REKLAMA
WEBINAR

20-krotność wynagrodzenia. Episkopat ustala kary za przestępstwa kanoniczne

2023-06-04 10:00
publikacja
2023-06-04 10:00

Episkopat Polski przygotował dekret, który określa kary wobec księży łamiących prawo kanoniczne. Jak się okazuje, najwyższy wymiar grzywny to 72 tys. zł grzywny, który będzie mógł nałożyć na duchownego sąd kościelny. 

20-krotność wynagrodzenia. Episkopat ustala kary za przestępstwa kanoniczne
20-krotność wynagrodzenia. Episkopat ustala kary za przestępstwa kanoniczne
fot. Piotr Tumidajski / / FORUM

"Znowelizowany przez papieża Franciszka kodeks prawa kanonicznego, który obowiązuje w Kościele od grudnia 2021 r., przywrócił do kościelnego prawa kary finansowe. Ksiądz, ale także pełniąca w Kościele jakiś urząd osoba świecka, mogą zostać ukarani grzywną za przestępstwa, których dopuściliby się w czasie pełnienia swoich zadań. Mogą zostać także pozbawieni całości lub części wynagrodzenia kościelnego" - przypomina we wtorek "Rzeczpospolita".

Kodeks nakłada kary m.in. za korupcję podczas wykonywania czynności urzędowych, zaniedbanie w zarządzaniu majątkiem kościelnym czy choćby pobieranie wyższych, niż ustalone, opłat za posługi duszpasterskie czy uzależnienie ich wykonania od dodatkowych opłat. "Karą grzywny mogą zostać także ukarani sprawcy przestępstw seksualnych na szkodę małoletnich, którzy nie zostali wydaleni ze stanu kapłańskiego" - czytamy.

Watykan zdecydował, że choć określa listę przewinień, to ustanowienie wysokości kar pieniężnych pozostawił konferencjom biskupów. 

"Wysokość kar finansowych eksperci KEP proponują uzależnić od wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto za pracę. Minimalna stawka ma wynosić 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, maksymalna zaś jego dwudziestokrotność" - napisała "Rzeczpospolita". "Stawki te będą ruchome, bo eksperci KEP proponują, by były zależne od minimalnego wynagrodzenia w miesiącu, w którym grzywna zostanie orzeczona. Od 1 stycznia 2024 r. najniższa krajowa ma wzrosnąć do poziomu 4250 zł brutto, a to oznacza, że grzywna wyniesie od 2125 zł do 85 tys. zł" - dodano.

Jest jedna zasadnicza wada takiego rozwiązania - egzekucja należności. Kościół nie posiada "swoich" komorników, więc w praktyce uiszczenie takiej kary będzie uzależnione od dobrej woli ukaranego. 

aw/pap

Źródło:Bankier24
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
śmieszne kary dla swoich za ciężkie przestępstwa, przez wieki palili ludzi za byle co
zoomek
Na zdjęciu abp Żydak udający Polaka. Syf!
_xyz
72k PLN za dawanie nieletniemu do dzioba - bez dalszego komentarza.
vacarius
A może by tak panstwo ustaliło. Dla parafii w której są przypadki molestowania dzieci. Obowiązkowe składki na ZUS, NFZ i kasy fiskalne za każdą usługę. Bo przecież tym dobrym dobrodziejom znosimy te podatki nawet im dajemy emerutury bez płacenia składek bo są dobrodziejami. A co jeśli nie są? Czemu wtedy mają dostawać emeryturę bez A może by tak panstwo ustaliło. Dla parafii w której są przypadki molestowania dzieci. Obowiązkowe składki na ZUS, NFZ i kasy fiskalne za każdą usługę. Bo przecież tym dobrym dobrodziejom znosimy te podatki nawet im dajemy emerutury bez płacenia składek bo są dobrodziejami. A co jeśli nie są? Czemu wtedy mają dostawać emeryturę bez płacenia składek do ZUS za moje skłądki do ZUS. Czemu za moje skłądki do NFZ mają się leczyć. Czemu za moje podatki dochodowę policja ma przyjechać i łapać złodzieja na plebanii? Ja za to płacę a nie oni do mnie policja nigdy nie przyjedzie na czas. A po fakcie nikogo nie znajdzie kto mi coś ukradł. Za to gdy ktoś okrada plebanie to znajdują złodziei zawsze. To za co ja płacę podatek dochodowy i podatek belki?
mnm1
To, co piszesz, świadczy, że nie masz pojęcia.
Dowiedz się w swoim US, gdzie jest dział podatków m.in. osób duch. - tam, jak ktoś będzie miał dobry humor, to moze wyjaśni i sprawę ZUS i zdrowotnego ...
Jak będzie miał dobry humor....
prawnuk odpowiada mnm1
Serio? ksiadz molestuje dzieci na Dominikanie. Jest Polakiem. Odpowiedz czy płaci w Polsce składki? NIE. Dostanie emeryturę z Polski? TAK

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki