REKLAMA
ZAGŁOSUJ

BOŚ podtrzymuje cele strategiczne, chce sprzedawać kwartalnie kredyty za ok. 1 mld zł

2019-05-15 10:26
publikacja
2019-05-15 10:26
BOŚ podtrzymuje cele strategiczne, chce sprzedawać kwartalnie kredyty za ok. 1 mld zł
BOŚ podtrzymuje cele strategiczne, chce sprzedawać kwartalnie kredyty za ok. 1 mld zł
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

BOŚ Bank podtrzymuje cele ze strategii do 2021 roku i zakłada, że w kolejnych kwartach również będzie udzielać kredytów za około 1 mld zł, przy jednoczesnym spadku kosztów ryzyka – poinformowali w środę przedstawiciele banku.

„Konsekwentnie realizujemy dane słowo wyrażone w zmodyfikowanej strategii (…) rok 2018 był czasem porządkowania bilansu, by od tego roku skutecznie wejść na rynek i budować saldo kredytów proekologicznych” – powiedział prezes banku Bogusław Białowąs.

„Podtrzymujemy cele ze strategii - cele są ambitne, ale realne i możliwe do zrealizowania” – dodał.

BOŚ Bank w celach na 2021 rok zakłada zysk netto powyżej 180 mln zł, wskaźnik ROE powyżej 7,7 proc., a wskaźnik kosztów do dochodów poniżej 47 proc. Udział kredytów proekologicznych w portfelu ogółem ma być powyżej 40 proc., a koszty koszt ryzyka poniżej 0,75 proc.

W I kwartale 2019 r. Grupa BOŚ osiągnęła 17,1 mln zł zysku netto, czyli 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej. ROE wynosi 3,3 proc., wskaźnik kosztów dochodów 60,2 proc., a koszt ryzyka 0,8 proc.

Udział w portfelu kredytów udzielonych na działania służące ochronie środowiska oraz wspierające zrównoważony rozwój stanowią obecnie 34,8 proc. salda kredytów ogółem banku.

W I kwartale 2019 roku bank udzielił kredytów i pożyczek o wartości 1,1 mld zł, czyli o 90,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Rok do roku sprzedaż kredytów w segmencie klientów instytucjonalnych zwiększyła się o 100,5 proc. a w segmencie klientów indywidualnych o 13 proc.

„Koszt ryzyka planujemy w dalszym ciągu obniżać, odpisy będą się zmniejszały z roku na rok." - dodał Arkadiusz Garbarczyk, wiceprezes banku.

Przedstawiciele banku poinformowali, że portfel kredytów związanych z farmami wiatrowymi cały czas maleje. Obecnie wynosi około 1,88 mld zł, jest konserwatywnie redukowany i nie generuje ryzyka dla banku. (PAP Biznes)

seb/ tj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kornelia19990
Sprawne zarządzanie i konsekwencja w działaniu, jak widać wystarczy, by spelnić dane obietnice. Inne instytucje, które mają z tym problem, powinny brać przykład z BOŚ Banku.
kornelia19990
To się nazywa konsekwentne działanie w dobrym celu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki