Amerykański wywiad ujawni majątek Putina?

Dwie deputowane do Izby Reprezentantów - Republikanka i Demokratka - wniosły projekt ustawy m.in. obligującej wywiad USA do przedstawienia Kongresowi szczegółowych informacji dotyczących faktycznego majątku rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

(fot. Mikhail Metzel / FORUM)

Chodzi zarówno o jego osobisty majątek, jak i o aktywa, które - jak się przypuszcza - są pod jego kontrolą. Inicjatorki tej ustawy, zasiadające w komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów, dały do zrozumienia, że jest to reakcja na kontynuowanie przez Rosję prób podważania amerykańskiej demokracji, na co wskazuje wywiad USA - informuje na swym portalu ABC News.

Ustawa "Vladimir Putin Transparency Act" przewiduje kolejne sankcje wobec Rosji.

Zdaniem kongresmenki Val Demings (Partia Demokratyczna) najlepszym sposobem na Putina i tych, którzy za nim stoją jest "dobranie się do nielegalnych i tajnych przepływów pieniężnych, które finansują ich operacje". "Czas stawić opór i chronić naszą demokrację" - napisała Demings w oświadczeniu.

Druga inicjatorka tej ustawy Elise Stefanik (Partia Republikańska) podkreśliła, że "Putin i jego polityczni sojusznicy starają się osłabiać demokracje na całym świecie, konsolidując swą kontrolę polityczną za pomocą nieetycznych środków". Zaakcentowała, że celem proponowanej ustawy jest "pokazanie Putina i jego sojuszników takimi, jacy są: niegodziwymi aktorami politycznymi podważającymi demokrację".

ABC News wskazuje, że - zdaniem analityków - majątek Putina, o którym informują państwowe media rosyjskie, to tylko ułamek bogactwa, jakie prezydent Rosji posiada bądź do którego ma dostęp przez pośredników. Finansista i krytyk Putina Bill Browder wyliczył, że rosyjski prezydent może być "wart" do 200 mld USD. Inne źródła mówią o ok. 70 mld USD.

Cytowany przez ABC News były przedstawiciel resortu finansów USA, który zastrzegł sobie anonimowość, powiedział, że majątek należący bezpośrednio do Putina może być mniej istotny niż kontrola, jaką sprawuje on nad rosyjskimi oligarchami i przedstawicielami władz. Ów były przedstawiciel resortu finansów przypuszcza, że z tego powodu niewiele znaczących aktywów będzie można powiązać bezpośrednio z Putinem. "Jeśli kontroluje się wszystko, nie potrzebuje się tony pieniędzy ukrytych za granicą" - powiedział.

Reuters odnotowuje, że w czwartek Kreml zbył pomysł objęcia majątku Putina amerykańskimi sankcjami jako przykład antyrosyjskiego nastroju, którego nie powinno się traktować serio. (PAP)

az/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 dktorek

O co tu chodzi? Dlaczego tyle komentarzy usuniętych? Nie podobały się narracji redaktorów?

! Odpowiedz
8 7 trybuch

Może wywiad USA ujawnilby majątki ludzi pokroju Putina np. Orbana i Kaczyńskiego.

! Odpowiedz
4 15 talmud

oy vey the goyim knows - zadne usuwanie komentarzy rzeczywistosci nie zmieni - prawda zawsze zwycieza
gorsza cenzura niz za komunistow !!!!

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 20 ajwaj

Skad nowe jaskiniowo-infantylne przerazonych Rosja ruso-fobób fejki (INTEGRITY INITIATIVE)?

-p-rezydent CIA go-go guano odlecial do Columbii > lipa w Venezueli
-wczoraj rozmowy prem. Izraela Nethanjau - prez. Putin = wieksze szanse na TRWALY pokój na Bliskim Wsch. BEZ USA
-kal-boje w Korei 2x dostali kosza
itd.itp.

! Odpowiedz
14 17 ajwaj

A czemu tak malo 200 mld $ :) ?
69 bilionów $$$ wg numerologii tybetanskiej bardziej przekonywalo BY, gdyby ktos jeszcze w to wierzyl.

Byly piekne kochanki, rezydencje, rak trzustki itp. A z czasem FAKES nie maja wziecia.

! Odpowiedz
12 18 mooooo

Aaaaaaahhhhhhhhaaaa No ja się wcale nie dziwie przy tak kosmicznym długu 22 biliony to nerwy ponoszą i jeszcze na osłodę kim zrobił w bambuko cała dyplomację USA która to do Wietnamu pojechała za 19 milionów dollars tylko po to aby Donald trump zjadł przy świecach kolacje z kimem !! A z drugiej strony to opinia publiczna nigdy nie widziała rozliczenia podatkowego trumpa w czasie jego kadencji ? Z trzeciej strony czy ktoś zagłada brytyjskiej premier Teresa May pod spudnice ?? Te amerykany to coraz gorsze dno i wodorosty oni tracą kontrole nad swoimi umysłami im przeszkadza to ze Europa Chiny i ruskie 74 lat po wojnie wszystko odbudowały i maja rezerwy walutowe a oni nie maja nic ! Paranoja

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 19 jes

Ajwaje i talmudy to na baczność trolują pod tym artykułem :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil