REKLAMA

Amerykanie wywalczyli odbicie

2020-03-19 21:15
publikacja
2020-03-19 21:15
fot. dennizn / Shutterstock

W czwartek nowojorskim giełdom udało się wypracować umiarkowane – jak na ostatnie czasy- wzrosty, podtrzymując nadzieje na nieco dłuższe odbicie.  Być może były to pierwsze efekty działania antyrecesyjnych stymulantów.

Jak na ostatnie standardy była to sesja o stosunkowo spokojnym przebiegu. Co prawda na otwarciu rynek próbował przetestować środowe dno (S&P500 tracił nawet 3,26%), ale dość szybko wyszedł ponad kreskę i utrzymał się nad nią do końca dnia. To pierwszy taki przypadek od ponad miesiąca, aby S&P500 zaliczył dwie wzrostowe sesje z rzędu.

/ Bankier.pl

Ostatecznie S&P500 zyskał w czwartek skromne 0,47%, kończąc sesję na poziomie 2409,39 pkt. Dow Jones, który poszedł w górę o 0,95%, zdołał powrócić powyżej 20 000 punktów. Nasdaq Composite zwyżkował o 2,3% i finiszował z wynikiem 7 150,58 pkt.

Ograniczenie zmienności – była to pierwsza od prawie dwóch tygodni sesja bez zmiany S&P500 o ponad 4% - świadczy o przynajmniej tymczasowym uspokojeniu rynku. Być może wreszcie zadziałały nadzwyczajne i awaryjne środki zaordynowane przez banki centralne. Tylko w środę Fed musiał uspokoić rynek krótkoterminowych papierów dłużnych, na którym najwyraźniej zabrakło płynności. Ponadto Fed otworzył dolarowe linie swapowe z 9 kolejnymi bankami centralnymi, aby złagodzić globalny głód USD.

Swoje mogły też zrobić obietnice nieco desperackich „pakietów fiskalnych” – czyli wydawania przez władze pożyczonych pieniędzy, aby choć trochę złagodzić lub odsunąć w czasie skutki nieuchronnej recesji. W ciągu najbliższych trzech tygodni każdy dorosły Amerykanin ma otrzymać od podatników 1000 USD, a każde dziecko 500 USD. Koszt całego planowanego pakietu fiskalnego ma przekroczyć 1,3 biliona dolarów.

Nastrojów na Wall Street nie pogorszyły nawet mrożące krew w żyłach dane z rynku pracy. W mijającym tygodniu liczba podań o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 281 tys. wobec 211 tys., kompletnie zaskakując ekonomistów liczących na wzrost tylko do 218 tys. Ten krach na rynku pracy w zasadzie potwierdza, że Stany Zjednoczone w marcu 2020 roku weszły w recesję.

Po potężnym krachu od 17-letniego dna odbiły się notowania ropy naftowej. Kurs ropy Brent poszedł w górę o 6,2%, do 28,25 USD za baryłkę. Amerykańska ropa WTI podrożała o przeszło 10%, osiągając cenę 25,95 USD za baryłkę.

KK

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
trooper
Mamy kilka dni ciszy przed burzą. Nacieszcie się.
abw_analityka
Nie będzie żadnego odbicia przez kolejne 2 miesiące. W USA dopiero się zaczyna to co u nas miesiąc temu. Mam rodzinę w USA i Kanadzie i oni żyli w błogiej nieświadomości. W Kanadzie pozamykane szkoły i przedszkola. Wszystko wykupione w sklepach. U nas naród chamski i się boi a tam wszystko wydelikacone, mnóstwo domów Nie będzie żadnego odbicia przez kolejne 2 miesiące. W USA dopiero się zaczyna to co u nas miesiąc temu. Mam rodzinę w USA i Kanadzie i oni żyli w błogiej nieświadomości. W Kanadzie pozamykane szkoły i przedszkola. Wszystko wykupione w sklepach. U nas naród chamski i się boi a tam wszystko wydelikacone, mnóstwo domów spokojnej starości - ten wirus ich nieźle przemagluje. Ja obstawiam że S&P spadnie poniżej 1000 pkt. W Chinach też jest przecież wielka ściema - wyleczyli się w tydzień, tylko czemu nie dochodzą towary. Partia kamer zamówiona w styczniu wciąż nie została do nas wysłana.
degrengolada
zdechły kocur. Do zobaczenia jutro.
grzegorzkubik
No i jesteśmy jutro:)) No i jak?:))
znawca_inwestor
Panie Kolany, co za kompromitacja, jakie dwie wzrostowe sesje z rzędu
mooooo
Prawdziwy szok ?? Tylko dlaczego nie ma ani słówka o Boeing który potrzebuje pomocy finansowej w postaci 60 mld natychmiast albo bankructwo a swoją droga to Unia Europejska powinna nałożyć karę na rząd federalny w Washington za subsydiowanie tak jak nałożyli karę na airbus !
domandinho
"To pierwszy taki przypadek od ponad miesiąca, aby S&P500 zaliczył dwie wzrostowe sesje z rzędu."
Z tego co pamiętam to S&P500 spadł wczoraj o 5.18%
jo41
Może już zna jutrzejsze wyniki :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki