REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Ceny paliw bez większych zmian. Obniżka VAT już w drodze

2022-01-14 12:16
publikacja
2022-01-14 12:16
Ceny paliw bez większych zmian. Obniżka VAT już w drodze
Ceny paliw bez większych zmian. Obniżka VAT już w drodze
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Drugi tydzień stycznia nie przyniósł istotnych zmian w cennikach stacji paliw. Ale już od lutego za sprawą nadzwyczajnego obniżenia stawek VAT powinniśmy zobaczyć znaczne obniżki przy dystrybutorach.

W drugim tygodniu 2022 r. przeciętna cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 5,72 zł/l i była o grosz niższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. Olej napędowy kosztował średnio 5,76 zł/l, co oznaczało wzrost o 1 gr/l. Autogaz tankowano średnio po 3,14 zł/l, a więc o 2 gr/l taniej niż przed tygodniem.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Ceny paliw w ostatnich tygodniach - po obniżkach na skutek wejścia w życie "tarczy antyinflacyjnej" i spadku cen ropy  - ustabilizowały się, ale pozostały wyraźnie wyższych niż przed rokiem. Przez ostatnie 12 miesięcy średnia cena detaliczna Pb95 podniosła się o 1,04 zł/l (+22,2 proc.), oleju napędowego o 1,11 zł/l (23,9 proc.), a autogazu o 0,95 zł/l (43,4 proc.). Rok temu benzynę i ON tankowaliśmy po ok. 4,65 zł/l, a LPG za 2,19 zł/l. Droższe paliwa są jednym (choć nie jedynym) z motorów napędzających inflację, która według wstępnych danych GUS w grudniu osiągnęła 21-letnie maksimum na poziomie 8,6%.

Ulgę kierowcom od początku lutego przyniesie decyzja polityków. Wczoraj Sejm uchwalił tzw. tarczę inflacyjną 2.0. Ustawa ta przewiduje obniżenie stawki VAT na paliwa z 23% do 8% na okres od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku. Obecna hurtowa cena netto litra benzyny Eurosuper 95 wynosi ok. 4,53 zł/l, co po doliczeniu 23% VAT daje 5,57 zł/l brutto. Obniżenie stawki VAT-u do  8% implikowałoby cenę rzędu 4,89 zł/l plus marża detaliczna. Przy założeniu utrzymania obecnych cen hurtowych także w kolejnych tygodniach, po obniżce VAT-u można by więc oczekiwać spadku cen detalicznych benzyny o ok. 70 gr/l. W przypadku oleju napędowego przecena mogłaby sięgnąć jakichś 50 gr/l.

Tyle tylko, że nikt nie wie, jak będą się kształtować ceny hurtowe za dwa lub trzy tygodnie. Dodatkowym problemem jest fakt, że od kilku tygodni stawki w rafineriach znów rosną. 14 stycznia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 527 zł/m3, czyli po ok. 5,57 zł/l po doliczeniu 23% stawki VAT (akcyza i opłata paliwowa są już wliczone w cenę hurtową). To już o 24 gr/l więcej niż jeszcze trzy tygodnie temu. W tym samym czasie hurtowa cena ON podniosła się o 26 gr/l i jest już wyższa od przeciętnej ceny detalicznej.

Głównym winowajcą tego ruchu jest ponowny wzrost notowań ropy naftowej. Surowiec typu Brent notowany był dziś po przeszło 85 USD za baryłkę, a więc blisko najwyższych poziomów od przeszło trzech lat. Jeśli kurs ropy Brent jeszcze wzrośnie, może to „skonsumować” istotną część zapowiadanej obniżki VAT-u.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jpelerj
Poczekamy, zobaczymy. Na razie jeszcze na stole jest opcja "chcemy, ale nic nie potrafimy zrobić, bo na świecie zdrożało i Unia nas bije".
demeryt_69
Kolejny frustrat - to staje się nudne!

itso_sprzezenie odpowiada demeryt_69
nudne jak prąd
morski :D
jaho31
nie przypominam sobie aby Platforma Kolaboracji i targowicy Obywatelskiej
kiedykolwiek i na cokolwiek obniżyła podatek
zawsze były to podwyżki z uzasadnieniem bo Unia wymaga aby...

PIS jest pierwszym rządem w historii, który obniża podatek na paliwa
nawet chłopcy z Konfy są onieśmieleni i nie wiedzą co
nie przypominam sobie aby Platforma Kolaboracji i targowicy Obywatelskiej
kiedykolwiek i na cokolwiek obniżyła podatek
zawsze były to podwyżki z uzasadnieniem bo Unia wymaga aby...

PIS jest pierwszym rządem w historii, który obniża podatek na paliwa
nawet chłopcy z Konfy są onieśmieleni i nie wiedzą co tu robić panie
nawet głosują z pewną nieśmiałością za

wracając do partii nieudaczników i złodziei - ucz się lokaju Tusku jak wygląda
niezależna i niepodległa polityka podatkowa, kontrasygnaty z Berlina nie są konieczne


dziadekjarek
Nie przypominam sobie żeby za PO była raja inflacja !
jaho31 odpowiada dziadekjarek
inflacja w tej chwili jest globalna, nie dotyczy tylko Polski pod rządami PIS
jesteśmy w znakomitym gronie
USA = 7%
strefa Euro to nawet 10%
spisywanie inflacji na karb PIS to licha argumentacja


duck_killer odpowiada jaho31
Inflacja w Szwajcarii 1,5%. I co teraz?

Nie przypominam sobie rządu, który wprowadziłby tyle danin, opłat lub podwyższał istniejące (ponad 35). Nie przypominam sobie również rządu, który by tak jawnie kradł (ponad 800 mln zł za kprm i zniesienie limitu wynagrodzeń). Nie przypominam sobie rządu, który wyprodukował
Inflacja w Szwajcarii 1,5%. I co teraz?

Nie przypominam sobie rządu, który wprowadziłby tyle danin, opłat lub podwyższał istniejące (ponad 35). Nie przypominam sobie również rządu, który by tak jawnie kradł (ponad 800 mln zł za kprm i zniesienie limitu wynagrodzeń). Nie przypominam sobie rządu, który wyprodukował tyle afer, który przewalił tyle pieniędzy (respiratory, maseczki, antonow, wybory kopertowe) i tak bardzo zadłużył kraj (ponad 300 mld zł przez ostatnie 2 lata). Na dodatek nie przypominam sobie tak słabych relacji z innymi krajami. Zdecydowanie najgorszy rząd po 89r.
lancealot odpowiada jaho31
Przestań powtarzać dyrdymały za tvp i sam pomyśl. Sprawdź jaką mamy inflację bazową i kto za nią odpowiada.
lancealot odpowiada (usunięty)
Heh, napisał gość który sam ostrzega w nicku o swoim IQ

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki