzisiaj 70 procent zgonów każdy kto ma minimum
Cena papierosów w Polsce to jedno ale za granicą to drugie

We Francji od tego roku stawka wynosi 10 euro za paczkę przy cenie u nas niecałych 4 Euro to można sprzedawać ile się da

Służbę zdrowia jaką mamy każdy wie choroby układu krążenia i nowotwory to dzisiaj 70 procent zgonów każdy kto ma minimum oleju w głowie nie będzie brał tego świństwa do buzi by podnosić sobie ryzyko zachorowania poza tym cena papierosów na polskie zarobki to przy dobrych wiatrach 400 zł w miesiącu mało taka kasa starczy na nie jeden rachunek licznikowy

Na dzisiejsze czasy palenie nie jest na topie ani w domu czy u znajomych czy też w miejscach publicznych

Czasy szpanowania palonymi papierosami odeszły do lamusa dzisiaj ważniejsze jest zdrowie bez niego to żadna satysfakcja

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki