REKLAMA

Ankieta NBP: Banki planują w III kw. zaostrzenie polityki kredytowej

2019-08-05 10:24
publikacja
2019-08-05 10:24

Niektóre banki planują w III kwartale 2019 roku dalej zaostrzać politykę kredytową dla przedsiębiorstw w segmencie dla MŚP. Banki przewidują zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych, a dla kredytów konsumpcyjnych zaostrzenie to będzie niewielkie - wynika z ankiety NBP w kwartalnym opracowaniu "Sytuacja na rynku kredytowym".

fot. Jaap Arriens / / ZUMA Press

Poniżej oczekiwania banków na III kwartał 2019 r. z ankiety NBP "Sytuacja na rynku kredytowym":

Kredyty dla przedsiębiorstw

W II kwartale 2019 r. ankietowane banki nieznacznie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i podobnie jak w poprzednich okresach skala zaostrzenia polityki kredytowej była większa w segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Ankietowane banki w niewielkim stopniu zmieniły warunki przyznawania kredytów dla przedsiębiorstw, a pojedyncze banki zwiększyły marżę kredytową, w tym dla kredytów obarczonych większym ryzykiem.

Na III kwartał 2019 r. pojedyncze banki przewidują kontynuację zaostrzania polityki kredytowej w segmentach krótko- i długoterminowych kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz utrzymanie dotychczasowego popytu na kredyty dla przedsiębiorstw.

Kredyty mieszkaniowe

W II kwartale 2019 r. banki nie zmieniły kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów, m.in. podniosły marżę kredytową oraz pozaodsetkowe koszty kredytu. W opinii ankietowanych podmiotów do zaostrzenia polityki kredytowej skłaniał wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.

Zgodnie z przewidywaniami banków z poprzedniego kwartału w II kwartale 2019 r. zaobserwowały one istotny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.

Na III kwartał 2019 r. banki przewidują zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych i niewielki wzrost popytu.

Kredyty konsumpcyjne

W II kwartale 2019 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. Pojedyncze banki złagodziły niektóre warunki udzielania kredytów: zmniejszyły

wymagane zabezpieczenie, zwiększyły maksymalną kwotę kredytu i maksymalny okres kredytowania. W opinii banków do zaostrzenia polityki kredytowej w tym segmencie przyczyniły się: wzrost ryzyka związanego z przewidywaną sytuacją gospodarczą, wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnych, większy popyt na kredyty konsumpcyjne oraz pogorszenie bieżącej i przewidywanej sytuacji kapitałowej banku.

W II kwartale 2019 r., zgodnie z przewidywaniami banków, zwiększył się popyt na kredyty konsumpcyjne.

Na III kwartał 2019 r. banki przewidują niewielkie zaostrzenie polityki kredytowej oraz dalszy wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne.

Ankieta została skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków. Ankieta została przeprowadzona na początku lipca 2019 r. wśród 26 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88 proc.

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (5)

dodaj komentarz
newsman
czas najwyższy dos pasożytowania na emerytach i dostarczycielach kapitału trzymającego taniejące lokaty dość zycia ponad stan przerabiania prowiantu na g@wno nowych hulajnog i zdzelowanych bmw i audi
pull_up_terrain_ahead
Taniej dzięki temu nie kupisz.
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
Już mam.
pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell
To co się martwisz, sami zmądrzeją.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki