Będzie pozew zbiorowy przeciw Amber Gold

Będzie pozew zbiorowy przeciwko spółce Amber Gold. Zajmie się tym Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy z siedzibą w Warszawie, wskazana przez Piotra Sielickiego, reprezentanta grupy poszkodowanych przez spółkę.

Reklamy Amber Gold
Bankier.pl

Mecenas Paweł Borowski z Kancelarii Chałas i Wspólnicy powiedział IAR, że cały czas zgłaszają się poszkodowani klienci Amber Gold, do tej pory zgłosiło się w tej sprawie trzysta osób. Kancelaria analizuje przedstawione przez nich dokumenty i opracowuje harmonogram dalszych działań.

Mecenas Paweł Borowski zwrócił uwagę, że nawet jeśli klienci Amber Gold wygrają proces i sąd prawomocnym wyrokiem nakaże spółce zwrot należności, nie ma gwarancji, iż odzyskają pieniądze

Prawnik przypomniał, że nie znamy dokładnej sytuacji finansowej firmy. Komentując doniesienia o założeniu przez szefów Amber Gold nowej spółki akcyjnej, Paweł Borowski powiedział, że wiele zależy od tego, czy zostanie stwierdzone, iż doszło do ucieczki z wierzytelnościami. Jeśli tak by się stało, istnieje możliwość unieważnienia na drodze cywilnej umów, zgodnie z którymi spółka z o.o uciekła z wierzytelnościami do spółki akcyjnej.

amber » Amber Gold kończy działalność

Klienci prędko nie dostaną pieniędzy


"Gazeta Wyborcza" napisała, że w marcu szefowie Amber Gold - Katarzyna i Marcin Plichtowie wydali 50 milionów złotych z Amber Gold sp. z o.o. na założenie nowej spółki - Amber Gold SA. Według gazety, klienci "złotych lokat" nie będą mogli w związku z tym sięgnąć po swoje pieniądze.

Dziennik dotarł do potwierdzeń przelewów gotówki, które w marcu tego roku Katarzyna i Marcin Plichtowie wysłali ze swoich kont w Alior Banku. Z rachunków osobistych przelali 50 milionów złotych, aby objąć udziały w nowej firmie. Nazwali ją Amber Gold SA

Ile pieniędzy zostało?


To było do przewidzenia. Największą niewiadomą jest teraz, ile pieniędzy pozostało w spółce - tak decyzję o likwidacji Amber Gold ocenia analityk finansowy Piotr Kuczyński.

Ekspert firmy doradczej Xelion zwraca uwagę, że odzyskanie pieniędzy będzie bardzo trudne, gdyż właściciele firmy przesłali 50 milionów złotych do nowo założonej spółki - Amber Gold SA, a ponadto wcześniej stracili na OLT Express. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, oznacza to, że klienci nie odzyskają pieniędzy, a na pewno nie w całości.

Piotr Kuczyński przewiduje, że proces likwidacji spółki może potrwać nawet 1,5 roku, więc pokrzywdzeni powinni wytoczyć sprawę sądową Amber Gold.

 Tajemnica bursztynowego złota » Tajemnica bursztynowego złota

Likwidacja to najlepsze rozwiązanie


Radca prawny Maciej Kotlicki uważa, że jeśli Amber Gold ma pieniądze, to likwidacja spółki jest lepszym rozwiązaniem dla klientów spółki niż jej upadłość. Wyjaśnia, że celem likwidacji spółki z założenia jest zakończenie działalności i spłacenie dłużników. W takiej sytuacji osoby, które w Amber Gold założyły lokaty powinny otrzymać swoje pieniądze, pod warunkiem, że firma jest wypłacalna. Maciej Kotlicki zwraca uwagę, że jeśli Amber Gold złoży wniosek o upadłość, wówczas sytuacja klientów firmy może się pogorszyć. Z doświadczenia eksperta wynika, że w postępowaniu upadłościowym szanse odzyskania całej wierzytelności jest niemal zerowe. Według prawnika, jest to spowodowane przyzwoleniem na składanie wniosków o upadłość dopiero w sytuacji, kiedy spółka jest bankrutem.

Prawnik dodaje, że jeśli prezes Amber Gold był karany sądownie za przestępstwa gospodarcze, to nie powinien pełnić funkcji członka zarządu, czy rady nadzorczej. W takiej sytuacji prezes Marcin Plichta może ponosić osobistą odpowiedzialność finansową za swoje działania.

Szanse na odzyskanie pieniędzy - znikome


Z kolei warszawski prawnik doktor Łukasz Chojniak jest zdania, że klienci Amber Gold mają znikome szanse na odzyskanie pieniędzy. Podkreśla, że odzyskanie pieniędzy będzie uzależnione od kondycji finnasowej spółki, a ta nie może być dobra skoro ogłasza ona likwidację. Doktor Chojniak przypomina, że Komisja Nadzoru Finansowego alarmowała, że Amber Gold jest spółką, której działalność może budzić wątpliwości. Zaznacza, że czyniła to jeszcze wówczas, kiedy nie było podstaw do takich zarzutów.

Będzie pozew zbiorowy


Będzie pozew zbiorowy przeciwko spółce Amber Gold. Zajmie się tym Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy z siedzibą w Warszawie, wskazana przez Piotra Sielickiego, reprezentanta grupy poszkodowanych przez spółkę.

Mecenas Paweł Borowski z Kancelarii Chałas i Wspólnicy powiedział IAR, że do tej pory zgłosiło się prawie 300 osób- klientów poszkodowanych przez Amber Gold.

Kancelaria analizuje przedstawione przez nich dokumenty i opracowuje harmonogram dalszych działań. Mecenas Paweł Borowski zwrócił uwagę, że nawet jeśli klienci Amber Gold wygrają proces i sąd prawomocnym wyrokiem nakaże spółce zwrot należności, nie ma gwarancji, iż odzyskają pieniądze

Prawnik przypomniał, że nie znamy dokładnej sytuacji finansowej firmy. Wiele zależy od tego, czy zostanie stwierdzone, iż doszło do ucieczki z wierzytelnościami. Jeśli tak by się stało, istnieje możliwość unieważnienia na drodze cywilnej umów, zgodnie z którymi spółka z o.o uciekła z wierzytelnościami do spółki akcyjnej.

Komisja śledcza ds. Amber Gold?


SLD chce, by sprawą Amber Gold zajęła się sejmowa komisja śledcza. Zdaniem szefa partii Leszka Millera, taki wniosek powinno przedstawić Prezydium Sejmu, by uniknąć oskarżeń o chęć odegrania się na politycznych przeciwnikach. Komisja śledcza powinna zbadać działania prokuratury i sądów w sprawie Amber Gold. Według niego, śledząc doniesienia mediów można domniemywać, że było wiele nieprawidłowości.

Poseł PO Cezary Tomczyk nie jest zwolennikiem powoływania komisji śledczej, ale zaznacza, że nie wie, jaka w tej sprawie będzie decyzja całego klubu parlamentarnego Platformy. Jego zdaniem, powoływane w przeszłości komisje niczego nie wyjaśniły. Cezary Tomczyk uważa, że w sprawie Amber Gold powinna się ostatecznie wypowiedzieć Komisja Nadzoru Finansowego. Sądzi, że dojdzie do zmiany przepisów, sam przygotował interpelację w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.

Poseł PiS Marcin Mastalerek zapowiada, że o tym, czy wniosek o komisję śledczą zostanie poparty zdecydują władze partii oraz klubu parlamentarnego.

Jednocześnie PiS ponawia pytania do premiera w sprawie powiązań jego syna Michała Tuska z firmami Marcina Plichty - OLT Express i Amber Gold. W ubiegłym tygodniu poseł Marcin Mastalerek zadał 45 pytań Donaldowi Tuskowi, jego synowi, szefowi lotniska w Gdańsku oraz Marcinowi Plichcie. Odpowiedział jedynie ten ostatni. Na 24 z nich odpowiedź szefa Amber Gold brzmi "nie wiem". Poseł Prawa i Sprawiedliwości zamierza też poprosić o wyjaśnienia szefa lotniska w Gdańsku Tomasza Kloskowskiego, w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej.

Dlaczego premier nie ostrzegł?


Marcin Mastalerek powtarza też pytanie, dlaczego premier nie ostrzegł Polaków przed firmą Amber Gold i OLT Express, skoro ostrzegał przed nią swojego syna Michała.

Zdaniem Marcina Mastalerka, Michał Tusk powinien zrezygnować z pracy w porcie lotniczym w Gdańsku, gdyż syn premiera nie powinien pracować w państwowo -samorządowej spółce i jednocześnie w OLT Express. Posadę szefa portu lotniczego w Gdańsku powinien- zdaniem Mastalerka- stracić też Tomasz Kloskowski, który miał załatwiać pracę młodemu Tuskowi.

Marcin Mastalerek w swoich pytaniach chciał wiedzieć m.in, w jakich okolicznościach syn premiera poznał Prezesa Portu Lotniczego w Gdańsku, czy przed podjęciem pracy rozmawiał ze Sławomirem Nowakiem oraz czy Michał Tusk nie dostrzegał, że praca dla OLT stwarza konflikt interesów.

IAR/dw/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~kp

szukam kontaktu do osób, które zdecydowały się na złożenie pozwu zbiorowego przeciwko Amber Gold : kp_1980@wp.pl

! Odpowiedz
0 1 ~Mieczysław B

Wszyscy narzekają na tych prawników - że szuje i inne takie. Pewnie to i prawda. Niech oni sobie będą jacy chcą, byle by zawodowo podchodzili do sprawy. Białe to białe czarne to czarne.Ja zanim złożyłem pozew byłem dwa razy na konsultacji u Chałasa. Nikt mi gruszek na wierzbie nie obiecywał. Ale wszystko co usłyszałem jak najbardziej kwalifikowało się na taki pozew. Rozmawiałem, tez z innym i prawnikami, opowiadając im to, co usłyszałem w Chałas - wszystko potwierdzili. A teraz tylko czekać. żeby chociaż połowe odzyska ć....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Katarakta

Mam nadzieję, że Chałas i Wspólnicy puści z torbami całe to towarzystwo z Tuskiem na czele.Straciłem 45 tys. Wszystkie oszczędności!Dwa razy rozmawiałem z prawnikem od Chałasa - wiem, że nie ma żadnych gwarancji, Kancelaria jasno przedstawiła fakty - prawdą jest też, że roszczeń można dochodzić nie tylko od samego Amber Gold. Ale niech sie odezwą ci wszyscy mądrzy - czy gdyby byli na moim miejscu nie szukaliby pomocy m.in na drodze pozwu grupowego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Jota

pozew zbiorowy niewiele da, poza tym, że pozywający będą ponosili dodatkowe koszty - nie dość że stracili swoje oszczędności to w przypadku pozwu zbiorowego będą dalej tracić czas, nerwy i zdrowie. Procesy w Polsce ciągną się latami, a szanse na odzyskanie pieniędzy nawet, gdy proces został wygrany bardzo małe.
Lepiej przeboleć stratę i zapomnieć, szarpanie się z wymiarem sprawiedliwości niszczy zdrowie i dużo kosztuje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~prawdas

Pozew zbiorowy przeciwko tuskom , amber to figuranctwo.

! Odpowiedz
0 0 ~Bogdan

Będzie pozew zbiorowy przeciw ........Dobrze, że będzie ale to świadczy o dużej słabości organów państwa. Amber Gold to nie jedyna spółka która jest przykładem niegospodarności, oszustwa itd. itd. Przed Euro 2012 budowano (na chóra) autostrady - kim? - chińczykami? Zawarto b. niekorzystny kontrakt na wybudowanie kilku odcinków atostrad, chińczycy odstąpili od kontraktu - długi zostały! Niby autostrady został oddane do użytku; z przełomami nie nadające się do użytku! Nie oznakowane, nie dokończone, kilka polskich przedsiębiorstw upadło bo!? nie zapłcono im za wykonane prace. Także przed euro wybudowano stadion narodowy; jakże szczycząc się z jego wykonania - komuś nawet wypłacono znaczną nagrodę - za co? za stworzenie bubla! Stadion został (w części) wybudowany na terenie gruncie osoby prywatnej i kosztował ok. 4 razy tyle co podobnego standard i wielkości budowanych za granicą! Następne zagadnienia niegospodarności rządzących: afera taśmowa PSL; kierowana przez Śmietankę firma skupująca m. inn. zborze była niedochodowa ale prezes zarabiał jak podano w mediach 880 tys. złotych miesęcznie! Czy te nieliczne przykłady - z ostatniego okresu - gdy rządy prowadzi PO! nie świadczą o olbrzymiej niegospodarności, osukiwaniu i wyzyskiwaniu społeczeństwa?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kryzysowa

nie robcie sobie jaj

! Odpowiedz
2 0 ~kjhkkhkh g

Wierzę w jednego tuska, ojca wszech-uwielbianego, stworzyciela autostrad i stadionów, wszystkich dotacji z unii widzialnych i niewidzialnych. I w jednego pana ministra Rostkowskiego, doradcę tuska prawdomównego, który przez Putina jest stworzony przed wszystkimi długami. Tusk z tuska, europejskość z europejskości, fakty prawdziwe z TVN obiektywnego, przez lisa stworzone i mówione, współistotne tuskowi, a przez niego wszystko się stało. On to dla nas lemingów i naszego ogłupienia, zstąpił z Kremla i za sprawą Putina Wielkiego przyjął miliardy z Unii i stał się komuchem. Pomógł Grecji również za nas i pod namową Angeli został poklepany i pochwalony oraz ponownie wybrany dnia trzeciego jak oznajmia OBOP. I wstąpił do rządu, siedzi po prawicy Bronka i powtórnie przyjdzie w chwale, a qłupstwu jego nie będzie końca. Wierzę w pancerną brzozę, Zdradka jej ożywiciela, który od tuska i Rostowskiego pochodzi, który z tuskiem i Bronkiem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę, który mówi przez olejnik i bzdurczoka. Wierzę w jeden wielki, powszechny i europejski kryzys, wyznaję brak emerytury na odpuszczenie grzechów i oczekuję kromki chleba, szklanki wody oraz nowej edycji Tańca z gwiazdami w TVN.

z netu :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Prawnik

Bardziej się opłaca chyba poczekać i zgłosić wierzytelność w toku likwidacji bądź upadłości spółki bo taka czynność jest bezpłatna niż teraz opłacać pozew i prawników za pozew przeciwko spółce, która nie prowadzi działalności.

! Odpowiedz
0 1 ~buhaha

jakiego Amber Gold,,, przecież Amber Gold nie istnieje :D:D:D

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil