REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Argentyńczycy tracą cierpliwość i wychodzą na ulice. Domagają się pracy

2021-10-18 20:08
publikacja
2021-10-18 20:08

Zapoczątkowane w piątek protesty w centrum Buenos Aires dowodzą nasilającego się niezadowolenia społecznego w Argentynie. Trudności finansowe, m.in. przekraczająca już 50 proc. inflacja, mają związek z kryzysem wynikłym z pandemii COVID-19 - informują media.

Argentyńczycy tracą cierpliwość i wychodzą na ulice. Domagają się pracy
Argentyńczycy tracą cierpliwość i wychodzą na ulice. Domagają się pracy
fot. MATIAS BAGLIETTO / / Reuters

Pierwsze demonstracje niezadowolonych Argentyńczyków rozpoczęły się w piątek w centrum Buenos Aires. W ich trakcie tysiące osób domagały się zwiększenia przez rząd liczby miejsc pracy w sektorze publicznym, a także rozbudowania programów pomocowych dla coraz bardziej odczuwających skutki koronakryzysu obywateli.

„Ponad 50 proc. mieszkańców naszego kraju to ludzie ubodzy. Domagamy się w sposób stanowczy pracy dla obywateli” - powiedział Eduardo Belliboni z kierownictwa współorganizującej protest lewicowej partii Polo Obrero.

W niedzielę protesty również odbywały się w centrum Buenos Aires. Zbiegły się one z obchodzonym właśnie Dniem Lojalności, rocznicy upamiętniającej uwolnienie w 1945 roku prezydenta Juana Perona.

Stołeczny dziennik „La Nacion” wskazuje w poniedziałek, że protesty społeczne w Argentynie to efekt m.in. zmęczenia i zdenerwowania społeczeństwa licznymi restrykcjami przeciwepidemicznymi, a także nieprawidłowościami podczas ogólnokrajowego procesu szczepień przeciw COVID-19.

Gazeta przypomina, że po wrześniowych prawyborach, w których lewicowy blok prezydencki Frente de Todos poniósł porażkę, sondaże wskazują również na jego prawdopodobną klęskę w zaplanowanych na 14 listopada częściowych wyborach do parlamentu. Zaznacza też, że sytuacja finansowa obywateli staje się coraz gorsza.

„La Nacion” wskazuje, że według szacunków Krajowego Instytutu Statystyki i Spisu Ludności (INDEC) w Buenos Aires po dziewięciu miesiącach 2021 roku poziom inflacji w Argentynie przekraczał już 50 proc.

Z kolei wydawany w stolicy dziennik „Clarin” przypomina, że już od ponad dekady argentyńskie społeczeństwo odczuwa skutki inflacji. Odnotowuje, że ewentualne nasilenie się pandemii COVID-19, a wraz z nim zaostrzenie restrykcji sanitarnych może zwiększyć falę protestów społecznych.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
loool
Ale frajerzy, powinni domagac sie zasilkow i bonusow. Po co komu praca? Niech rząd dodrukuje i da od razu kase. Jak chca pracowac to niech do Polski przyjada, tu nie ma komu pracować.
itso_widmo_bieli
jak się ludziom zabiera pola bo jest się ambitnym to niech teraz karmią

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki