REKLAMA

Akcje górniczych podwykonawców w odwrocie

2020-07-28 13:58
publikacja
2020-07-28 13:58
fot. Evgeniy Isaychev / Shutterstock

Plan dla górnictwa ważny jest nie tylko dla kopalń i spółek nimi zarządzających, ale także dla firm, które dostarczają pod ziemię sprzęt. Na wtorkowej sesji taniały m.in. akcje Fasingu i Famuru.

Światło dzienne ujrzał dziś plan restrukturyzacyjny Polskiej Grupy Górniczej. Choć do jego realizacji wciąż daleko (mocny opór zapowiadają związki zawodowe), to jednak bardzo wyraźnie zarysowały się w nim tendencje dekarbonizacyjne. Rząd PiS-u, który jeszcze do niedawna chciał za wszelką cenę bronić wydobycia i górniczych przywilejów, poinformował o chęci likwidacji kopalń Ruda i Wujek, a także o cięciu produkcji w kolejnych zakładach.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Samej PGG nie ma na giełdzie, propozycje lekkimi spadkami przyjęły jednak inne spółki górnicze: JSW (-1,5 proc.) oraz Bogdanka (-3,5 proc.). Wczoraj, gdy światło dzienne ujrzały przecieki z ogłoszonego dziś planu, mocne wzrosty notowała energetyka zaangażowana w górnictwo (na czele z PGE i Tauronem), dziś obie firmy notowane są jednak blisko 1 proc. pod kreską.

Warto jednak zwrócić i uwagę na inną grupę spółek, dla której ogłoszone we wtorek propozycje również są ważne, choć nie w bezpośredni sposób. To dostawcy górniczych rozwiązań i sprzętu takich jak np. Famur. Ten już wczoraj stracił blisko 3 proc., dziś akcje firmy tanieją o kolejne 10 proc. PGG to jeden z głównych klientów Famuru i ograniczanie działalności przez górniczą grupę ograniczy także pola do generowania przychodów przez Famur.

Produkcją sprzętu i narzędzi górniczych zajmuje się także Fasing, który również współpracuje z PGG. Akcje firmy tanieją dziś o 6 proc. Nieco lepiej radzi sobie świadczący usługi dla górnictwa Bumech. Akcje firmy tanieją dziś tylko o 0,4 proc., choć warto zauważyć, że wczorajszą sesję Bumech zakończył spadkiem o 5,6 proc.

AT

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
macierz
Zobaczcie, jak tylko PiS ma kłopoty, zaraz pojawia się dyżurny temat, czyli pisowski samochód elektryczny widmo.
Przypadek? hehe, oczywiście że nie, naród trzeba na duchu podtrzymywać.
pragmatyk4
Ceny węgla na świecie szorują od dłuższego czasu po dnie. Co miało by przywrócić wysokie ceny? Do prawdziwego ożywienia jeszcze nam sporo zostało. To jeszcze nie koniec kłopotów z kopalniami. Niestety przy okazji dużo firm pracujących dla kopalń ucierpi. W ten sposób można zapomnieć o ożywieniu gospodarczym do Ceny węgla na świecie szorują od dłuższego czasu po dnie. Co miało by przywrócić wysokie ceny? Do prawdziwego ożywienia jeszcze nam sporo zostało. To jeszcze nie koniec kłopotów z kopalniami. Niestety przy okazji dużo firm pracujących dla kopalń ucierpi. W ten sposób można zapomnieć o ożywieniu gospodarczym do wiosny następnego roku.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki