Asseco Poland liczy na poprawę wyników w administracji publicznej w '20

2019-11-21 13:10
publikacja
2019-11-21 13:10
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

Asseco Poland liczy na poprawę wyników segmentu administracji publicznej w Polsce w 2020 roku ze względu na umowy podpisane w bieżącym roku - podali przedstawiciele grupy, dodając, że portfel zamówień w Polsce na przyszły rok jest o 7 proc. wyższy rdr. W czwartym kwartale grupa liczy na utrzymanie lub wzrost rentowności oraz dalszą zwyżkę wskaźnika konwersji gotówki.

Jak podał wiceprezes Rafał Kozłowski, w trzecim kwartale nowe kontrakty w administracji publicznej w Polsce negatywnie wpłynęły na wynik operacyjny "polskiego" segmentu działalności grupy ze względu na początkowe koszty (m.in. przejęcia systemów po innych dostawcach), które nie były jeszcze zrównoważone przychodami.

"W czwartym kwartale rentowność tych kontraktów powinna drgnąć, ale istotnej zmiany spodziewamy się od przyszłego roku" - powiedział wiceprezes podczas czwartkowej konferencji.

Kozłowski podał, że portfel zamówień "polskiego" segmentu grupy na kolejne dwanaście miesięcy jest o 7 proc. wyższy rok do roku. Po trzech kwartałach przychody grupy od instytucji publicznych w Polsce spadły o 8 proc. rdr do 347,3 mln zł.

Wiceprezes Marek Panek poinformował, że pomimo trwającego ożywienia na rynku zamówień publicznych, grupa nadal zamierza podchodzić do nowych przetargów bardzo wybiórczo.

W środę grupa podała, że cały backlog w Polsce na 2019 rok (segment Asseco Poland) ma wartość 1,194 mln zł i jest o 10 proc. niższy niż przed rokiem. Po trzech kwartałach przychody segmentu Asseco Poland spadły rok do roku o 8,5 proc. do 893,8 mln zł, a zysk operacyjny był niższy o 27,4 proc. i wyniósł 125,6 mln zł.

Zarząd Asseco Poland podał, że spadek wyników grupy w Polsce jest spowodowany rezygnacją z kontraktów dotyczących dostaw sprzętu oraz wysoką bazą z ubiegłego roku, wynikającą z aktualizacji oprogramowania na potrzeby nowych regulacji w sektorze bankowym.

Przedstawiciele grupy poinformowali, że Asseco obserwuje silny wzrost zamówień na rynku oprogramowania dla sektora ochrony zdrowia. W okresie trzech kwartałów 2019 roku grupa wygrała przetargi na tego typu usługi (świadczone na rzecz szpitali) o wartości 56,9 mln zł - było to 32 proc. wszystkich zakończonych postępowań. Wiceprezes Asseco Poland Krzysztof Groyecki liczy na dalszy wzrost nakładów na informatyzację służby zdrowia w kolejnych latach. Szczególnie istotne dla tego wzrostu będzie jego zdaniem wdrażanie elektronicznej dokumentacji medycznej.

Grupa spodziewa się utrzymania lub lekkiego wzrostu rentowności w czwartym kwartale - w trzecim kwartale marża zysku netto wzrosła o 1,1 pkt. proc. rok do roku, do 9,5 proc.

"Spodziewamy się takiej rentowności jak w trzecim kwartale, może ona nawet dalej rosnąć. Jest dużo powodów tego wzrostu - po pierwsze mocno rosną nam przychody i mamy do czynienia z dźwignią operacyjną. Rentowność poprawiają też niektóre spółki, które do tej pory osiągały ją na nieco niższym poziomie" - powiedział Kozłowski.

Wiceprezes podał, że spodziewa się utrzymania wzrostowej tendencji w przypadku tzw. wskaźnika konwersji gotówki, czyli ilorazu wolnych przepływów pieniężnych i zysku operacyjnego (non-IFRS). Po trzech kwartałach wskaźnik wzrósł do 66 proc. z 59 proc. kwartał wcześniej.

"W czwartym kwartale tendencja poprawy powinna być utrzymana. Docelowy poziom to 80-100 proc." - powiedział.

Asseco Poland nadal poszukuje celów akwizycyjnych, ale zarząd grupy przyznaje, że ze względu na wysokie wyceny rynkowe trwają raczej poszukiwania okazji inwestycyjnych. Grupa nie uczestniczy w rozmowach na temat transakcji o "spektakularnej" wielkości.

"Ceny mocno poszły w górę, a my nie chcemy przepłacać. Szukaliśmy spółek ERP w różnych krajach, podjęliśmy również próbę przejęcia m.in. w Uzbekistanie" - powiedział Marek Panek.

W środę Asseco Poland podało wyniki za trzeci kwartał.

Zysk netto Asseco Poland w trzecim kwartale wzrósł do 78,5 mln zł z 78 mln zł przed rokiem - poinformowała grupa w raporcie. Średnia prognoz analityków, ankietowanych przez PAP Biznes, wynosiła 72,1 mln zł.

Przychody grupy w trzecim kwartale sięgnęły 2,74 mld zł - sprzedaż okazała się 10 proc. wyższa niż konsensus PAP Biznes (2,488 mld zł) i o 23,5 proc. wyższa od przychodów za analogiczny okres 2018 roku.

W raporcie podano też, że portfel zamówień grupy na 2019 rok ma wartość 10,055 mld zł, 14 proc. więcej rok do roku.

Kurs akcji Asseco Poland rośnie w czwartek o godz. 13.00 o 0,2 proc. do 55,2 zł. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki