REKLAMA
ZAGŁOSUJ

"Bild": Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną

2022-01-14 12:24
publikacja
2022-01-14 12:24
"Bild": Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną
"Bild": Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną
fot. Naletova Elena / / Shutterstock

Inflacja rośnie nie tylko w Niemczech i w strefie euro, także w Polsce obywatele odczuwają jej skutki. "Polska teraz mocno temu przeciwdziała" obniżając VAT - pisze dziennik "Bild" w tekście zatytułowanym "Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną".

Polski rząd całkowicie zawiesza od lutego podatek VAT na żywność. "Stawka podatku od benzyny i oleju napędowego spadnie wtedy nawet do ośmiu procent z obecnych 23 procent. Rząd w Warszawie szacuje, że obniży to cenę paliwa nawet o równowartość 15 centów na litrze" - relacjonuje "Bild".

"Wzywam wszystkich handlowców do odpowiedniego obniżenia cen" - powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając plany odciążenia konsumentów. Władze "mają sprawdzać, czy ceny są rzeczywiście obniżane" - pisze dziennik.

Opisując polskie plany "Bild" zwraca uwagę, że tańsza ma być w Polsce także energia elektryczna; premier zapowiedział obniżenie podatku VAT do 5 proc. przez najbliższe cztery miesiące. "Aby powstrzymać galopujące koszty ogrzewania, do końca lipca zniesiony zostanie także VAT na gaz. Zwolnione z podatku są również nawozy, których produkcja ucierpiała szczególnie z powodu wysokich cen gazu" - czytamy na łamach gazety.

Morawiecki nazwał gwałtowny wzrost cen gazu "strasznym" i obarczył winą za ten stan politykę rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom - pisze "Bild".

Obecne obniżki podatków są częścią rządowej "tarczy antyinflacyjnej" i są bardzo kosztowne: same ogłoszone teraz obniżki VAT będą kosztowały Warszawę równowartość ok. 1,54 mld euro - informuje "Bild".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ssmentek
Ci Niemcy, których znam zazdroszczą nam rządu w Polsce. Sami mają postępującą komunę. Społeczeństwo jest zblazowane totalnie. Rynek medialny zabetonowany, przeciętny człowiek jest oderwany od rzeczywistości, w mediach nic tylko korona nachrichten albo eko propaganda i rozdmuchiwanie problemów pierwszego świata...

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki