REKLAMA

Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem na temat agresji Rosji na Ukrainę

2022-07-29 14:42, akt.2022-07-29 15:28
publikacja
2022-07-29 14:42
aktualizacja
2022-07-29 15:28
Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem na temat agresji Rosji na Ukrainę
Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem na temat agresji Rosji na Ukrainę
fot. Krystian Maj / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem w dużej mierze na temat rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie; przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu - przekazała Kancelaria Prezydenta.

O piątkowej rozmowie telefonicznej polskiego prezydenta z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej prezydencka kancelaria poinformowała na swej stronie internetowej.

Jak podkreślono, "rozmowa trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie".

"Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści. Zwrócił uwagę na negatywny wpływ wywołanej przez Rosję wojny na bezpieczeństwo całego naszego regionu, a także na współpracę handlową z innymi partnerami, również chińskimi" - zaznaczyła KPRP.

Jak podkreślono w komunikacie po rozmowie, przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu. "Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent: bardzo się cieszę z rozmowy z przewodniczącym ChRL; rozmawialiśmy o Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z piątkowej rozmowy z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym - podkreślił prezydent.

We wpisie na Twitterze Andrzej Duda podkreślił, że bardzo się cieszy z rozmowy z Xi Jinpingiem. "Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym" - napisał prezydent.

Jak zaznaczył, z przewodniczącym ChRL omówił również relacje między naszymi krajami, których rozwój - podkreślił - "jest istotnym punktem polityki RP".

Według komunikatu obie strony podkreśliły wysoką jakość, intensywność i przyjazną, opartą na wzajemnym szacunku atmosferę wzajemnych relacji. "Ich wyrazem były niedawne obrady Komitetu Międzyrządowego" - podkreślono.

Zgodnie z komunikatem rozmowa polskiego prezydenta z chińskim przywódcą dotyczyła też rozwoju współpracy gospodarczej, w tym sposobów zmniejszania polskiego deficytu handlowego w obrotach z Chinami (m.in. poprzez wzrost eksportu polskiej żywności do Chin) oraz intensyfikacji połączeń lotniczych w miarę ustępowania pandemii. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sterl
Jedyne pokojowe rozwiązanie to referendum na spornych i granicznych terenach ...

Powiązane: Polska i Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki