ANSA: Prezydent Serbii dopuszcza uznanie niepodległości Kosowa

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oświadczył w poniedziałek, że Serbia mogłaby uznać niepodległość Kosowa, ale oczekuje czegoś w zamian - poinformowała AFP, powołując się na włoską agencję ANSA.

(YAY Foto)

"Myślę, że jesteśmy w stanie znaleźć kompromis, ale nie możemy uznać niepodległości Kosowa bez otrzymania czegoś w zamian z drugiej strony" - powiedział dla agencji ANSA Vuczić, nie precyzując jednak, jakie ma oczekiwania wobec władz Kosowa.

"Jestem przekonany, że z pomocą naszych przjaciół w Europy i przy wsparciu Rosji, USA i Chin oraz innych krajów, jesteśmy w stanie znaleźć jakieś rozwiązanie" - dodał serbski prezydent.

Serbia i jej dawna prowincja Kosowo w 2013 roku zobowiązały się do prowadzonego pod nadzorem UE dialogu, którego celem jest poprawa relacji i rozwiązanie wszystkich spornych kwestii; dotychczas jednak nie osiągnięto znaczących postępów.

Część polityków obu stron wystąpiło z propozycją wymiany ziemi - serbskiej Doliny Preszeva w zamian za północną część Kosovskiej Mitrovicy. Kilka dni temu prezydent Kosowa Hashim Thaci odrzucił jednak pomysł korekty granicy z Serbią.

Belgrad nie uznaje ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa, w którym Serbowie stanowią 5 proc. z 1,8 mln ludności. Uznało ją 111 państw, w tym 23 z Unii Europejskiej; oprócz Serbii nie uznały jej m.in. Rosja i Chiny. Uregulowanie wzajemnych stosunków jest jednym z warunków wejścia obu krajów do Unii Europejskiej, o co starają się zarówno Serbia, jak i Kosowo. (PAP)

zm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 2kbb

Serbia zmierza dużymi krokami do EU.... To kolejna porażka Sowietów.... Rosja kiedyś się rozpadanie.... Nie mam miejsca na mapie Świata dla tak zbrodniczego kraju i narodu....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil