REKLAMA

Ardanowski: Czeka nas drożyzna

2022-01-22 07:21
publikacja
2022-01-22 07:21
Ardanowski: Czeka nas drożyzna
Ardanowski: Czeka nas drożyzna
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Spadek produkcji rolniczej w Polsce - uśredniony w odniesieniu do wszystkich najważniejszych upraw - wyniesie ok.13 proc. - mówi w weekendowym "Naszym Dzienniku" szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski. Gdy żywności będzie za mało, to wzrosną jej ceny; czeka nas drożyzna - dodał.

"Przewiduje się, że spadek produkcji rolniczej w Polsce - uśredniony w odniesieniu do wszystkich najważniejszych upraw - wyniesie około 13 proc., a w poszczególnych grupach, np. w uprawie pszenicy - ponad 20 proc. To przełoży się na produkcję zwierzęcą. I tu należy spodziewać się spadków" - mówi Ardanowski w wywiadzie opublikowanym w sobotę w "Naszym Dzienniku".

Jak dodaje, na rynku będzie dużo mniej mleka i mięsa. "A gdy żywności będzie za mało, to wzrosną jej ceny. Czeka nas duża drożyzna" - ocenił.

Zdaniem Ardanowskiego dzisiaj rolnicy są gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego Polski i potrafią pokryć nasze potrzeby. "Ale to zostanie zachwiane. Utracimy rynki eksportowe, tym samym dojdzie do uderzenia w poważny dział naszej gospodarki. I to czeka nas już od 2023 r., bo wtedy strategie Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ) mają być szeroko wdrażane" - powiedział Ardanowski.

aop/ pad/

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (29)

dodaj komentarz
katsurimoto
Jak wprowadzą ETS na rolnictwo to dopiero dramat będzie. No, ale Unia dba tak o swoich obywateli..
Dodatkowo dążenie Unii do małych gospodarstw rolniczych a usuwanie tych wielkich będzie tragiczne w skutkach. No chyba, że każdy EKO zacznie w ogródku uprawiać warzywa...
marxs
a przez kogo ta drożyzna będzie?poniżej fakty nie do obalenia przez kogo będzie i głód i nędza
"Zachęcał posłów, by przeczytali fragment jego książki o Tusku. "O waszej prorosyjskiej polityce, bo to wy w 2010 roku przestawialiście Polskę na wschód, to wy w 2010 roku chcieliście zabetonować (Polskę) rosyjskim gazem do
a przez kogo ta drożyzna będzie?poniżej fakty nie do obalenia przez kogo będzie i głód i nędza
"Zachęcał posłów, by przeczytali fragment jego książki o Tusku. "O waszej prorosyjskiej polityce, bo to wy w 2010 roku przestawialiście Polskę na wschód, to wy w 2010 roku chcieliście zabetonować (Polskę) rosyjskim gazem do 2037 roku. Przeczytajcie sobie o tym, jak prezes Jarosław Kaczyński we wrześniu 2010 roku spowodował, że nie przedłużyliśmy kontraktu do 2037 roku z Putinem. To Donald Tusk jest najbardziej proputinowskim premierem III RP" - powiedział Kowalski trzymając w ręku swoją książkę."
andregru
Wieś się sama wyżywi dzięki ludziom z miast dopłacających do KRUS, dotacji rolniczych , braku podatków od sprzedaży przez rolników, obniżce VAT na nawozy , tanich ubezpieczeń w PZU itp. Co w mieście dostają małe firmy od rządu oprócz podwyżki ZUS, wyższej składce zdrowotnej i po 45 latach płacenia składek ZUS emerytur niewiele wyższych Wieś się sama wyżywi dzięki ludziom z miast dopłacających do KRUS, dotacji rolniczych , braku podatków od sprzedaży przez rolników, obniżce VAT na nawozy , tanich ubezpieczeń w PZU itp. Co w mieście dostają małe firmy od rządu oprócz podwyżki ZUS, wyższej składce zdrowotnej i po 45 latach płacenia składek ZUS emerytur niewiele wyższych od tych z KRUS
bha
Cóż....Ludzie ludziom z zachłanności pod miarę ,świadomie ,nie bez celu ,nie bez przyczyny ,korzyści od lat w kamuflażu sprytnych pozorów gotują za kotarami na całym świecie coraz bardziej drogi ,coraz bardziej niepewny ,coraz bardziej niegodny i niestety coraz bardziej tragiczny los .Ludzie ludziom i nikt inny !.Niestety nic dobrego Cóż....Ludzie ludziom z zachłanności pod miarę ,świadomie ,nie bez celu ,nie bez przyczyny ,korzyści od lat w kamuflażu sprytnych pozorów gotują za kotarami na całym świecie coraz bardziej drogi ,coraz bardziej niepewny ,coraz bardziej niegodny i niestety coraz bardziej tragiczny los .Ludzie ludziom i nikt inny !.Niestety nic dobrego to już nie wróży.
chudyjakszkapa
"droga żywność w Polsce to efekt polityki klimatycznej UE która ogranicza emisję CO2
men24a
W UE cena gazu wzrosła do 40 % w Polsce 500 czy 700 %. Ksiądz ci tego nie powiedział ?
katsurimoto odpowiada men24a
W Holandii gospodarstwa domowe płacą 2x więcej za gaz niż w Polsce.
A to dzięki temu, że część podwyżek bierze na siebie PGNiG. Zauważ jaka afera jak normalne ceny rynkowe ustalili dla przedsiębiorców.
Zresztą kolega tak narzeka a niech poczyta o uwolnieniu cen gazu (hura wolny rynek będziemy płacić drogo) i o zakazie ogrzewania
W Holandii gospodarstwa domowe płacą 2x więcej za gaz niż w Polsce.
A to dzięki temu, że część podwyżek bierze na siebie PGNiG. Zauważ jaka afera jak normalne ceny rynkowe ustalili dla przedsiębiorców.
Zresztą kolega tak narzeka a niech poczyta o uwolnieniu cen gazu (hura wolny rynek będziemy płacić drogo) i o zakazie ogrzewania domu gazem od 2050 roku.

Zauważ jak była spekulacja na cenach gazu i wzrósł on 1000% w Europie to gospodarstwa odczuły ten ciężar (rząd holandii będzie dopłacał 400E do rachunków by pomóc).
kaczdzonjar
najciekawsze jest to ze ostatnio się dowiedziałem od babuszki po kościołem że to wina Tuska ze teraz jest drogo bo on wcześniej nakradł, co oni tam wygadują w tym tvpis - a na koniec dodała że sPiSkowcy od 6 lat naprawiają to wszystko i niedługo bedzie juz tanio - pj to się babuszka doczeka tej taniości chyba na tamtym świecie gdzie najciekawsze jest to ze ostatnio się dowiedziałem od babuszki po kościołem że to wina Tuska ze teraz jest drogo bo on wcześniej nakradł, co oni tam wygadują w tym tvpis - a na koniec dodała że sPiSkowcy od 6 lat naprawiają to wszystko i niedługo bedzie juz tanio - pj to się babuszka doczeka tej taniości chyba na tamtym świecie gdzie nie trza żreć. a może jej tylko modły wsytarczą.
endes
No i popatrz jak pisifanatycy łapki w dol klepią… ludzie naprawdę w większości to kompletni niemyslacy durnie!
next3 odpowiada endes
To nie fanatycy. To trolle opłacane z naszych podatków. Fanatycy ledwo potrafią się podpisać.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki