Awaria mostu obrotowego w Giżycku

Zepsuł się zabytkowy most obrotowy nad kanałem łuczańskim w Giżycku. Most jest otwarty dla ruchu wodnego i na razie nie ma możliwości zamknięcia go - poinformował w środę PAP Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku.

(fot. ZeroJeden / Wikimedia Commons)

Most obrotowy zaciął się, gdy otwarto go dla ruchu wodnego. Nie wiadomo na czym polega awaria. Mostu nie da się ruszyć do pozycji zamkniętej.

Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku poinformował PAP, że od rana w środę most będzie naprawiany, ale na razie nie wiadomo ile potrwają utrudnienia. Komunikaty w tej sprawie będą wydawane w miarę ustaleń ekipy naprawiającej most.

Awaria mostu obrotowego sprawia, że przez kanał łuczański w Giżycku można przejechać tylko drogą prowadzącą do Olsztyna (tzw. obwodówka).

Most obrotowy nad kanałem łuczańskim zbudowany został w 1898 roku przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg i Schl. z Zielonej Góry po to, by zapewnić dojazd z miasta Loetzen (dawna nazwa Giżycka) do znajdującej się po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen. Aby umożliwić przepłynięcie pod mostem, należy go ręcznie - za pomocą kręcenia korbą - otworzyć. Całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża.

Most jest jedną z największych atrakcji Giżycka, a jego otwarcie w majowy weekend od lat symbolicznie rozpoczyna sezon żeglarski na Mazurach.

Wiosną zapowiadano, że po zakończeniu sezonu turystycznego most będzie remontowany, m.in. miały być wymienione deski i naprawiona przeciekająca sterówka. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ aj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil