Adamczyk: Koszty inwestycji mogą spaść dzięki katalogowi projektów drogowych

Katalog typowych projektów drogowych, jak mosty i przepusty, powinien przyczynić się do obniżenia kosztów inwestycji, które będą realizowane przy wykorzystaniu zawartych w nim planów - poinformował w czwartek na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dodał, że projekty będą mogły być wykorzystywane zarówno przez samorządy, jak i przy budowie dróg krajowych.

"Zależy nam na tym, aby zmniejszyć koszty realizacji inwestycji drogowych. Poprzez gotowy katalog typowych elementów będzie można do tego doprowadzić" - powiedział Adamczyk.

"Ten katalog będzie służył wszystkim zamawiającym, szczególnie samorządom, aby można było w sposób właściwy oszacować projektowane inwestycje drogowe i właściwie ocenić oferty złożone w przetargach. Szczególnie mamy tutaj na myśli realizacje inwestycji w oparciu o Fundusz Dróg Samorządowych" - dodał.

Powołany ustawą z 2018 r. Fundusz Dróg Samorządowych służy dofinansowaniu remontów, budów i modernizacji dróg lokalnych oraz budowie mostów w ciągach dróg samorządowych. W jego ramach inwestycje w trasy lokalne mogą otrzymać od państwa wsparcie w wysokości do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Wsparcie przyznawane jest w oparciu o wnioski, które składają samorządy terytorialne w ramach naborów prowadzanych na terenie każdego województwa. W skali całego kraju środki przeznaczone na wsparcie inwestycji gminnych i powiatowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych to ponad 36 mld zł do 2028.

W czwartek minister Adamczyk podpisał pismo rekomendujące Katalog typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów.

Celem Katalogu jest określenie optymalnych, powtarzalnych i funkcjonalnych pod względem wykonania i utrzymania obiektów mostowych i przepustów. Katalog ma wspomagać zarządców dróg i projektantów.

Minister Adamczyk podkreślił, że katalog ma jedynie ułatwić pracę zarządcom dróg, ale wykorzystanie zawartych w nim projektów nie będzie obowiązkowe przy realizacji inwestycji.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil