Będą naklejki na worki na śmieci. Rząd sprawdzi, czy segregujemy odpady

2020-06-05 10:10
publikacja
2020-06-05 10:10

Worki na śmieci z naklejkami i wyższe opłaty - Ministerstwo Klimatu przestawi propozycje zmian w lipcowej ustawie odpadowej, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Najlejki na śmieci i wyższe opłaty / fot. Simol1407 / Shutterstock

- Resort chce umożliwić wychwytywanie gospodarstw niesegregujących odpady w zabudowie wielorodzinnej. Byłoby to możliwe np. przez zastosowanie kodów naklejanych na worki na śmieci - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Będą korekty do lipcowej ustawy o odpadach. Resort pracuje nad nowelizacją przepisów, m.in. zamierza sprawdzić, które gospodarstwa domowe nie segregują śmieci. Od momentu wejścia życie obowiązkowej opłaty segregacyjnej nie można deklarować, że mieszkańcy nie sortują śmieci - każdy musi to robić. Za brak segregacji grozi kara finansowa od dwukrotności do czterokrotności opłaty podstawowej za wywóz.

Zweryfikowanie, które osoby mieszkające w domach wielorodzinnych nie segregują śmieci, może być wyzwaniem, dlatego resort rozważa wprowadzenie naklejek identyfikujących gospodarstwa domowe.

Ceny w górę

Resort zapowiada również podniesienie opłat za odpady z biurowców, galerii handlowych i innych instytucji. Obecne ceny są tak niskie, że za śmieci dopłacają mieszkańcy, pisze DGP. Samorządy szukają pieniędzy. W ostatnim czasie Warszawa zapowiadała projekt uzależnienia opłaty za odpady od wysokości zużycia wody.

- Ministerstwo Klimatu zamierza zaproponować zmiany w tym systemie. Według informacji DGP opłata maksymalna za 120-litrowy pojemnik lub worek odpadów obieranych z nieruchomości niezamieszkanych – według nowego przelicznika – mogłaby wynosić ponad 30 zł. Opłata maksymalna, którą gmina może obciążyć firmę, za pojemnik o pojemności 1100 litrów wzrosłaby z nieco ponad 58 zł do ok. 300 zł - przeczytamy w DGP.

DF

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (32)

dodaj komentarz
mwl
czasem "na fajku" na balkonie obserwuję jak zajeżdża fajna fura, wysiada koleś i cyk z bagażnika śmieci do "mojego" śmietnika. Osiedle jest małe, więc się zna i samochody i ludzi. Pewnie z pobliskiego osiedla domków gość wywozi śmieci na osiedla. Ciekawe czy to też będą sprawdzać na naklejkach.czasem "na fajku" na balkonie obserwuję jak zajeżdża fajna fura, wysiada koleś i cyk z bagażnika śmieci do "mojego" śmietnika. Osiedle jest małe, więc się zna i samochody i ludzi. Pewnie z pobliskiego osiedla domków gość wywozi śmieci na osiedla. Ciekawe czy to też będą sprawdzać na naklejkach. ciekawe też ile śmieci będzie do lasów wywożone, bo Janusze nie będą płacić za śmieci
shadow_xx
Spoko, Sasin wydrukuje tony naklejek za 70 mln zł.
lelo1949
W Warszawie opłaty wzrosły o 100%,tak nam dogadza pan prezydent,a słoiki i tak na niego zagłosują
anna_domagalczyk
Fakt, rząd PIS przeforsował po nocy taką ustawę, która to wprowadziła. A prezydent Duda podpisał. Ale nie martw się, słoiki chyba na Dudę nie będą głosować.
degrengolada
a to słoiki wynajmujące mieszkania/pokoje nie zapłacą za śmieci? jak nie bezpośrednio to najemca podwyższy cenę by wyjść na 0.
jes
To Trzaskowski ma taka moc, że zatwierdza ustawy? Taki jesteś g..i czy to prowokacja. Ceny za śmieci podniósł ci twój ukochany pis.
degrengolada
a jeszcze kilka miesięcy temu płaciłem 10zł za wywóz. Dzisiaj 65zł.. pewnie, podnieście jeszcze tę opłatę 4x do 260zł ! moje śmieci będą droższe niż produkty które wrzucam do śmietnika. To absurd. Nie dziwię się, że Hamerykanie po tych "dobrych zmianach" się poprzeprowadzali do campingów gdy koszt a jeszcze kilka miesięcy temu płaciłem 10zł za wywóz. Dzisiaj 65zł.. pewnie, podnieście jeszcze tę opłatę 4x do 260zł ! moje śmieci będą droższe niż produkty które wrzucam do śmietnika. To absurd. Nie dziwię się, że Hamerykanie po tych "dobrych zmianach" się poprzeprowadzali do campingów gdy koszt utrzymania domu/mieszkania jest horrendalny.
fakpejsy
Tresowanie zwierzat ciag dalszy!
antykomuch
jeszcze trochę i wam te worki pozakładamy na te durne łby, potraficie tylko kraść czyli podnosić podatki

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki