REKLAMA

Biden podpisał ustawę zakładającą największe w historii inwestycje w walkę ze zmianą klimatu

2022-08-16 23:12
publikacja
2022-08-16 23:12
Biden podpisał ustawę zakładającą największe w historii inwestycje w walkę ze zmianą klimatu
Biden podpisał ustawę zakładającą największe w historii inwestycje w walkę ze zmianą klimatu
fot. Ron Sachs - CNP / / The Mega Agency

Prezydent USA Joe Biden podpisał we wtorek ustawę Inflation Reduction Act, zakładającą m.in. wydatek ok. 370 mld dol. na projekty związane ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną oraz drugie tyle na wydatki związane ze służbą zdrowia. Ustawa ustanowi też minimalny 15-proc. podatek dla największych korporacji.

"Teraz zrobię to, na co czekałem od 18 miesięcy" - powiedział Biden tuż przed podpisaniem ustawy, którą określił jako jedną z najważniejszych swojej prezydentury oraz podjęciem "najbardziej agresywnego w historii działania w sprawie kryzysu klimatycznego".

Ustawa przewiduje wydanie 369 mld dolarów w ciągu 10 lat - głównie w postaci ulg podatkowych - na inwestycje m.in. w energię odnawialną, termomodernizację domów, zakup samochodów elektrycznych produkowanych w USA oraz ograniczenie emisji metanu. Według prognoz Białego Domu ma to pozwolić na redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 w stosunku do poziomu z 2005 r.

Druga część ustawy, dotycząca służby zdrowia, pozwala na negocjowanie przez rządowy program ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów cen leków - co ma na celu obniżenie ich ceny - oraz zwiększenie dopłat do ubezpieczeń zdrowotnych dla rodzin o niskich i średnich dochodach.

Głównym źródłem funduszy na nowe wydatki ma być ustanowienie minimalnego, 15-proc. podatku od największych korporacji, wiele z których płaciło dotąd niewiele albo nic, jeśli wykazało straty. Dodatkowo budżet ma zasilić inwestycja w zatrudnienie dziesiątek tysięcy nowych pracowników urzędu skarbowego (IRS). Ruch ma w domyśle zwiększyć ściągalność podatków - zwłaszcza wśród dla zarabiających powyżej 400 tys. dol. rocznie, choć jest przedmiotem intensywnej krytyki ze strony Republikanów. Biały Dom przewiduje, że w ciągu dekady akt ma zmniejszyć deficyt budżetowy o 300 mld dol. Jednocześnie według analizy skutków legislacji, wbrew swojej nazwie "ustawa o redukcji inflacji" nie będzie miała znaczącego wpływu na inflację.

Podpisana przez Bidena ustawa - osiągnięta po półtora roku burzliwych negocjacji wewnątrz Partii Demokratycznej - jest spełnieniem części obietnic wyborczych prezydenta, choć z początkowej wersji ustawy zniknęło m.in. wprowadzenie bezpłatnych przedszkoli i gwarantowanych przez państwo płatnych urlopów rodzicielskich. Jest to też kolejna z uchwalonych za kadencji Bidena "pokoleniowych" inwestycji, po tym jak Biden podpisał warty 1,2 biliona dol. pakiet wydatków na infrastrukturę oraz 280 mld na inwestycję w badania naukowe i produkcję półprzewodników.

"Wszystkie te postępy są częścią naszej wizji i planu (...) by zapewnić, że demokracja przynosi efekty dla waszego pokolenia" - powiedział Biden.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
polonu
Chiny są zajęte teraz , mają dużo roboty , wycofać wszystkie aktywa z banków zachodnich , pozbyć się jakimś cudem długu Amerykańskiego , a nie jest to takie proste , i trwa , bo co zrobić z tymi nadrukowanymi dolarami, muszą się spieszyć jak jeszcze idzie tym płacić za surowce , czasu coraz mniej , ile im czasu jeszcze zostało .co Chiny są zajęte teraz , mają dużo roboty , wycofać wszystkie aktywa z banków zachodnich , pozbyć się jakimś cudem długu Amerykańskiego , a nie jest to takie proste , i trwa , bo co zrobić z tymi nadrukowanymi dolarami, muszą się spieszyć jak jeszcze idzie tym płacić za surowce , czasu coraz mniej , ile im czasu jeszcze zostało .co będą ściany tapetować w Chinach dolarami .
jaszczura
wy tam w petersburgu pewnie dolcami tapetujecie
jko55
no i zawiodlem sie na trolach
ale mam dla was coś do przeczytania może skomentujesie
artykuł na bankierze

Chińskie fabryki wstrzymują pracę. Susza zakłóca działanie elektrowni wodnych
jko55
n o to czekam na atak troli
ciekawe co za bajki wymyslicie choc raczej to będą odgrzewane kotlety
tomitomi
to nic nie da ! szkoda kasy ! - populizm , i tyle ,,,

..naturalna zmiana klimatu na ziemi ( cykliczna ) co 30-40 tyś lat !
jaszczura
napisz jeszcze, że rosja nie napadła ukrainy - będzie jasność

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki