Bill English zaprzysiężony jako premier Nowej Zelandii

Bill English został w poniedziałek zaprzysiężony jako premier Nowej Zelandii. Jest on następcą Johna Key'a, który ze względów rodzinnych na początku grudnia podał się do dymisji.

Bill English zaprzysiężony jako premier Nowej Zelandii
Bill English zaprzysiężony jako premier Nowej Zelandii (fot. Charlotte Greenfield / FORUM)

English został wybrany na nowego premiera w poniedziałek podczas specjalnego posiedzenia rządzącej konserwatywnej Partii Narodowej.

Na swojego zastępcę English wyznaczył dotychczasową minister ds. budownictwa socjalnego, służb ministerialnych i zmian klimatycznych Paulę Bennett, której zaprzysiężenie odbyło się także w poniedziałek.

English był jedynym kandydatem na stanowisko premiera, które zostało zwolnione na początku grudnia, kiedy to sprawujący wówczas ten urząd John Key podał się do dymisji. Swą decyzję Key uzasadniał "względami rodzinnymi".

55-letni John Key cieszył się dużą popularnością w swym kraju. Na czele nowozelandzkiego rządu stał nieprzerwanie od 2008 roku. Wiosną br. poniósł jednak bolesną porażkę w referendum w sprawie zmiany nowozelandzkiej flagi narodowej. W głosowaniu zdecydowana większość mieszkańców Nowej Zelandii opowiedziała się za pozostawieniem jej w niezmienionej formie. (PAP)

mmi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil