Australia bez recesji. Polska wciąż druga

Nie udało się. Australia jednak nie weszła w recesję, wobec czego Polska wciąż pozostaje dopiero i aż druga na liście najdłużej unikających recesji rozwiniętych państw świata. Mało tego, gospodarka z antypodów jest bliska pobicia historycznego rekordu.

(fot. adrenalina / YAY Foto)

W czwartym kwartale tego roku dynamika australijskiego PKB wyniosła 1,1% w ujęciu kwartalnym wobec spadku o 0,5% w trzecim kwartale. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 2,4%. Analitycy oczekiwali tymczasem odczytów na poziomie 0,7% k/k i 1,9% r/r, więc możemy mówić o sporej pozytywnej niespodziance.

Dane z Australii oznaczają że nie można ogłosić recesji w tamtejszej gospodarce. W popularnym ujęciu potrzebne są bowiem do tego dwa następujące po sobie kwartały ujemnej dynamiki PKB.

Australijski licznik odmierzający liczbę kwartałów od ostatniej recesji wyznacza więc obecnie 102 i sięga do 1991 r.. Wśród państw rozwiniętych – o ile uznamy, że członkostwo do OECD uprawnia do takiego miana – to zdecydowanie najlepszy wynik. Lokatę numer dwa zajmuje Polska (87), zaś trzecie miejsce zajmuje Korea Południowa (74).

Co więcej, Australia jest obecnie o krok od wyrównania rekordu wszech czasów, który należy do Holandii. Kraj ten nie notował recesji przez 103 kolejne kwartały, a jego passę przerwał dopiero kryzys finansowy z 2008 r.

 

Jeżeli nie widzisz wykresu poniżej, przejdź do wersji statycznej

Dostępne dane kwartalne dla Polski sięgają II kw. 1995 r., teoretycznie jednak dokonując własnych szacunków na podstawie rocznej dynamiki podawanej przez GUS, wynik naszego kraju można by jeszcze nieco poprawić. Dla zachowania spójności, powyższy wykres powstał w oparciu jedynie o dane z jednego źródła.

Wśród 23 członków OECD, dla których danymi za czwarty kwartał już dysponujemy, ujemną kwartalną dynamikę PKB zanotowały tylko Grecja i Finlandia. To na tych krajach będzie koncentrować się uwaga za 3 miesiące, ponieważ wystarczy jeszcze jeden kwartał na minusie i ogłosić będzie można kolejną recesję u jednego z dwóch lub obu „chorych ludzi Europy”.

Dzięki odbiciu w ostatnim kwartale ubiegłego roku (aż 1,7% k/k, najlepszy wynik od 2007 r.), Polska plasuje się na szczycie listy państw o najwyższym kwartalnym wzroście w tym okresie. Wśród państw, dla których dane już znamy, porównywalne wyniki osiągnął tylko Izrael (1,5%). Kraj ten może się natomiast pochwalić wyższym tempem wzrostu w ujęciu rocznym (4,8% wobec 3,1% w przypadku Polski, dane wyrównane sezonowo).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 ~propaganda

Nie wiedziałem, że żyję w takim gospodarczym raju. Chyba za często wyglądam przez okno i wychodzę z domu.

! Odpowiedz
15 7 ~djjj

Nie ma się czym chwalić gdyby nie dotacje unijne Polska by poleciała na koniec stawki.

! Odpowiedz
9 1 ~pfff

Dokładnie! Jak tylko kurek z kasą z UE się trochę przykręca, to od razu panika jest taka, że hej. Naprawdę dziwią mnie te "dislike'i". Rządowa propaganda POPiSu zlasowała wam mózgi do końca? Naprawdę wierzycie, że tu jest tak pięknie? No to chyba niewiele widzieliście świata.

! Odpowiedz
14 7 ~Ron2000

Jeszcze z rok Morawieckiego i Ziobry i u nas pojawi się recesja.

! Odpowiedz
1 13 ~Kiść

po 8 latach rządów kolesi i ich sitwy to teraz może być już tylko lepiej, niezależnie od tego kto poza nimi by rządził.

! Odpowiedz
0 6 ~JOCKER

RECESJA MOZE BEDZIE U CIEBIE JAK CI SIE WEZMA ZA TYŁEK.SKONCZYŁO SIE ELDORADO I NIE PŁACENIE WATU

! Odpowiedz
8 4 ~Ticaran

no ale jak to Polska tak dobrze od lat? Przecież była w ruinie i trzeba było człowieka wolności przywołać do władzy + muza górników na premiera i gościa od an dronów na vpremiera?

! Odpowiedz
0 7 ~yh

Coś tu jest nie tak Grecja ma 5 lat od ostatniej recesji? Przecież w 2015 roku mieli dwa ujemne kwartały.

! Odpowiedz
1 6 ~Miroo

Bez porównania... startujemy z naprawdę niskiej bazy...

! Odpowiedz
1 12 ~silvio_gesell

W Polsce zawsze jest recesja.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl