REKLAMA
WEBINAR

Ailleron w I kw. dwukrotnie zwiększył skons. zysk netto, EBITDA wzrosła rdr o 28 proc. rdr

2023-05-29 18:48
publikacja
2023-05-29 18:48

Ailleron zanotował w pierwszym kwartale 2023 r. dwukrotny wzrost rdr skons. zysku netto - do 8,1 mln zł, a EBITDA wzrosła o 28 proc. do 15,6 mln zł - poinformowała informatyczna spółka w komunikacie. Zarząd patrzy z optymizmem na 2023 r.

Ailleron w I kw. dwukrotnie zwiększył skons. zysk netto, EBITDA wzrosła rdr o 28 proc. rdr
Ailleron w I kw. dwukrotnie zwiększył skons. zysk netto, EBITDA wzrosła rdr o 28 proc. rdr
/ GPW

Grupa w pierwszym kwartale 2023 roku wypracowała 110,6 mln zł skonsolidowanych przychodów (wzrost o 44 proc. rdr), a eksport odpowiadał za 80 proc. wypracowanych przychodów.

"Konsekwentnie wdrażamy nasz cel strategiczny - rozwoju dwóch niezależnych, rentownych i szybko rosnących międzynarodowo biznesów – Software Mind i Ailleron. Jeśli chodzi o segment FinTech rozwijany w ramach Ailleron, to mimo globalnych zawirowań w sektorze bankowym wciąż widzimy na rynku bardzo duże zapotrzebowanie instytucji finansowych na produkty i usługi IT" – ocenił, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Rafał Styczeń.

Pod koniec 2022 roku spółka sprzedała deficytową działalność HotelTech - pierwszy kwartał 2023 r. był więc pierwszym okresem, kiedy wynik grupy nie był obciążony wynikiem tego segmentu.

"Jeśli chodzi o wynik operacyjny biznesów Ailleron udało się w pierwszym kwartale znacząco ograniczyć stratę FinTechu (1,0 mln zł straty wobec 3,4 mln zł straty w pierwszym kwartale 2022). Należy zwrócić uwagę na cykliczność realizacji przychodów – w FinTech sezonowość wskazuje, że pierwszy kwartał jest +najsłabszy+ w wynikach rocznych (np. większość umów serwisowych dla produktów własnych jest rozliczana jednorazowo w czwartym kwartale). Oznacza to, że pełne efekty zwiększania skali i stopniowej poprawy rentowności segmentu FinTech będą widoczne dopiero w następnych kwartałach" – dodał członek zarządu i CFO Tomasz Król.

Jak podano, Software Mind osiągnęła 94,9 mln zł przychodów, 13,1 mln zł EBIT i ok. 4,6 mln zł zysku netto j.d.

"W 2023 oczekujemy dalszego rozwoju organicznego Grupy Software Mind, jednak nie wykluczamy też akwizycji. Posiadamy duży zapas gotówki i oczekujemy, że w nadchodzących kwartałach pojawią się interesujące dla nas możliwości inwestycyjne. Pomimo osiąganych dobrych wyników zauważamy niepewność co do sytuacji gospodarczej, przez co wzrost globalnego rynku usług IT w bieżącym roku może być słabszy niż w latach 2021-22" – ocenił Grzegorz Młynarczyk, prezes Software Mind.

Prezes Rafał Styczeń poinformował, że pomimo niepewności gospodarczej, na rok 2023 zarząd patrzy z optymizmem.

"(...) mocna sytuacja bilansowa grupy pozwala nam podejmować ambitne kroki w rozwoju oraz dzielić się zyskami z akcjonariuszami zarówno w tym roku jak i w następnych" - dodał.

Ailleron skupia się na kompleksowych usługach rozwoju oprogramowania dla banków, firm leasingowych, fintechów i innych podmiotów z branży finansowej, głównie w Europie i w Azji Południowo-Wschodniej. Tworzy rozwiązania IT oparte na technologii cloud i wykorzystaniu sztucznej inteligencji. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki