REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Trump ogłasza nowe cła, a Bruksela... chwali decyzję. UE zadowolona z amerykańskich taryf

2026-07-24 11:35, akt.2026-07-24 11:54
publikacja
2026-07-24 11:35
aktualizacja
2026-07-24 11:54
Dodaj Bankier.pl w Google

Komisja Europejska poinformowała, że ogłoszone przez amerykańską administrację nowe cła są zgodne ze zobowiązaniami taryfowymi wynikającymi z tzw. wspólnego oświadczenia UE i USA. To oświadczenie to porozumienie dotyczące handlu, zawarte w ubiegłym roku między Brukselą i prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Trump ogłasza nowe cła, a Bruksela... chwali decyzję. UE zadowolona z amerykańskich taryf
Trump ogłasza nowe cła, a Bruksela... chwali decyzję. UE zadowolona z amerykańskich taryf
fot. Danuta Hyniewska / / Shutterstock

„UE z zadowoleniem odnotowuje, że obecne rozwiązanie jest zgodne z zobowiązaniami taryfowymi Stanów Zjednoczonych, wynikającymi ze wspólnego oświadczenia UE i USA” – przekazał dziennikarzom w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill. Dodał, że decyzja stwarza korzystne warunki do dalszych rozmów na temat kolejnych zwolnień taryfowych oraz pogłębiania współpracy handlowej.

Komisja zaznaczyła również, że oczekuje od strony amerykańskiej dalszego przestrzegania warunków porozumienia, zawartego w lipcu ubiegłego roku podczas spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przedstawicielami UE w szkockim Turnberry. Na jego mocy Unia Europejska zniosła cła na amerykańskie towary przemysłowe, natomiast Stany Zjednoczone utrzymały 15-procentowe cła na większość produktów pochodzących z UE.

Jak przekazał Gill, utrzymanie uzgodnionych zasad ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilności i przewidywalności w relacjach handlowych po obu stronach Atlantyku.

Władze USA ogłosiły w czwartek nowe cła w wysokości 10 albo 12,5 proc. wobec 60 partnerów handlowych, w tym m.in. UE. Stawką w wysokości 10 proc. będą objęte kraje, które przyjęły przepisy dotyczące zakazu pracy przymusowej, ale - zdaniem strony amerykańskiej - nie egzekwują ich skutecznie.

Wakacje na giełdzie

Towary pochodzące z pozostałych państw będą podlegać stawce 12,5 proc.

Taryfy mają zastąpić tymczasową 10-procentową stawkę globalną, wygasającą 24 lipca.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ rtt/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka celna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki