Biedronka zapłaci wysoką karę za bałagan z cenami

2020-01-14 10:14
publikacja
2020-01-14 10:14

Jeronimo Martins Polska zapłaci 350 tys. zł kary za złe uwidacznianie cen na towarach i półkach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał karę nałożoną przez Inspekcję Handlową – informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl.

/ Biedronka

Inspekcja Handlowa nałożyła karę na właściciela sieci Biedronka jeszcze w ubiegłym roku. Jak wykazały wówczas kontrole w marketach, ceny znajdujące się na produktach lub sklepowych półkach, były źle uwidocznione, albo nie było ich wcale. Za każdy z takich przypadków zostało nałożone 20 tys. zł kary. W kilku przypadkach nieprawidłowości zostały wykazane nawet trzykrotnie. Wówczas inspektorzy mogli nałożyć dwukrotnie wyższą karę.

Jeronimo Martins Polska za każdym razem odwoływało się od kar. Dziewięć z nich UOKiK jednak podtrzymał. Firma musi zapłacić w sumie ponad 350 tys. zł.

Przeciwko właścicielowi sieci marketów Biedronka UOKiK prowadzi także postępowanie dotyczące różnic w cenach umieszczanych przy towarze i na paragonach.

Od 1 stycznia do 30 września br. Inspekcja Handlowa otrzymała ponad 230 skarg na nieprawidłowe podawanie cen w Biedronkach. Najczęściej dotyczyły one różnic między kwotą uwidocznioną na półce a tą zakodowaną w kasie oraz braku cen przy produkcie. Potwierdzali to także inspektorzy podczas kontroli. Jak z kolei wynika z informacji Wiadomości Handlowych, właścicielowi Biedronek grozi za to kara w wysokości 10 proc. rocznego obrotu.

MKZ

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
philo128
Kiedyś w Biedronce nie było gazetek, kart, promocji. Były dobre ceny i dobre produkty. Kupowało się w ciemno to co człowiek potrzebuje. Na tym się wygryźli i zaczęli kombinować. Chodze teraz tam tylko jak muszę.
degrengolada
teraz czas na gruntowne kontrole w żabkach w całym kraju. Szczególnie w Warszawie. Ceny pomylone albo brak w ogóle ceny. Łatwe pieniądze dla UOKiK.

Łapcie pierwszą radę za darmo. Za kolejne niestety wystawię fakturę.

Nie ma za co.
sel
Cała reszta sklepów ma dużo gorzej oznaczone ceny ,a na straganach się nie dowiesz jaka cena dopiero jak skasują zakup...
and00
350k zł to jest dla Biedry wysoka kara?

Chyba jak by tyle musieli dać od sklepu

A w mojej okolicznej biedronce cena pod właściwym towarem wisi tylko jak się pomylą, bo generalnie raczej się nie zdarza
bigmaciek
Widać, że w Biedronkach nie kupujesz. Właśnie w tym problem, że w Biedronkach cena jest NAD towarem czyli o półkę wyżej na której jest z kolei inny towar. Bierzesz towari, patrzysz na cenę na półce na której był a okazuje się, że to cena produktu na półce niżej o czym często dowiadujesz się przy kasie. Drugi Widać, że w Biedronkach nie kupujesz. Właśnie w tym problem, że w Biedronkach cena jest NAD towarem czyli o półkę wyżej na której jest z kolei inny towar. Bierzesz towari, patrzysz na cenę na półce na której był a okazuje się, że to cena produktu na półce niżej o czym często dowiadujesz się przy kasie. Drugi przekręt to te promocje bijące w oczy dużymi literami i cenami. Ale małym drukiem jest napisane, że taka cena za jednostkę jest jak kupisz 2,3,4 czy więcej sztuk. Trzeci to waga, pojemność czy sztuki które wszystkie są mniejsze niż w innych sklepach, tylko o tym już nie piszą - musisz sam się zorientować po etykiecie ile czego tak naprawdę kupujesz. Przykład? Prosze bardzo herbata Lipton - opakowanie 100szt w Biedronce ma 92 (!) szt. Dokładnie wyliczyli. Paluszki rybne Frosta opakowanie rodzinne 15 szt - w Biedronce 14szt. Itd, itp.
xiven
no to świeżaki na następnej serii będą po 99zł sztuka
karbinadel
Wysoką? Dowcip miesiąca.
eryk282
pomijając bałagan cenowy który świadomie lub przez zaniedbanie istnieje Biedronka tak jest portugalska jak ja jestem "piętaszek" nie owijając w bawełne Biedronkę posiada nasz "dobry" sąsiad i wszystko jasne
johny_kielbasiany
Niemieckie sklepybmaja ten przywilej ze sa nietykalni bo zostawiaja w Polsce duza kase za to by przymykabo oko na ich szwindelki.Juz dawno nie ma Polski zalali nas sieciowkami zagranicznymi i musimy sie dostosowac .
iwonka50
Biedronka ma bałagan w cenach? To ja proponuję pod lupę wziąć market niemiecki na K. Tam to się dopiero cuda dzieją w cenach. Od kilku miesięcy cena na płatki czekoladowe z orzechami 7.99. Normalnie cena jest pod towarem na półce. W kasie 10.99. Od kilku miesięcy! Takich przykładów w sklepie jest na pęczki. Pod droższym Biedronka ma bałagan w cenach? To ja proponuję pod lupę wziąć market niemiecki na K. Tam to się dopiero cuda dzieją w cenach. Od kilku miesięcy cena na płatki czekoladowe z orzechami 7.99. Normalnie cena jest pod towarem na półce. W kasie 10.99. Od kilku miesięcy! Takich przykładów w sklepie jest na pęczki. Pod droższym miodem cena z tańszego a na droższy ceny nie ma. Niby, że klienci przesuwają i wyjmują z cenami. Dobre sobie! Czemu za nich się nie wezmą? Pisałam do centrali, ale nic się nie poprawia. Chyba trzeba zgłosić do UOKIK.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki