REKLAMA

Borys: Docelowo PPK będą zasilać rynek kapitałowy kwotą 15-20 mld zł na rok

2017-11-08 16:26
publikacja
2017-11-08 16:26

Docelowo Pracownicze Plany Kapitałowe będą zasilać rynek kapitałowy kwotą 15-20 mld zł na rok - powiedział PAP Biznes Paweł Borys, prezes PFR. Udział TFI w PPK będzie ograniczony kryterium kapitałowym na poziomie 10 mln zł i 3-letnim doświadczeniem.

fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Borys poinformował, że w scenariuszu 3,5-proc. stawki dla wszystkich uczestników, na rynek kapitałowy trafiałoby co roku 15 mld zł. Przy scenariuszu maksymalnej stawki – 8-proc. – kwota ta wzrastałaby do 32 mld zł.

"Realnie zakładamy więc, że będzie to 15-20 mld zł co roku” – powiedział PAP Biznes Paweł Borys.

Dodał, że o wyborze TFI, które będzie zarządzało aktywami, zdecyduje pracodawca wraz z pracownikami oraz organizacjami pracowniczymi.

"Zasada jest taka, że każdy pracodawca musi utworzyć taki program. Jeżeli nie stworzy go, to zostanie dla niego domyślnie stworzony w PFR TFI. O wyborze będzie decydował pracodawca wspólnie z pracownikami i z instytucją finansową. W ustawie będzie przewidziane, że w procesie wyboru dostawcy i rodzajów produktów będą konsultacje z organizacjami związkowymi” – powiedział.

W ofertach TFI będę musiały znaleźć się fundusze cyklu życia

Borys, pytany przez PAP Biznes, o regulacje dotyczące strategii inwestowania przez TFI powiedział, że w każdej ofercie będzie musiał się znaleźć fundusz cyklu życia.

"Ustawowo będziemy wprowadzali obowiązek dostarczania przez instytucje finansowe funduszy cyklu życia, czyli funduszy, w których polityka inwestycyjna automatycznie, w miarę starzenia się uczestnika, dopasowuje się do cyklu życia – dla młodych więc będzie to polityka bardziej agresywna, inwestycje w rynek akcji, a w miarę jak zbliżamy się do wieku emerytalnego, to bardziej stabilne i bezpieczne aktywa” – powiedział.

Dodał, że taki produkt musi się znaleźć w ofercie każdego dostawcy, ale nie musi zostać przez uczestników wybrany.

Borys poinformował, że PFR stworzy platformę informacyjną, prezentującą ofertę oraz wyniki wszystkich TFI dopuszczonych do PPK.

"Wprowadzamy dwa kryteria, aby TFI mogło być dopuszczone do uczestnictwa w PPK. Kryterium kapitałowe na poziome 10 mln zł oraz kryterium doświadczenia na poziomie 3 lat” – powiedział Borys.

Borys poinformował, że wprowadzony zostanie górny limit opłat dla TFI na poziomie 0,6 proc. wartości aktywów netto.

"Wprowadzamy także regulację, zgodnie z którą przekroczenie 15-proc. udziału w rynku skutkuje zakazem pobierania opłaty za zarządzanie przez daną instytucję. Chcemy uniknąć kartelizacji rynku” - powiedział.

"Będą obowiązywały również regulacje, podobne jak w przypadku OFE, dotyczące reklam i akwizycji. Tak, aby nie dochodziło do złych praktyk” – dodał.

Projekt PPK zakłada również, że uczestnik będzie mógł skorzystać ze swoich środków w przypadku poważnego zachorowania i niezdolności do kontynuowania pracy (do 25 proc. zgromadzonych środków) bądź na cele mieszkaniowe (po 5 latach karencji nastąpi 10-letni okres spłaty pobranych środków).

„Co istotne, jest w projekcie gwarancja, że są to środki prywatne, podlegają dziedziczeniu i są wliczane do wspólnoty majątkowej małżonków” – dodał.

Nikodem Chinowski

nik/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lelo1949
Brawo coś na wzór funduszu norweskiego
arfeneusz
To świetne rozwiązanie, wiele aspektów dobrze przemyślane jak dziedziczenie, możliwość pobrania części pieniędzy w razie choroby oraz na cele mieszkaniowe - mam nadzieje, że na wkład własny np. Świetny projekt, aż napiszę o tym artykuł
ekonomiczny-wojownik.pl
tw-balbina
Kiedy już uzbiera się odpowiednia sumka to suweren za pośrednictwem większości sejmowej przy pomocy ustawy a w zasadzie ustawki zmieni zapis określający własność prywatną środków.
Tym to sposobem kolejny raz studnia bez dna (ZUS) zostanie zasilona przez naiwnych polaczków.Co za bagno!!!
born2roll
Chodzi o to, że nie będziesz miał wyjścia einyterk.
beebumble
Gratulacje, ten sam wałek (OFE) poraz drugi. Na pewno są młode leszcze które w to wejdą nie pytając rodziców jak zostali oszukani na OFE.
Jeszcze raz życze sukcesu - ja podziekuję - dwa razy zostać wydymanym na to samo, to juz naprawdę trzeba być wyjatkowo głupim. Pozdrawiam zarządzajacych i naiwnych inwestorów

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki