REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Auto na abonament czy na własność? To najbardziej zniechęca Polaków do wynajmowania samochodów

2023-06-11 09:00
publikacja
2023-06-11 09:00
Dodaj Bankier.pl w Google

Do korzystania z auta w abonamencie zniechęcają ewentualne dopłaty za przekroczenie umownego limitu kilometrów czy nieutrzymywanie auta w odpowiednim stanie - wynika z badania „Czas wynajmu aut”.

Auto na abonament czy na własność? To najbardziej zniechęca Polaków do wynajmowania samochodów
Auto na abonament czy na własność? To najbardziej zniechęca Polaków do wynajmowania samochodów
fot. XArtProduction / / Shutterstock

Według badania 16 proc. kierowców, którym zdarzyło się wypożyczać samochód, korzysta z takiego rozwiązania na co dzień w zastępstwie posiadania własnego pojazdu lub przemieszczania się komunikacją miejską.

Jak podano, do długoterminowego najmu samochodu w pierwszej kolejności zniechęcają kierowców ewentualne dopłaty za przekroczenie umownego limitu kilometrów i nieutrzymywanie auta w odpowiednim stanie (po 36 proc. odpowiedzi). Co trzecia osoba posiadająca prawo jazdy zadeklarowała, że jej zdaniem do skorzystania z auta w abonamencie może zniechęcać wysoka cena wykupu auta na koniec najmu. Obawy kierowców budzą też ewentualne ograniczenia np. związane z wyjazdem autem za granicę (31 proc.) czy przewozem zwierząt (28 proc.).

Co czwarty zmotoryzowany Polak stwierdził, że do skorzystania z takiej opcji zniechęca go to, że właścicielem pojazdu do końca umowy pozostaje firma finansująca (26 proc.). Dla 3 proc. kierowców barierą byłaby cena abonamentu, a 10 proc. nie widzi żadnych minusów takiej usługi.

Zmotoryzowanych Polaków do skorzystania z najmu długoterminowego samochodu zachęciłoby wliczenie w miesięczny abonament kosztów napraw, serwisu oraz ubezpieczenia (35 proc. wskazań). 29 proc. osób podobałaby się możliwość skorzystania z takiej usługi bez wkładu własnego. Co piąty kierowca chętnie wykorzystałby to rozwiązanie jako możliwość jeżdżenia autem klasy premium bez ponoszenia jednorazowego, dużego wydatku. Najczęściej odpowiadali tak mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa czy Kraków (29 proc.), i 50-latkowie (30 proc.).

Wakacje na giełdzie

31 proc. ankietowanych nie potrafiło znaleźć żadnych korzyści wynikających z korzystania z auta na abonament. Wśród nich przeważały osoby z małych miast do 50 tys. mieszkańców (46 proc.) i 60-latkowie (41 proc.).

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Multirent metodą CATI przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Przeprowadzono je od 30 marca do 3 kwietnia br. na próbie 1000 Polaków. 

kmz/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
forfun
opcja dla bogatych - ale oni potrafią liczyć pieniądze, albo dla biednych którzy muszą się pokazać.

normalny jako tako myślący w to nie wchodzi

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki