Adamczyk: W lutym-marcu popiszemy umowy na budowę kilkuset mieszkań

W lutym-marcu popiszemy konkretne umowy z samorządami na realizację kilkuset mieszkań w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości - powiedział w czwartek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Krajowy Zasób Nieruchomości do końca 2017 roku podpisał umowy intencyjne z 77 samorządami. W sumie, dzięki porozumieniom z gminami, może powstać ok. 6 tys. mieszkań w programie "Mieszkanie Plus".

"W 2018 roku uruchomimy także budownictwo indywidualne na gruntach Skarbu Państwa z wykorzystaniem formuły użytkowania wieczystego" - powiedział Adamczyk w wywiadzie dla portalu niezależna.pl. Nieruchomości zostaną podzielone na działki po ok. 7 arów, na których będzie można realizować inwestycje w tzw. trybie gospodarczym.

Jak wyjaśnił Adamczyk, na działce będzie można zbudować dom o wielkości 110-115 metrów. "Dostarczymy projekt, w porozumieniu z samorządami uzbroimy teren" - powiedział Adamczyk. Dodał, że teren uzbrojony, z projektem technicznym na budowę będzie można przejąć w użytkowanie wieczyste za 15 proc. wartości. "Resztę trzeba będzie spłacić w ratach" - zaznaczył.

"To daje nadzieję, że uruchomimy program na tych terenach, gdzie nie ma tradycji budowania domów wielorodzinnych, ale też brakuje gruntów pod budownictwo indywidualne" - powiedział.

Minister powiedział także, że ministerstwo przygotowuje ofertę dla biznesu - w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości. "To będzie prawdziwa lokomotywa tego programu" - zaznaczył.

Dodał, że program mieszkaniowy dopiero się rozpędza. "Efektem ma być to, że za dziesięć lat zlikwidujemy deficyt mieszkaniowy, który wynosi w Polsce ok. 900 tys. mieszkań" - dodał.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie 11 września 2017 roku. Dzięki niej powstał tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.(PAP)

autor: Mariusz Polit

edytor: Dorota Skrobisz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT