Wojna toczy się nie tylko na froncie, ale i w gospodarce. Amerykańskie firmy miały stracić 300 mld dolarów na wyjściu z Rosji - uważa szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich. Relacje gospodarcze USA-Rosja powrócą?


Szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kirył Dmitrijew udzielił wywiadu dla CNN. "Myślę, że ważne jest to, że brak współpracy doprowadził do ogromnych strat w amerykańskiej gospodarce, które poniosły amerykańskie firmy, w wysokości 300 miliardów dolarów" – powiedział Dmitriev przed rozpoczęciem rozmów w Rijadzie.
W odpowiedzi na pytanie o oczekiwania wobec nadchodzących rozmów, szef RDIF stwierdził, że uważa za ważne „budowanie mostów” między obydwoma krajami. "Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Rosją są bardzo ważne dla świata. Moim zdaniem ważna jest współpraca USA i Rosji. Razem możemy rozwiązywać problemy" – mówił Kirył Dmitriev.
Pomoc "na zeszyt". Amerykanista: Ukraina będzie musiała zwrócić za wsparcie USA
Ukraina musi się liczyć z tym, że po zawarciu rozejmu zostanie poproszona o zwrot kosztów udzielonej przez USA pomocy militarnej – powiedział PAP amerykanista prof. Włodzimierz Batóg z Uniwersytetu Warszawskiego. Przewiduje on, że może nie dojść do całkowitego umorzenia przez Stany wsparcia, tak jak zrobiły one po II wojnie światowej wobec sojuszników.
Na dwustronnym spotkaniu USA-Rosja w Rijadzie, które rozpocznie się 18 lutego 2025 roku, stronę rosyjską reprezentować będą minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i doradca prezydenta ds. międzynarodowych Jurij Uszakow. Ze strony Stanów Zjednoczonych w rozmowach wezmą udział sekretarz stanu Marco Rubio, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Mike Walz i specjalny wysłannik Białego Domu na Bliski Wschód Steve Witkoff.
Z rozmów w Arabii Saudyjskiej zostali wykluczeni, przez USA, ukraińscy przywódcy oraz europejscy politycy, którzy wyrazili oburzenie w związku z tą sytuacją. Strona ukraińska stwierdziła, że nie otrzymała zaproszenia na spotkanie i nie będzie zobowiązania żadnym porozumieniem, które będzie rezultatem tego wydarzenia.
Według doniesień CNN, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich został sprowadzony, aby negocjować przywrócenie stosunków gospodarczych między Rosją i Stanami Zjednoczonymi.
Oprac. JM