REKLAMA

Borys (PFR): Aktywa PPK przekroczyły 20 mld złotych

2023-11-20 12:22
publikacja
2023-11-20 12:22

Aktywa PPK i PPE przekroczyły 20 mld zł w każdym z programów, a do końca dekady łącznie w obu z nich może znajdować się 100-120 mld zł - ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zaapelował do nowego rządu o zapewnienie stabilności regulacji PPK oraz aktywną promocję programu.

Borys (PFR): Aktywa PPK przekroczyły 20 mld złotych
Borys (PFR): Aktywa PPK przekroczyły 20 mld złotych
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

"Właśnie aktywa zgromadzone w PPK przekroczyły 20,2 mld zł, a zysk z inwestycji to już ponad 2,7 mld zł" - napisał Borys na portalu X/Twitter.

"Średnia stopa zwrotu z inwestycji funduszy PPK to ponad 15 proc. od 2020 r., co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że był to bardzo trudny okres na rynkach obligacji i akcji. (...) Wdrożenie PPK przyspieszyło także rozwój alternatywnego pracowniczego programu emerytalnego PPE, w którym aktywa również przekroczyły 20 mld zł - wobec zaledwie 12,8 mld zł na koniec 2018 roku po 14 latach wdrażania" - dodał.

Na portalu PPK podano, że w programie uczestniczy 3,37 miliona osób z blisko 315 tysięcy podmiotów. Partycypacja wzrosła do 45,22 proc., przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 osób wynosi ona 73,8 proc.

Borys wskazał, że Polacy posiadają obecnie łącznie w PPE i PPK ponad 40 mld zł, co kwotą równą 20 proc. aktywów OFE lub 20 proc. aktywów funduszy inwestycyjnych (bez niepublicznych i sekurytyzacji)

Wg szefa PFR aktywa Polaków w PPK i PPE powinny przekroczyć 100-120 mld zł w bieżącej dekadzie.

"Przy stagnacji aktywów OFE - zyski z inwestycji, ale odpływy netto - aktywa w PPK i PPE przekroczą aktywa w OFE mniej więcej w połowie kolejnej dekady i będą z perspektywy rynku kapitałowego równoważyły odpływy netto z OFE, ale przy założeniu dalszego wzrostu partycypacji w PPK" - wskazuje Borys.

"Obecnie w PPK i PPE uczestniczy już ponad 4 mln pracowników, ale celem powinno być ponad 6-7 mln w perspektywie końca tej dekady, gdzie największe wyzwanie dotyczy pracowników sektora publicznego i małych firm" - dodał.

Borys zaapelował do nowego rządu o zapewnienie stabilności regulacji PPK oraz aktywną promocję programu. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
erpe1583
Ryży zaraz wyzeruje te konta
marina22
PPK jak każdy inny program, który w Polsce jest nowością potrzebuje czasu. Ludzie musza zobaczyc mówią dosadnie z czym 'to się je' i na czym polega mimo że ustawa jest jasno przedstawiona. Tak czy inaczej, w ppk dostaje się co miesiąc na konto konkretne środki, czyli 2% wkładu własnego i 1,5% wkładu pracodawcy, co na przestrzeni PPK jak każdy inny program, który w Polsce jest nowością potrzebuje czasu. Ludzie musza zobaczyc mówią dosadnie z czym 'to się je' i na czym polega mimo że ustawa jest jasno przedstawiona. Tak czy inaczej, w ppk dostaje się co miesiąc na konto konkretne środki, czyli 2% wkładu własnego i 1,5% wkładu pracodawcy, co na przestrzeni roku moze dać 2 czy 3 tysiące złotych w zalezności od wysokości zarobków
kacz-dzong-un
Wszelkie pisiorskie głupie pomysły do likwidacji i zapomnienia.
simonsoft8
Paweł powinna zależna polityk być
sterl
Może tak być, ale chleb będzie po 10000zł?
kamikaze351
Dla porównania, jedna tylko niemiecka firma, Siemens Energy otrzyma ok. 65 miliardów złotych pomocy finansowej. 20 miliardów na koncie ppk to żart, a nie pieniądz na zabezpieczenie przyszłości inwestorów.
samsza
14-tka w 2023 r. to było 20,7 mld zł.
lipsk
Oj ciszej tam bo jak pontoniarze czy rowerzysci sie zwiedzą to po aktywach. Jak widze jaka władza bedzie wprzyszłym roku. Zresztą maja doświadczenie jak przejąc takie prezenty zgodnie z prawem.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki