REKLAMA

Warszawa chce uzależnić opłaty za wywóz śmieci od zużycia wody

2020-05-11 19:03
publikacja
2020-05-11 19:03

Stołeczny ratusz proponuje zmianę metody naliczania opłat za wywóz śmieci dla nieruchomości zamieszkałych. Obowiązujący od marca ryczałt z początkiem lipca zastąpiłaby stawka 12,73 zł za 1 m sześcienny zużytej wody. Projektami przepisów warszawscy radni mają zająć się na czwartkowej sesji.

/ fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wyjaśnił w poniedziałek PAP, że ta sama stawka obowiązywać będzie zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej.

Na gospodarstwo domowe, jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, za gospodarowanie odpadami komunalnymi naliczona zostanie stawka 12,73 zł za 1 metr sześcienny zużytej wody. Obecnie, od marca b.r. obowiązuje opłata ryczałtowa – 65 złotych m.in. w blokach i 94 złote w domach jednorodzinnych.

Wiceprezydent zapytany o szacunki ratusza co do spadku bądź wzrostu wysokości opłat po zmianie dla poszczególnych gospodarstw powiedział, że "punkt przecięcia" jest na gospodarstwie dwuosobowym. Więcej zapłacą gospodarstwa liczące ponad dwie osoby, a mniej, czasem zdecydowanie - gospodarstwa jednoosobowe.

Olszewski zastrzegał, że to tylko szacunki, bo wszystko zależy od zużycia wody. Wzrostu opłat mogą jednak spodziewać się np. rodziny z dziećmi mieszkające w blokach.

Co najmniej raz w roku zarządca nieruchomości będzie musiał złożyć nową deklarację o wysokości opłaty, aby na podstawie zmiany zużycia została skorygowana stawka. Średniomiesięczne zużycie wody ma być obliczane w oparciu o okres sześciu kolejnych miesięcy przypadających w okresie dwunastu miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym trzeba złożyć deklarację.

Projektowane przepisy przewidują, w jaki sposób ma zostać naliczona stawka w przypadku, gdy dla danego gospodarstwa nie można obliczyć zużycia z wody z uwagi np. na brak wodomierza głównego czy niepodłączenie do sieci wodociągowej. Stawka równa będzie iloczynowi: 12,73 zł x liczba osób zamieszkujących nieruchomość x 4 metry sześcienne.

Ostatnia wartość, oparta o dane GUS, to średnie zużycie wody na mieszkańca, które, jak zaznaczył Olszewski, w przypadku stolicy jest zawyżone. Dodał jednak, że nie ma żadnych innych oficjalnych danych, na których można by się oprzeć, aby uchwała nie została uchylona przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Z projektów wynika ponadto, że zwiększone zostaną stawki dla nieruchomości niezamieszkałych, które są zależne od pojemności pojemników na odpady. Wiceprezydent tłumaczył, że stawki te niewiele wzrosły, ponieważ na tyle pozwalają przepisy ustawowe. Podwyższenie nastąpiło w związku ze wzrostem przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego.

Projektowane przepisy nie zmieniają sposobu naliczania opłaty podwyższonej, nakładanej za zaniechanie segregacji odpadów, która nadal będzie równa dwukrotności zwykłej opłaty.

Po zmianach pod znakiem zapytania stanie program osłonowy, który ratusz przygotował dla niektórych warszawiaków prowadzących gospodarstwo jednoosobowe, najbardziej obciążonych opłatą ryczałtową. Jak zaznaczył wiceprezydent, program ten raczej straci swoje racje bytu.

Mieszkający w pojedynkę dzięki temu wsparciu mogą obecnie płacić połowę mniej niż przewiduje ryczałt. Po zmianach, jak mówił Olszewski, będą płacili jeszcze mniej bez programu, ponieważ dla gospodarstw jednoosobowych zużywających mało wody nowy system jest korzystniejszy.

Samorządowiec przypomniał, że ratusz już wcześniej zapowiadał zmianę systemu z opłaty ryczałtowej na obliczaną od zużycia wody, jednak przygotowanie go wymagało więcej czasu. Analizy zakończono na przełomie marca i kwietnia.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że zmiana metody ustalenia opłaty zmniejszy deficyt w gospodarce odpadami komunalnymi wywołany "skokowym wzrostem kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów".

W przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi dochód z tytułu opłaty w drugiej połowie 2020 roku wyniesie 46 mln złotych, a w przypadku zabudowy wielolokalowej – 338,8 mln złotych. Wzrost z opłat w przypadku nieruchomości niezamieszkałych wyniesie natomiast 69,7 mln złotych.

Planowane wejście w życie nowych przepisów to 1 lipca b.r.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ aj/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
peluquero
Pierwsze co trzeba zrobić to przerzucić koszty recyklingu jak największej ilości opakowań na producentów, dlaczego ja ulubionego mleka nie mogę kupić w szklanym opakowaniu i potem tego opakowania zwrócić? ano dlatego że mamy korposocjalizm i pozorny wybór
sammler
Czekam z niecierpliwością! Powtarzam od początku: rozumiem potrzebę podwyżek i nie staję tu okoniem. Ale ryczałt od mieszkania (które różnią się metrażem od ok. 30 m2 do ok. 150 m2, i takoż może być zamieszkiwane przez od 1 do 5+ osób) JEST (bo cały czas on obowiązuje) po prostu bardzo niesprawiedliwy. Moje "gospodarstwo Czekam z niecierpliwością! Powtarzam od początku: rozumiem potrzebę podwyżek i nie staję tu okoniem. Ale ryczałt od mieszkania (które różnią się metrażem od ok. 30 m2 do ok. 150 m2, i takoż może być zamieszkiwane przez od 1 do 5+ osób) JEST (bo cały czas on obowiązuje) po prostu bardzo niesprawiedliwy. Moje "gospodarstwo domowe" produkuje kilka razy mniej śmieci niż rodzina 2+2, a płacimy tyle samo! Samych pieluch taka rodzina (jeśli ma małe dzieci) wyrzuca dziennie tyle, co ja śmieci przez tydzień.

Już pomijam to, że jestem chyba jedyną osobą na osiedlu, która stara się segregować śmieci.
r_wozniak
Minusują pewnie jak zwykle sfrustrowane matki, które by chciały żeby Państwo im wszystko dało za darmo. Zgadzam się z Tobą że obecny system jest wyjątkowo niesprawiedliwy.

Podam przykład podobny do Twojego, moja starsza mama mieszka sama w niewielkim bliźniaku i musi płacić 94 PLN miesięcznie, tyle samo co
Minusują pewnie jak zwykle sfrustrowane matki, które by chciały żeby Państwo im wszystko dało za darmo. Zgadzam się z Tobą że obecny system jest wyjątkowo niesprawiedliwy.

Podam przykład podobny do Twojego, moja starsza mama mieszka sama w niewielkim bliźniaku i musi płacić 94 PLN miesięcznie, tyle samo co młoda rodzina mieszkające w drugiej połówce bliźniaka, która ma trójkę dzieci i sporego psa.

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki