REKLAMA

Galopująca inflacja w Argentynie. Rząd obiecuje zamrożenie cen tysiąca produktów przed wyborami

2021-10-17 03:10
publikacja
2021-10-17 03:10

Po klęsce we wrześniowych prawyborach centrolewicowy rząd prezydenta Alberto Fernandeza ogłosił przed częściowymi wyborami do parlamentu 14 listopada obietnicę zahamowania galopującej inflacji i zamrożenie cen tysiąca artykułów powszechnej konsumpcji.

Galopująca inflacja w Argentynie. Rząd obiecuje zamrożenie cen tysiąca produktów przed wyborami
Galopująca inflacja w Argentynie. Rząd obiecuje zamrożenie cen tysiąca produktów przed wyborami
fot. Juan Ignacio Roncoroni / / EFE

W tym celu prezydent wyznaczył specjalnego pełnomocnika do rokowań z producentami.

Ceny towarów, których obniżenie obiecał rząd, wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy - głównie wskutek kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – przeciętnie o 53,4 proc.

Partia prezydencka Front Wszystkich, która przeżywa wskutek gospodarczych i społecznych następstw pandemii głębokie załamanie popularności, podjęła trudne negocjacje z przedsiębiorcami i bankami, aby wcielić w życie wyborczą obietnicę dotyczącą cen. Zamrożone ceny miałyby być utrzymane do początków przyszłego roku.

Prezydent Fernandez obawia się, że listopadowe głosowanie, które odbędzie się w sytuacji głębokiego kryzysu argentyńskiej gospodarki, stanie się dla rządzącej koalicji peronistów Front Wszystkich kolejną porażką po klęsce poniesionej w prawyborach, kiedy to opozycja odniosła zdecydowane zwycięstwo w osiemnastu z dwudziestu czterech okręgów wyborczych. Szczególnie dotkliwie rząd odczuł niepowodzenie wyborcze w okręgu Buenos Aires, gdzie zamieszkuje prawie 40 procent ludności kraju i gdzie do niedawna peroniści mieli swą główną bazę wyborczą.

Prawybory, w których udział jest obowiązkowy, służyły wyłonieniu list kandydatów uprawnionych do uczestnictwa w wyborach listopadowych.

W Ameryce Łacińskiej, gdzie stopa inflacji wzrosła głównie wskutek gospodarczych następstw pandemii Covid-19, Argentyna ucierpiała najmocniej: ceny wzrosły dotąd o 51,8 proc., na przykład tłuszcze roślinne zdrożały aż dwukrotnie. Następna na liście jest Brazylia, ale tam inflacja zatrzymała się na poziomie 9 proc.

Jak wynika z badań socjologów jednej z najbardziej prestiżowych uczelni Ameryki Łacińskiej, Katolickiego Uniwersytetu Argentyny (UCA), odsetek rodzin pracujących Argentyńczyków, które żyją w warunkach skrajnego ubóstwa wzrósł w okresie pandemii Covid-19 z 12,5 procent do 17 procent. Już w końcu ubiegłego roku ich dochody były zbyt małe aby zaspokoić elementarne, codzienne potrzeby.(PAP)

ik/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (19)

dodaj komentarz
fiat126p
Jeszcze po drugiej wojnie Argentyna była jednym z najbogatszych państw świata. Potem przyszedł populista Peron i to chyba jest praprzyczyną stopniowego upadku i niemożności podniesienia się.
grzegorzkubik
To jest galopująca inflacja na poziomie ponad 50% a nie tak jak u nas blisko 6%. Widzicie różnicę? Ano właśnie.
komentator1962
Różnica jest istotna. W Argentynie (wiem, bo mam rodzinę) wszyscy w miarę młodzi ludzie (czyli do ok. 40 roku życia) w czasie jakichkolwiek spotkań (obiad rodzinny, spotkanie ze znajomymi itd. itp.) rozmawiają głównie o tym jak i gdzie wyemigrować z Argentyny.
Chcesz tego w Polsce???
ravauw odpowiada komentator1962
jak wejdzie Nowy ład też, nad tym pomyśle rowniez, bo przecież jestem cwaniakiem, mimo, ze mam swiadomosc ze wyemigrowala sama "elyta", to jak dowala mi kolejne podatki, zabiora 500+ bo uznaje ze ludzie zarabiajacy powyzej sredniej to krezusi, to chyba nie bedzie wyboru....
leszczykowy
u nad kujawski zdrożał o 40%, czyli niewiele nam brakuje do argentyny...
piotr_malkontent
Musiał zdrożeć, no bo za chwilę wszyscy co sprytniejsi jeździliby na 'kujawskim'...
stachsgh
To mogą jeszcze lepiej szaleć niż u Nas..
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
bankster-kreator
Zamrożenie cen... Komuna pełną gębą
demeryt_69
Komuna w Argentynie? Kuriozalny bełkot!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki