Banki idą po młodych. Za parę lat obciążą ich opłatami

analityk Bankier.pl

Banki biorą na celownik młode pokolenie klientów. Proponują konta za darmo, kuszą kartami obsługującymi kilka walut, kolorowymi wizerunkami plastików, płatnościami w telefonach i bankowością mobilną. Liczą na to, że młody klient zostanie z nimi na lata.

ING Bank Śląski wprowadził do oferty nowy rachunek – Konto z Lwem Mobi. Dla klientów od 13 do 26 roku życia rachunek wraz z kartą jest bezwarunkowo bezpłatny. Karta ma opcję wielowalutową – można do niej podpiąć także rachunki w EUR, GBP, USD. Podczas dokonywania płatności w obcej walucie system automatycznie obciąża wybrane konto. Dzięki temu klient nie ponosi kosztów przewalutowania.

– Obecne pokolenie młodych ludzi nie zna świata bez internetu i smartfona. Jeśli tam czegoś nie ma, lub nie ma do tego aplikacji, to znaczy że albo jest mało ważne, albo nie istnieje. Dotyczy to również bankowości – mówi Marcin Giżycki, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za pion bankowości detalicznej w ING Banku Śląskim.

(YAY Foto)

Wystarczy bankowość mobilna

Bank wychodzi z założenia, że młodzi klienci obsługują swoje finanse głównie z poziomu smartfona. Dlatego wyłączył im serwis telefoniczny HaloŚląski i powiadomienia SMS o operacjach na koncie. Usługi te z powodzeniem ma zastąpić im aplikacja mobilna. Program gwarantuje też bezpłatne bankomaty Blikiem na terenie całego kraju. W przypadku wypłat kartą za darmo są jedynie maszyny własne ING i sieci Planet Cash. Jako opcja istnieje możliwość wykupienia abonamentu na bezprowizyjne bankomaty, który kosztuje 5 zł dla maszyn krajowych i 15 zł dla zagranicznych. W aplikacji ING dostępne są ponadto płatności HCE – za ich pomocą można płacić smartfonem zbliżeniowo tak samo, jak na co dzień płacimy zwykłą kartą.

ING nie jest wyjątkiem. Kilka tygodni temu nowe konta dla młodych pojawiły się w ofercie Credit Agricole, a wcześniej w Pekao. Pierwszy z banków klientom w wieku od 13 do 18 lat proponuje Konto dla Ciebie GO! Rachunek jest bezwarunkowo bezpłatny i również w tym przypadku do konta dokładana jest karta wielowalutowa obsługująca konta w euro, dolarach i funtach brytyjskich. Za darmo są także wszystkie bankomaty w kraju, ale bank stawia jeden warunek – klient musi co miesiąc dokonywać przynajmniej jednej transakcji bezgotówkowej kartą lub Blikiem.

Studentom (od 18 do 27 roku życia) bank proponuje Konto MOVE! W tym przypadku pojawia się jednak opłata warunkowa za konto w wysokości 3 zł. Można jej uniknąć, dokonując przynajmniej jednej transakcji bezgotówkowej. W obu przypadkach klienci mają możliwość wyboru jednego z 50 wizerunków, które można zamieścić na awersie karty płatniczej.

Bank Pekao proponuje młodszym klientom Konto Przekorzystne. W wersji młodzieżowej, czyli do 26 roku życia rachunek jest bezwarunkowo bezpłatny. Bank nie pobiera też opłat za kartę wielowalutową (EUR, USD, GBP i CHF) oraz wypłaty z bankomatów krajowych i zagranicznych. Klienci mają do wyboru 70 wizerunków kart oraz dostęp do aplikacji mobilnej PeoPay obsługującej płatności zbliżeniowe HCE. Blika jeszcze w Pekao nie ma, ale trwają już testy i system zostanie udostępniony klientom najprawdopodobniej przed wakacjami.

Gdy skończysz 26 lat, zmienimy ofertę

Młodzi klienci korzystają z przywilejów dopóki nie osiągną 26-27 lat. Wówczas rachunki zostaną przekształcone na „konta dla dorosłych” i automatycznie zmieni się ich taryfa. ING zażąda wówczas od posiadacza Konta Mobi, by wykonywał co miesiąc transakcje na kwotę 300 zł. W innym wypadku naliczy opłatę w wysokości 7 zł za obsługę karty. Pekao będzie chciał, by klient zasilał konto kwotą 500 zł i dokonał jednej transakcji miesięcznie. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci 6 zł za obsługę pakietu. Ponadto w wersji dla dorosłych nie będzie już darmowych bankomatów. Nie inaczej będzie w Credit Agricole – konta młodzieżowe zmienią się w Konto dla Ciebie. Opłata warunkowa za jego prowadzenie to 7 zł, a za obsługę karty 9 zł. Można ich uniknąć, zasilając rachunek kwotą 1 tys. zł i dokonując płatności kartą lub Blikiem.

Banki traktują młodych preferencyjnie, bo liczą na to, że zostaną oni z nimi na lata. I tak często jest w praktyce. Z biegiem czasu młodzi klienci podpinają do rachunku kolejne produkty, takie jak lokaty czy debet. Numer rachunku przekazują pracodawcy, do urzędu skarbowego czy ZUS-owi. Po osiągnięciu wieku 26 lat są już przyzwyczajeni do banku, jego oferty, bankowości elektronicznej i lokalizacji bankomatów i nie chce im się zaczynać wszystkiego od nowa. Na rynku są co prawda dostępne usługi pozwalające przenieść całe pakiety z banku do banku, ale jak pokazuje praktyka cieszą się umiarkowaną popularnością. Na przykład przez KIR-owski system Ognivo w I kw. 2018 roku przeniesiono 7,4 tys. rachunków. To o 2,4 tys. mniej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 16 nostromo25

Jakiej apki uzywaja na zdjeciu do rozmowy?

! Odpowiedz
4 46 bialy_kruk

Piekna fotografia do artykulu.
Pewnie mlodzi szukaja w google w ktorej rece trzymac widelec.

! Odpowiedz
3 46 ricozez

Dla dobra obywateli system ma już na to gotową odpowiedź; "Weź kredyt na zakup sztućców a bezpłatnie dostarczymy szkołę posługiwania się nimi .Zyskujesz 1250 zł."

! Odpowiedz
5 75 ricozez

Młodzi to już grupa skażonych indoktrynacją bankową ludzi,która jeszcze nie rozumie jak zostanie zniewolona systemem finansowym.Usuną ten wpis,ale jest szansa,że ktoś to przeczyta !

! Odpowiedz
5 44 specjalnie_zarejstrowany1

20/30 lat temu byla moda na bycie buntownikiem (punkiem, anarchista, itp) Teraz jest moda na bycie lemingiem - czyli jak chcesz byc spoko i byc popularnym wsrod 20-latkow to musisz podazac za "postepowym" nurtem

! Odpowiedz