REKLAMA

Będziemy mniej pracować i więcej zarabiać

2006-05-25 08:58
publikacja
2006-05-25 08:58
Posłowie przygotowują festiwal podarunków dla pracowników zatrudnionych w firmach. Koszty tych podarunków mają ponieść oczywiście pracodawcy. Już wkrótce można się spodziewać licytacji, kto da więcej dni wolnych lub kto da większą płacę za nadgodziny.

W tym roku, jeśli w tygodniu przypadają dwa dni wolne od pracy (tak było np. w długi majowy weekend), w firmach trzeba było jeden z tych dni odpracowywać. Rząd Kazimierza Marcinkiewicza chce to zmienić i zdjąć obowiązek odpracowywania takiego dnia. Jeśli propozycja rządu wejdzie w życie od października, skorzystamy z niej już w czasie najbliższych świąt Bożego Narodzenia, gdzie dwa dni świąt przypadają w dni robocze. Także przyszły majowy weekend mógłby być dzięki temu milszy.

Mniej z propozycji rządu zadowoleni są ekonomiści, którzy przypominają, że każdy dzień wolny, to PKB niższy o 0,4% czyli o około 4 mld zł. A pracodawcy zwracają uwagę, że w Polsce i tak dni wolnych jest stosunkowo dużo. Oprócz 26 dni urlopu mamy jeszcze 11 świąt, co daje w sumie 37 dni wolnego. Niewiele europejskich krajów jest pod tym względem lepszych.

Kolejne podarki od posłów mają nadejść wraz z nowelizacją kodeksu pracy. W Sejmie jest już sześć projektów zmiany prawa pracy, a kolejne napływają. Dzięki temu osoby zatrudnione w warunkach szkodliwych (m.in. stewardessy, leśnicy, kierowcy, obsługa metra) mogliby przechodzić na emeryturę wcześniej, niż inni. Inny pomysł przewiduje zwiększenie dodatku za nadgodziny do 150% (za pracę nocą oraz w dni wolne) i 100% (w pozostałe dni). Posłowie chcieliby także zabrać pracodawcom możliwość dogadania się ze związkami w sprawie zwiększenia liczby nadgodzin poza ustalony w kodeksie limit 150 godzin na osobę.

Posłowie chcą także obdarować polskie mamy. Przede wszystkim proponują wydłużenie urlopów macierzyńskich o kilka lub kilkanaście miesięcy. Chcą także wprowadzić w firmach zakaz zwalniania kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka.

Na pytanie dlaczego tak chętnie zgłaszane są propozycje ulg dla pracowników posłowie odpowiadają, że to wina agresywnych pracodawców, którzy nie dają swoim pracownikom wolnego i każą im pracować bez wytchnienia.

Pracodawcy tłumaczą, że na konkurencyjnym europejskim rynku polskie firmy nie mogą sobie pozwolić na działanie przy wyższych kosztach. Ekonomiści zwracają uwagę, że jeśli będziemy mniej pracować, wpłynie to na zubożenie polskiego społeczeństwa.

M.D.
Na podstawie: „Gazeta Wyborcza”, Piotr Miączyński, Leszek Kostrzewski, „Kto da więcej pracownikom i kto za to zapłaci”
Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~enaka
Kiedys tak usiadlam ze znajomym Wlochem i zaczelismy obliczac, czy rzeczywiscie w Polsce jest wiecej swiat niz w innych krajach. Okazalo sie, ze to cale gadanie to tylko pic na wode, wcale nie mamy wiecej dni wolnego. Swoja droga ja mialam do wyboru: etat lub dzialalnosc. W rezultacie nie mam ani dnia urlopu i wcale nie jest z tym Kiedys tak usiadlam ze znajomym Wlochem i zaczelismy obliczac, czy rzeczywiscie w Polsce jest wiecej swiat niz w innych krajach. Okazalo sie, ze to cale gadanie to tylko pic na wode, wcale nie mamy wiecej dni wolnego. Swoja droga ja mialam do wyboru: etat lub dzialalnosc. W rezultacie nie mam ani dnia urlopu i wcale nie jest z tym zle. Tylko zdjecie liniowki mnie bardzo martwi.
~grey_wolf_666
Czy ci durnie wybrani za nasze pieniądze nie widzą ,że za chwilę wzrośnie liczba jednoosobowych firm(czyt.samozatrudnienia),czy chcesz czy nie zakładasz-jak chcesz oczywiście pracować.Jak będą wyglądały wtedy przychodzy budżetu ,diety "(p)osłów-nieuków".Nic tylko zrywac się ztego cyrku!!
~as
"Samozatrudnienie" o którym mówisz jest nielegalne, jeśli nosi znamiona pracy najemnej. Jeden gostek już wygrał z pracodawcą sprawę w sądze, może ruszyć lawina (vide:Biedronka") i biedni właścicele pójdą z torbami.
~daro odpowiada ~as
Puscic pracodawcow z torbami!!! Kaczory, buraczane Leppery i brunatne Romany nas wyzywia q chwale IV RP!!!
~lenin
komuna slowo wytrych
ale czytam sobie cnn i dziwna rzecz
wszyscy maja byc sobie rowni -> kobiety na traktor
ma byc rowno 50% kobiet w IT
~Posta
Po co się skradać: proponuję uchwalenie 365 dni urlopu i po kłopocie. Podatki też niech wyniosą 100%, a Państwo będzie za mnie decydować co jem na obiad, gdzie mieszkam, gdzie moje dzieci chodzą do szkoły, jakie filmy mam czytać, gdzie mam jechać na wakacje. Na kogo mogę głosować to już z góry wiadomo. PiS śmierdzi komuną na kilometr !!!!!!!!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki