REKLAMA

Aktualny portfel zamówień Newagu na 2021 rok porównywalny z 2020 rokiem

2021-05-31 10:22
publikacja
2021-05-31 10:22
Aktualny portfel zamówień Newagu na 2021 rok porównywalny z 2020 rokiem
Aktualny portfel zamówień Newagu na 2021 rok porównywalny z 2020 rokiem
fot. Martyn Jandula / / Shutterstock

Aktualny portfel zamówień Newagu na 2021 rok jest porównywalny z 2020 rokiem - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Zbigniew Konieczek. W ubiegłym roku portfel zamówień grupy wyniósł 1,3 mld zł.

"Obecnie realizujemy kontrakty na dostawę lokomotyw dwusystemowych dla PKP Cargo, elektrycznych zespołów trakcyjnych dla województwa małopolskiego, województwa lubelskiego i Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie oraz dwunapędowych zespołów trakcyjnych dla Kolei Dolnośląskich. Nasza oferta została również wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu na dostawę pojazdów hybrydowych dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Aktualny portfel zamówień na bieżący rok jest porównywalny z ubiegłorocznym" - powiedział prezes.

Newag w zakładzie w Nowym Sączu produkuje elektryczne oraz spalinowe lokomotywy i pojazdy pasażerskie, tramwaje oraz pojazdy dla metra.

"Pomimo trwającego stanu pandemii wirusa SARS-Cov-2, portfel zamówień realizowany przez grupę w I kwartale 2021 roku pozwolił osiągnąć wyniki finansowe zgodne z założeniami. (...) Główne czynniki mające wpływ na wyniki grupy to przede wszystkim wysokość zrealizowanych przychodów ze sprzedaży, będąca pochodną zawartych kontraktów i uzgodnionych harmonogramów realizacji dostaw. Osiągnięte wyniki są pochodną struktury produktów sprzedanych w I kwartale 2021 roku" - powiedział Konieczek.

"Spodziewam się, że w roku 2021 znaczna część przychodów grupy przypadnie na III i IV kwartał tego roku. Wynika to z harmonogramów realizowanych projektów oraz z czasu potrzebnego na uzyskanie homologacji. Dotyczy to chociażby kontraktu na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych dla województwa lubelskiego, czy też umowy z PKP Cargo na dwusystemowe lokomotywy Dragon" - dodał.

Przychody grupy wzrosły w pierwszym kwartale 2021 roku o 1,6 proc. do 273,2 mln zł. EBITDA zmniejszyła się o 14,6 proc. do 47,6 mln zł. W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku grupa zanotowała 28,2 mln zł zysku netto wobec 32,7 mln zł netto przed rokiem.

Konieczek pytany o wpływ wzrostu cen m.in. stali i miedzi na wyniki grupy w tym roku odpowiedział: "Ceny stali zaczęły dynamiczny marsz w górę pod koniec 2020 roku. O ile stal to podstawowy materiał do produkcji konstrukcji i wózków naszych pojazdów, to już udział w koszcie zmiennym jest zdecydowanie mniej istotny i nie przekracza 3 proc. kosztów pojazdu. Dużo droższe są komponenty układy napędowego, hamulcowego i inne zaawansowane technicznie części. Ceny tych elementów do realizowanych projektów mamy zagwarantowane".

"Spodziewany jest wzrostu kosztów. Pracujemy nad tym, aby był on jak najmniej odczuwalny dla marży" - dodał.

Konieczek poinformował, że kontrakty grupy mają charakter stały.

"Z uwagi na to, iż Newag działa na rynek zamówień publicznych, w większości zawartych umów wynagrodzenie ma charakter ryczałtowy i nie ma możliwości jego zmiany poza określonymi w umowach wyjątkami. Należy jednak podkreślić, iż każdorazowo przed złożeniem oferty, analizujemy i uwzględniamy ryzyka, w tym związane ze wzrostem cen" - powiedział.

Newag realizuje obecnie duży program inwestycyjny, który przewidziany jest na lata 2019-2021. Koszt modernizacji zakładu ma wynieść od 80,4 mln zł do 104,5 mln zł.

Prezes podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że tegoroczne inwestycje mają wynieść 25 mln zł. Z zaplanowanej kwoty 25 mln zł wydatków na program inwestycyjny niemal połowa ma zostać przeznaczona na zakup nowych urządzeń. Spółka planuje kontynuować wydatki na cele proekologiczne, w tym w szczególności nakłady na instalacje fotowoltaiczne.

"Mamy obecnie 1 MW z instalacji fotowoltaicznej i tę energię zużywamy sami. (...) Do końca maja można składać wnioski o finansowanie fotowoltaiki powyżej 2 MW. Planujemy złożyć wniosek w tym postępowaniu i mam nadzieję, że będzie pozytywnie rozpatrzony, bo my tę energię będziemy zużywać sami" - powiedział.

Newag rozpoczął w 2020 roku montaż pierwszych paneli słonecznych na dachach zakładu w Nowym Sączu.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki