REKLAMA

Fed podtrzymuje domek z kart

2020-03-19 08:52
publikacja
2020-03-19 08:52

W ramach nadzwyczajnych posunięć w walce z kryzysem finansowym Rezerwa Federalna uruchomiła mechanizm de facto gwarantujący wartość nominalną funduszy pieniężnych. W ten sposób bank centralny USA usiłuje podtrzymać walący się domek z kart.

fot. Brendan McDermid / / Reuters

- Zarząd Rezerwy Federalnej w środę rozszerzył swój program wsparcia kredytu dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw podejmując działania wzmacniające płynność i funkcjonowanie kluczowych rynków pieniężnych – napisał w środowym oświadczeniu bank centralny Stanów Zjednoczonych.

Komunikat został wydany pół godziny przed północą czasu wschodnioamerykańskiego, co sygnalizuje gwałtowność i nadzwyczajność sytuacji.

W celu „stabilizacji” funduszy rynku pieniężnego Fed ustanowił Money Market Mutual Fund Liquidity Facility (MMLF – Instrument Płynności Funduszy Rynku Pieniężnego). MMLF ma udostępniać pożyczki dla funduszy rynku pieniężnego pod zastaw posiadanych przez nie aktywów.

W amerykańskim systemie finansowym fundusze rynku pieniężnego uważane są za niemal 100-procentowo bezpieczny instrument lokowania wolnej gotówki. Amerykanie przyzwyczaili się, że na tego typu funduszach nie można stracić, choć przynoszą one bardzo niskie odsetki. Inwestują one w krótkoterminowe papiery dłużne emitowane przez największe i najbardziej wiarygodne kredytowo korporacje.

Interwencja Fedu najprawdopodobniej oznacza, że doszło do fali umarzania jednostek funduszy pieniężnych ze strony osób fizycznych. Zarządzający tymi funduszami nie mieli komu sprzedać posiadanych papierów, bo inwestorzy byli zajęci wyprzedawaniem wszystkiego, aby tylko pozyskać dolarową gotówkę.

Jeśliby wartość rynkowa jednostek funduszy rynku pieniężnego spadłaby poniżej ich wartości nominalnej, to Amerykanie mogliby przypuścić szturm, masowo domagając się zwrotu gotówki. W takim układzie ceny tych papierów uległyby załamaniu, a amerykańskie korporacje utraciłyby dostęp do krótkoterminowego finansowania, bez którego większość z nich musiałaby ogłosić rychłe bankructwo. Aby nie dopuścić do takiego scenariusza (będącego de facto powtórką z Wielkiego Kryzysu z lat 30-tych), Fed przejął na siebie ryzyko, pożyczając gotówkę potrzebną na wypłaty dla klientów.

Takie nadzwyczajne działania pokazują, że amerykański (czyli w zasadzie światowy) system finansowy stanął na skraju załamania. Przecież gdyby wszystko działało normalnie, to Fed nie musiałby podejmować takich decyzji w środku nocy. To też pokazuje, że współczesny system finansowy oparty o nielimitowane ilości długu jest bardzo niestabilny i przypomina domek z kart. Wystarczy naruszyć jedno ogniwo, a wszystko się błyskawicznie posypie. Podobne programy Rezerwa Federalna uruchamiała też jesienią 2008 roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
stypekqwe
Niestety, jest błąd w artykule - fundusze rynku pieniężnego w USA nie inwestuja w obligacje korporacji.
panguzik
Jakby Amerykanie czytali i traktowali serio artykuły autora (K K ) tego i innych tekstów o finansach USA , to już dawno popełnili by zbiorowe seppuku przerażeni faktem w jakim strasznym i zbankrutowanym kraju żyją ...
apostlepk
Z kart, nie z kart - to nie robi na razie roznicy. Oni kontroluja pinondza i rozdaja karty na swiecie. Dopoki USD jest waluta rezerwowa, moga robic co chca.
1as
No i w końcu się posypie.
Za każdym razem pojawia się kwestia, "czy to już", czy jeszcze raz "zbawcze siły" uratują system.
I za każdym razem, wracamy do tych samych błędów i sytuacja za jakiś czas wraca...
1a2b
Niech se zlewarują, będą bogatsi.
bha
,,Domek z kart" zadłużany coraz bardziej na Maxa https://www.usdebtclock.org/
kimdzongtusk
Wychodzi na to, że Marks, Engels i Lenin mieli rację.
plutarch
Wychodzi na to, że Kim i Maduro są genialnymi ekonomistami. Nie pisz więcej takich kwiatków.
pstrzezek
czy to już oznaki zbiorowej paranoii?
bo skoro największą bolączką obecnego systemu jest nadmierne zadłużenie a receptą dodatkowy dług:

FED 700 mld USD
EBC 750 mld EUR
każdy kraj po kolei dorzuca swoje mld..

To jak ratowanie tonącego poprzez dolewanie wody do basenu
bumbumbum
A to dopiero początek a już najcięższą artylerie FED wyciąga.
To co będzie jak w gospodarce nie będzie litery V?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki