REKLAMA

500+ dla mundurowych. Rząd zaakceptował nowe przepisy

2020-03-03 13:19
publikacja
2020-03-03 13:19

Rząd przyjął we wtorek rozporządzenia umożliwiające podwyżkę dla funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, straży granicznej i SOP w przeciętnej wysokości 500 zł miesięcznie. Zmiana stanowi realizację porozumienia ze związkami zawodowymi z listopada 2018 r.

/ MSWiA

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął cztery rozporządzenia w sprawach wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy czterech służb: Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa.

Rozporządzenia mają związek z podpisanym w dniu 8 listopada 2018 r. porozumieniem pomiędzy ministrem SWiA oraz stroną społeczną reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb resortu spraw wewnętrznych i administracji. Zgodnie z porozumieniem funkcjonariusze otrzymają od 1 stycznia 2020 r. podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł na etat wraz z nagrodą roczną.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektów rozporządzeń środki na sfinansowanie wzrostu zostały ujęte w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020.

Przyjęte rozporządzenia wchodzą w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Podwyżki dla funkcjonariuszy czterech służb będą wypłacane z wyrównaniem od 1 stycznia 2020 r.

Wyższe wynagrodzenie otrzymają wszyscy policjanci, strażacy, funkcjonariusze SOP i strażnicy graniczni. Jak wskazano w komunikacie CIR, podwyżka ma m.in. motywować do podejmowania służby w formacjach mundurowych podległych MSWiA oraz poprawić sytuację materialną rodzin funkcjonariuszy tych służb.

8 listopada 2018 r. ówczesny minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca 2018 r. Ustalono wówczas, że od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę 655 zł brutto. Natomiast kolejna podwyżka 500 zł brutto miała nastąpić od 1 stycznia 2020 r. Jednocześnie na mocy porozumienia MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Przewidziano też, że prawo funkcjonariuszy do pełnopłatnych nadgodzin.

Minister Brudziński podkreślał wówczas, że wypracowany kompromis "musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa".(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (35)

dodaj komentarz
fbi_survelliance_van
Kwestia ciągłego trwania programu 500+ i polityki socjalnej jest najważniejsza. Bez ciągłości nie będzie efektów tych wydatków
newsman
drogi czytelniku bankiera jezeli do tej pory nie wiedziales kto to jest PIS owiec to teraz wiesz obok beneficjenta 500plus terytorialsa i farmera to policjant strazak sokista i trep i kto ma te wybory teraz wygraz z nimi ? no kto? tylko kryzys to moze
ojkonomist
Komu w tym PIS-ie zależy, żeby Duda (kojarzony z PIS-em) przegrał te wybory? Już podwyżka dla generującego straty górnictwa zbulwersowała ludzi, teraz kolejna podwyżka dla i tak już wyjątkowo uprzywilejowanych służb
jkl777
Dlaczego ma przegrac skoro oplacil sluzby silowe wliczajac w to gornikow z ich zomowskim liderem? Oni juz POlicza glosy jak trzeba, a wyniki beda juz na tydzien przed wyborami.
incitatus
Bez szału. Waloryzacja do inflacji z paru poprzednich lat + pare lat w przód :)
Grunt że elektorat sie nie kapnie bo ceny w krótkim terminie caly czas rosną w niedostrzegalnym (nerejestrowalnym "gołym okiem") tempie (oczywiscie do czasu ) :)
andregru
Problemem będą nie te podwyżki wynagrodzeń dziś ale rosnące wraz z nimi emerytury policjantów którzy będą je pobierać dużo dłużej niż normalny Polak . Polska ma już 5 bilionów zł zadłużenia względem zobowiązań emerytalnych zwykłych pracowników którzy odprowadzają składki - https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gus-Problemem będą nie te podwyżki wynagrodzeń dziś ale rosnące wraz z nimi emerytury policjantów którzy będą je pobierać dużo dłużej niż normalny Polak . Polska ma już 5 bilionów zł zadłużenia względem zobowiązań emerytalnych zwykłych pracowników którzy odprowadzają składki - https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gus-emerytury-pierwszy-filar-drugi-filar-ppe,246,0,2403830.html . Kto będzie kiedyś spłacał te przywileje ?
sztos1
dłużej 4 krotnie dłużej .. To sa jaja .
marxs
a czym się" trudnią" mundurowi z Politycznej PISiej Policji? ano trudnią sie nikt nie zgadnie Ochroną Środowiska
"Protestujący podczas uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudzy w Pucku z okazji100-lecia zaślubin Polski z morzem usłyszeli zarzuty złamania Kodeksu wykroczeń i Ustawy Prawo o Ochronie
a czym się" trudnią" mundurowi z Politycznej PISiej Policji? ano trudnią sie nikt nie zgadnie Ochroną Środowiska
"Protestujący podczas uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudzy w Pucku z okazji100-lecia zaślubin Polski z morzem usłyszeli zarzuty złamania Kodeksu wykroczeń i Ustawy Prawo o Ochronie Przyrody.Jak w powiadomiła st. sierż. Ewa Bresińska z Komendy Powiatowej Policji w Pucku, tamtejsza policja "prowadzi czynności wyjaśniające w kierunku art. 51 kodeksu wykroczeń w zbiegu z art. 343 Ustawy Prawo o Ochronie Środowiska".-onet.pl
a śmieją się PISpolaczki z Korei Płn jak u siebie maja dokladnie cus takiego samego a może nawet śmieszniejszego
anty12
Wiecie dlaczego Jarus nie da nauczycielom podwyzki ? Przeczytajcie jego zyciorys :) Nieinternowany meczyl sie strasznie i juz mial kibloawc az tu nagle ... Wystarczy posluchac jak w nieinternowany wypowiada sie. Prawdziwa perelka.
marxs
hahaha 500+ dla mundurowego 50+ dla nauczyciela i pielęgniarki 5+ dla niepełnosprawnego a reszta frajerów i frajerek z PISiej III RP niech spada do Afryki murzynom banany prostować

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki