Alior Leasing pozyskał 360 mln zł dzięki sekurytyzacji portfela wierzytelności

2019-09-12 11:54
publikacja
2019-09-12 11:54

Alior Leasing, spółka z grupy Alior Banku, przeprowadziła transakcję sekurytyzacji części swojego portfela wierzytelności o wartości 500 mln złotych. Transakcja pozwoliła na pozyskanie 360 mln zł - podała bank w komunikacie prasowym.

/ fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska / FORUM

W ramach transakcji, spółka celowa z siedzibą w Irlandii kupiła od Alior Leasing wierzytelności wynikające z umów pożyczek i umów leasingowych, płacąc środkami pochodzącymi z prywatnej emisji obligacji.

Wyemitowane obligacje (72 proc. wartości sekurytyzowanego portfela wierzytelności) zostały objęte przez ING Bank Śląski. Gwarantem obligacji jest Europejski Fundusz Inwestycyjny.

"Zrealizowana sekurytyzacja pozwoli na dywersyfikację źródeł finansowania przez spółkę leasingową i pozyskanie nowych środków na finansowanie w wysokości 360 mln złotych" - napisano w komunikacie.

"Transakcja sekurytyzacji wierzytelności pozwoliła Alior Leasing na pozyskanie przez spółkę samodzielnego średnioterminowego finansowania od podmiotu spoza grupy kapitałowej Alior Banku. To duży krok spółki leasingowej w stronę samodzielności i motywacja dla organizacji do dalszego rozwoju kompetencji w zakresie pozyskiwania finansowania zewnętrznego" - dodał, cytowany w komunikacie, prezes Alior Banku Krzysztof Bachta.

W ubiegłym roku udział leasingu w portfelu kredytowym Alior Banku wyniósł 7 proc. Nowa sprzedaż leasingu w 2018 roku utrzymywała się na stabilnym poziomie rok do roku i wyniosła ponad 3 mld zł. 

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki