15 proc. posłów obecnego Sejmu jest w wieku emerytalnym

Zgodnie z nową ustawą obniżającą wiek emerytalny, w bieżącym roku 38 posłanek
i 33 posłów z
najdzie się w grupie osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Stanowią oni ponad 15% składu obecnego sejmu. Na koniec tej kadencji, czyli w roku 2020, aż 51 ze 131 posłanek będzie miało 60 lat lub więcej, a 69 z 329 posłów będzie w wieku 65 lat lub starszym.

(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Od października 2017 r. zacznie obowiązywać obniżony wiek emerytalny, ustanowiony przez rząd: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wśród 38 posłanek, które w 2017 roku będą miały 60 lat lub więcej, 20 jest w PO, 17 w PiS
i 1 w PSL.

(Źródło: wyliczenia własne za 2017 r. na podstawie danych ze strony sejm.gov.pl)

W przypadku mężczyzn, którzy w tym roku będą mieli co najmniej 65 lat, rozkład wygląda następująco: PiS – 21 posłów, PO – 6, Kukiz’15 – 2, PSL – 1, Unia Europejskich Demokratów – 1, Wolni i Solidarni – 1 oraz jeden poseł niezrzeszony.

(Źródło: wyliczenia własne za 2017 r. na podstawie danych ze strony sejm.gov.pl)







Rząd z jednej strony obniża wiek emerytalny, ale z drugiej strony, wielu posłów w wieku emerytalnym decyduje o losach państwa i jednocześnie chce zachęcić Polaków do dłuższej pracy.

Obniżenie wieku emerytalnego najbardziej negatywnie wpłynie na wysokość emerytur kobiet - świadczenia będą nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż te, które otrzymywałyby pracując do 65 roku życia.

„W dyskusjach, które mają zachęcić Polaków, a szczególnie Polki do dłuższej pracy najczęściej padają argumenty finansowe, które dla wielu osób mogą być trudne do zrozumienia. Na wyobraźnię może bardziej podziała fakt, że żyjemy coraz dłużej, kobiety prawie 82 lata co oznacza, że na emeryturze będą średnio żyły około 22 lat” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

( Źródło: wyliczenia własne za 2017 r. na podstawie danych ze strony sejm.gov.pl)


 

Użyteczne dane:

Prawie 82 lata wynosi obecnie średnia oczekiwana długość życia kobiet w Polsce. Dla porównania, jeszcze 25 lat temu kobiety żyły krócej o pond 6 lat. Najdłużej w Europie żyją Hiszpanki i Francuzki -po 85 lat, najkrócej zaś Ukrainki - 77 lat.

Prawie 74 lata wynosi obecnie średnia oczekiwana długość życia mężczyzn w Polsce. Dla porównania, jeszcze 25 lat temu mężczyźni żyli krócej o ponad 7 lat. W Europie najdłużej żyją mężczyźni w Islandii - 81,2 lat, Liechtensteinie - 80,9 i Szwajcarii - 80,8. Średnia oczekiwana długość życia mężczyzn w Unii Europejskiej to prawie 78 lat.

/ Ciekaweliczby.pl

Źródło: Informacja prasowa
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~goldameir

Czekam na odpowiedz . Czy poseł szczekająca głowa o KUKIZ15 w 2016 pobrał prawie 40000 pln na paliwo w ramach przysługującego 3000 miesięcznego ryczałtu , czy poza tym ogolił podatników z 40000 pln i jeszcze się tym szczyci

! Odpowiedz
0 6 ~asd

Co się dziwić. Siedzenie w ławie poselskiej i naciskanie guzików to zerowy wysiłek, a duża kasa. Dla ludzi, dla których pieniądze są najważniejsze, to intratne posadki.

! Odpowiedz
3 4 ~obserwator

Wy-c i cześć ich na emerytury nie płacili składek dać im po 1000 zasadniczej zabrać wszystko bo żyli na koszt Panstwa Polskiego i dowidzenia z nimi

! Odpowiedz
1 2 ~bulwa

Przy takim przyroście naturalnym wkrótce będzie 100% To uwaga do oburzonych młodych wykształconych z wielkich miast, którzy nie mają i nie zamierzają mieć dzieci.

! Odpowiedz
1 5 ~KWAKI

wywalić wszystkich posłów i senatorów na przysługujące im emerytury z zakazem zajmowania jakichkolwiek stanowisk w sektorze państwowym i samorządowym spółek skarbu państwa itp

! Odpowiedz
0 5 ~_c9

Jak to jest z zawieszeniem emerytury jeśli zarobek przekracza 130%?

! Odpowiedz
0 2 ~asd

Politycy wprowadzili sobie takie prawo, że ich to zawieszenie nie dotyczy. Mogą więc pobierać jednocześnie emeryturę i uposażenie poselskie/senatorskie.

! Odpowiedz
0 0 ~55 odpowiada ~asd

To prawie tak samo jak dla mundurowych , sędziów , prokuratorów.

! Odpowiedz
1 4 ~JaTyMy

A najciekawsze że właśnie CI emeryci dop... innym emerytom. A to tzw bezpłatne leki (większośc emerytów musi przyjmować leki które są spoza tej listy lub podwyżki "świadczenia" o 10 czy 20 pln.
No cóż ale "władza" w naszym kraju zawsze miała w d... naród. Bez względu na "opcje" polityczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~max

W Trójmieście w samorządach emeryci i kierownicy to blisko 50%

! Odpowiedz