REKLAMA

Aplikacja na telefon ma pomóc w ponownym otwarciu Danii

2021-03-23 11:29
publikacja
2021-03-23 11:29
Aplikacja na telefon ma pomóc w ponownym otwarciu Danii
Aplikacja na telefon ma pomóc w ponownym otwarciu Danii
fot. SFIO CRACHO / / Shutterstock

Aplikacja na smartfona, potwierdzająca m.in. negatywny test na Covid-19, ma w Danii pomóc w ponownym otwarciu kraju. Nastąpi to pod koniec maja, gdy szczepionka będzie dostępna dla wszystkich osób w wieku powyżej 50 lat - wynika z porozumienia rządu z parlamentem.

"Będziemy postępować ostrożnie i stopniowo otwierać kolejne części społeczeństwa. Możemy to zrobić, choć wiele innych państw walczy z trzecią falą koronawirusa" - oświadczyła premier Danii Mette Frederiksen.

Warunkiem powrotu do normalności jest utrzymanie niskiej liczby nowych zakażeń, zaszczepienie wszystkich osób powyżej 50 lat, a także wykorzystanie aplikacji Min Sundhed (Moje Zdrowie) na smartfona. Będą w niej zawarte informacje o zaszczepieniu przeciw Covid-19, przejściu tej choroby (przeciwciała) lub posiadaniu aktualnego negatywnego wyniku testu.

W Danii od 6 kwietnia ponownie otwarte zostaną salony fryzjerskie, masażu oraz tatuażu, z których skorzystanie ma być możliwe dzięki wylegitymowaniu się aplikacją z negatywnym testem na Covid-19. Od 13 kwietnia czynne mają być mniejsze centra handlowe, a od 21 kwietnia obiekty wielkopowierzchniowe. Po tej dacie otwarte zostaną muzea i biblioteki. Natomiast od 6 maja wznowią działalność restauracje, kina, teatry oraz niektóre obiekty sportowe. Wstęp do nich możliwy będzie za sprawą aplikacji. Ostatnim etapem jest otwarcie po 21 maja klubów nocnych oraz obiektów wewnętrznych w parkach rozrywki oraz zoo.

Strony porozumienia uzgodniły, że pod koniec maja nadal obowiązywać będą jedynie niektóre ograniczenia związane z organizacją masowych imprez oraz podróżowaniem.

Ze względu na ochronę danych osobowych wszystkie informacje zawarte w aplikacji mają wygasnąć z końcem sierpnia.

W Danii w ciągu ostatniej doby odnotowano 772 nowe zakażenia koronawirusem. Co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło dotąd 636 tys. osób (ok. 10 proc. społeczeństwa), a dwie dawki - 316 tys. (5,4 proc.). (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki