Blisko 8 mln zł na e-usługi w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzyma blisko 8 mln zł na e-usługi administracyjne, które mają zostać uruchomione w połowie 2018 r. Umowy o dofinansowanie projektu podpisali w środę marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Dzięki unijnemu wsparciu w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie oraz w podległych wojewodzie jednostkach administracji rządowej, zostanie wdrożony system informatyczny, który - jak mówił dziennikarzom Sipiera - ma zwiększyć liczbę, dostępność i jakość oferowanych usług.

"Sądzę, że mieszkańcy skorzystają bardzo dużo dlatego, że zamierzamy to wprowadzić jako program kompleksowy, który obsłuży wszystkie komponenty związane z załatwieniem sprawy w Urzędzie Mazowieckim" - podkreślił wojewoda mazowiecki.

Z kolei Struzik ocenił, że z programu skorzystają "setki tysięcy" obywateli, ponieważ - jak wyjaśnił - "na poziomie rządowym jest szereg spraw nie tylko w Urzędzie Wojewódzkim, ale też w instytucjach podległych".

W ramach projektu zakupiony zostanie sprzęt komputerowy, oprogramowanie, wyposażenie serwerowni, usługi techniczne i doradcze. Planowana jest integracja istniejącego systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją z nowymi usługami elektronicznymi i portalem usługowym klienta. Powstanie jeden punkt dostępu do katalogu e-usług publicznych zespolonej administracji rządowej woj. mazowieckiego. W ramach projektu wdrożonych zostanie 105 e-usług publicznych skierowanych do mieszkańców, przedsiębiorców i administracji publicznej.

Realizacja projektu - mówił wojewoda mazowiecki - ma zapewnić stały i szybki dostęp do informacji. Przekonywał, że elektroniczna administracja ma umożliwić załatwienie wielu spraw na odległość, co pozwoli zaoszczędzić czas i koszty związane z dojazdem.

"Program ten jest dedykowany dla obywateli, którzy nie chcąc wychodzić z domu, też szanując swój czas, będą mogli załatwić wszystkie sprawy od złożenia dokumentów, poprzez otrzymanie odpowiednich certyfikacji, poprzez podpisy elektroniczne, uzyskać dokument" - wyjaśnił Sipiera.

Elektronicznie będzie można dokonać płatności za usługi, sprawdzić status sprawy poprzez platformę usług, e-mail lub SMS, czy też zarezerwować termin wizyty w urzędzie. E-usługi mają także poprawić bezpieczeństwo przetwarzanych i gromadzonych danych.

Projekt - tłumaczył Sipiera - jest zbieżny z założeniami Ministerstwa Cyfryzacji, co do rozwoju e-usług ze względu na planowaną integrację z rejestrami publicznymi oraz ePUAP2.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowane środki odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu. Na 2016 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł. (PAP)

amt/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne