REKLAMA

2021 rok rekordowy dla przewozów cargo w porcie lotniczym Katowice

2022-01-24 12:23
publikacja
2022-01-24 12:23
2021 rok rekordowy dla przewozów cargo w porcie lotniczym Katowice
2021 rok rekordowy dla przewozów cargo w porcie lotniczym Katowice
fot. Robert Neumann / / FORUM

Rekordowe 32,1 tys. ton ładunków odprawił w ubiegłym roku port lotniczy Katowice, zwiększając rok do roku obsługę cargo o przeszło połowę. Tegoroczny plan zakłada odprawienie ponad 40 tys. ton towarów i rozpoczęcie prac zmierzających do budowy drugiego terminalu cargo.

"W pierwszym kwartale tego roku ogłosimy przetarg na wybór projektanta drugiego terminalu towarowego. Chcielibyśmy, żeby budowa tego obiektu wystartowała w pierwszej połowie przyszłego roku" - zapowiedział w poniedziałek prezes zarządzającego podkatowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), Artur Tomasik.

W ubiegłym roku z i do Katowice Airport przewieziono rekordowe 32 tys. 104 tony lotniczego frachtu. To wynik o 57,6 proc. (ponad 11,7 tys. ton) lepszy niż w roku 2020 i najlepszy ze wszystkich krajowych portów regionalnych.

"Naszym celem jest zapewnienie odpowiedniej przepustowości infrastruktury dla dalszego rozwoju segmentu cargo, ponieważ prognozujemy dalszy dynamiczny wzrost. W 2022 roku spodziewamy się kolejnego rekordu - z i do Pyrzowic powinno zostać przewiezione ponad 40 tys. ton ładunków" - prognozuje prezes GTL.

W ub. roku liczbą startów i lądowań frachtowców wzrosła w Pyrzowicach prawie o połowę, do 4642 operacji wykonanych przez samoloty towarowe - to o 1515 więcej niż w roku 2020, a zarazem najwięcej w historii Katowice Airport. Aktualna siatka regularnych połączeń towarowych pyrzowickiego lotniska składa się z dziesięciu tras.

Na początku 2021 r. ogólnopolski punkt integracji frachtu w modelu RFS (ang. Road Feeder Service) otworzyła w Pyrzowicach Lufthansa Cargo, która uruchomiła regularne połączenia tego typu do Frankfurtu i Wiednia. RFS to transport przesyłek ciężarówkami między różnymi lotniskami, realizowany na zlecenie linii lotniczych. Zgodnie z przepisami, ciężarówka RFS traktowana jest jako przewóz lotniczy – każdy transport ma nadany numer rejsu.

Natomiast w połowie ub. roku Amazon zainaugurował z podkatowickiego portu cztery regularne trasy towarowe, m.in. połączenie cargo między Mediolanem, Katanią, Katowicami i Madrytem, a także połączenia między Katowicami a Kolonią-Bonn, East Midlands, Cagliari, Paryżem czy Hanowerem. Inne towarowe trasy z Katowic przebiegają przez Frankfurt, Wiedeń, Liege, Lipsk, Gdańsk i Rygę.

Port Katowice od 2007 r. rozwija infrastrukturę cargo. Gdy ponad dekadę temu rozpoczynała się rozbudowa lotniska, firmy kurierskie obsługiwały rocznie ok. 8 tys. ton cargo. Oddana do użytku w 2015 r. droga startowa o długości 3,2 km, z II kategorią operacji lotniczych do lądowań i niskimi minimami LVP (Low Visibility Procedures – procedury niskiej widoczności) do startów, daje przewoźnikom cargo pewność, że także przy złej pogodzie ich samoloty wylądują lub wystartują, zapewniając czasowe dostawy.

W 2016 r. uruchomiony został nowy terminal cargo o powierzchni 12 tys. mkw. Otwarto przed nim nową płytę postojową dla frachtowców. W 2017 r. rozpoczęła się jej dwuetapowa rozbudowa, którą zgodnie z planem zakończono pod koniec 2019 r. Obecnie na płycie postojowej przed terminalem towarowym znajduje się 10 stanowisk dla samolotów kodu C, czyli typu Boeing 737/Airbus A320. Płyta jest tak zaprojektowana, by w razie potrzeby mogła obsługiwać także większe maszyny, jak np. Boeing 747-8F.

Liczba miejsc postojowych na płycie cargo zabezpiecza potrzeby rozwoju firm kurierskich na najbliższe lata. W związku z tym, że prognozy wskazują na dalsze wzrosty przewozów w Pyrzowicach, rozpoczęto jednak prace nad projektem drugiego terminalu cargo.

Katowice Airport im. Wojciecha Korfantego należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych, jednak ze względu na pandemię było to 1,44 mln pasażerów. W ubiegłym roku liczba odprawionych pasażerów wzrosła do 2,32 mln osób. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki