REKLAMA

1 mln euro dziennie kary dla Polski za Izbę Dyscyplinarną. Kolejna decyzja TSUE

2021-10-27 13:08, akt.2021-10-27 13:29
publikacja
2021-10-27 13:08
aktualizacja
2021-10-27 13:29
1 mln euro dziennie kary dla Polski za Izbę Dyscyplinarną. Kolejna decyzja TSUE
1 mln euro dziennie kary dla Polski za Izbę Dyscyplinarną. Kolejna decyzja TSUE
fot. Wojciech Kryński / / FORUM

Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie - podał w środę TSUE w komunikacie.

"Poszanowanie środków tymczasowych, zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r., jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego" - przekazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W wydanym w środę postanowieniu wiceprezes Trybunału Lars Bay Larsen zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, "licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania, wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub – w braku zastosowania się do tego postanowienia – do dnia wydania ostatecznego wyroku".

Müller o decyzji TSUE: droga kar i szantażu wobec Polski to nie jest właściwa droga

Kwestia regulowania organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich; polski rząd publicznie mówił o konieczność dokonania zmian w tym obszarze, droga kar i szantażu wobec naszego kraju to nie jest właściwa droga - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller.

"Unia Europejska to wspólnota suwerennych państw, w której obowiązują jasne reguły. Wynika z nich jasny podział kompetencji pomiędzy UE a kraje członkowskie. Kwestia regulowania organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich" - zwrócił uwagę Müller.

Jak dodał, polski rząd publicznie mówił o konieczność dokonania zmian w tym obszarze, które zapewnią jego efektywne funkcjonowanie. "Droga kar i szantażu wobec naszego kraju to nie jest właściwa droga. To nie jest model, w którym powinna funkcjonować Unia Europejska - unia suwerennych państw" - dodał.

TSUE podał w uzasadnieniu, że na podstawie informacji, przedstawionych przez obie strony, wiceprezes Trybunału stwierdził, iż przepisy polskie, dotyczące Izby Dyscyplinarnej, nadal mogą być stosowane w polskim porządku prawnym.

Komisja Europejska 7 września zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Wójcik o decyzji TSUE: wydana bez podstawy prawnej; musi być wyrok, żeby obciążyć karą jakieś państwo

Musi być wyrok, żeby obciążyć karą jakieś państwo - powiedział minister w KPRM, wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik pytany o decyzję TSUE ws. kary dla Polski. Ocenił, że została ona wydana bez podstawy prawnej.

Wójcik, pytany przez dziennikarzy w Sejmie o decyzję TSUE, odpowiedział, że została ona wydana "bez podstawy prawnej". "To są instytucje, które działają ultra vires, wykraczają poza kompetencje" - dodał.

"Musi być wyrok, żeby można było obciążyć karą jakieś państwo. Nie ma żadnego wyroku. To jest postępowanie zabezpieczające" - podkreślił wiceprezes Solidarnej Polski.

Pytany, kiedy do Sejmu trafi ustawa o likwidacji Izby Dyscyplinarnej, Wójcik odparł krótko: "W swoim czasie".

„Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich. W przeciwnym razie cały porządek prawny UE mógłby być zagrożony, a podstawowe fundamenty Unii mogłyby zostać zakwestionowane. Zgodnie z upoważnieniem, udzielonym przez Kolegium w lipcu, zwracam się teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z dnia 14 lipca” – poinformował wtedy w przesłanym PAP stanowisku unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

14 lipca Polska została zobowiązana przez TSUE do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych, odnoszących do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE podała 7 września, że uważa, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału.

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński już w wakacje zapowiadał likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wskazywał, że nie sprawdziła się ona. Także premier Mateusz Morawiecki, który w ubiegły wtorek wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim, zapowiedział, że ID SN zostanie zlikwidowana.

Wiceminister sprawiedliwości: TSUE kompletnie lekceważy i ignoruje polską konstytucję i wyroki TK

TSUE kompletnie lekceważy i ignoruje polską konstytucję i wyroki Trybunału Konstytucyjnego; działa poza kompetencjami i nadużywa instytucji kar pieniężnych i środków tymczasowych - podkreślił w środę wiceszef MS Sebastian Kaleta odnosząc się do komunikatu TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN.

"Poszanowanie środków tymczasowych, zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r., jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego" - czytamy w wydanym komunikacie.

"TSUE kompletnie lekceważy i ignoruje polską konstytucję i wyroki TK. Działa poza kompetencjami i nadużywa instytucji kar pieniężnych i środków tymczasowych" - napisał w środę na Twitterze sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości.

"To kolejny etap operacji mającej oderwać od Polski wpływu na ustrój naszego państwa, to uzurpacja i szantaż" - dodał wiceminister sprawiedliwości.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (360)

dodaj komentarz
friedens
Rząd partaczy kaczystów, który ośmiesza państwo i skłóca je z całym światem, musi odejść. Rachunki i kary muszą karczyści zapłacić z własnej kieszeni (stać ich). Tak samo jak pisowski NBP i RPP, które mimo ostrzeżeń wytrawnych ekonomistów, sprowadziły złotego na dno i wygenerowały najwyższą inflację w Europie,Rząd partaczy kaczystów, który ośmiesza państwo i skłóca je z całym światem, musi odejść. Rachunki i kary muszą karczyści zapłacić z własnej kieszeni (stać ich). Tak samo jak pisowski NBP i RPP, które mimo ostrzeżeń wytrawnych ekonomistów, sprowadziły złotego na dno i wygenerowały najwyższą inflację w Europie, która okrada polskich obywateli już od 2019 roku (przed pandemią inflacja wynosiła 4,4%). Muszą zwrócić obywatelom to, co im ukradziono, łamiąc Konstytucję i stosowną Ustawę, poprzez wprowadzeniede facto ujemnych stóp procentowych. Konieczna jest powszechna dekaczyzacja życia w państwie.
the_mind_renewed
Unijne algorytmy propagandowe jak zwykle wywołują : Celowo gównoburze i przemoc słowną. W sieci wrze - to jest ich ulubione działanie.
jaffa
- brak porozumienia z Czechami (PIS zawalił sprawę na całego) - 0.5mln/dzień
- kara za Izbę Dyscyplinarną (winny jest Zerrro) - 1mln/dzień
- nadchodzące - brak rozwiązań LGBT (to czy ktoś jest za/przeciw to co innego) - 0.5-1mln/dzień

Rachunek PIS: 2-2.5mln EUR/dzień
xyzq
Najgorszy w całej tej sprawie jest fakt, iż TSUE mając w ręku bombę atomową rozmienił ją na drobne wyrokiem w sprawie Turowa. Nie dość, że wydana decyzja była absurdalna i niewykonalna z wielu względów - to jeszcze obecne wydarzenia (wzrost cen surowców i energii) potwierdzają, że Polska nie tylko nie mogła postąpić Najgorszy w całej tej sprawie jest fakt, iż TSUE mając w ręku bombę atomową rozmienił ją na drobne wyrokiem w sprawie Turowa. Nie dość, że wydana decyzja była absurdalna i niewykonalna z wielu względów - to jeszcze obecne wydarzenia (wzrost cen surowców i energii) potwierdzają, że Polska nie tylko nie mogła postąpić inaczej - ale w sprawie Turowa postąpiła słusznie. Pomijam już fakt, że być może nasi zawalili z dokumentacją czy też nie zrobili wszystkiego w rozmowach z Czechami. Nie mam dokumentacji - więc tego nie wiem. Jednak obowiązkiem sądu jest rozpoznanie sprawy i żądanie dostarczenia dokumentacji czy ekspertyz w razie wątpliwości. każda taka ekspertyza (wykonana rzetelnie) wskazałaby, iż nie da się z dnia na dzień "wyłączyć" kopalni bez strat dla środowiska (i co - kolejne kary za szkody na środowisku?) jak również bez ryzyka destabilizacji systemu energetycznego kraju. Że już pomijam miejsca pracy. Teraz kolejny wyrok - akurat w kwestii Izby Dyscyplinarnej słuszny (gdyż nikomu i niczemu konkretnemu nie służy) podsypany jeszcze ideologią - daje świetne paliwo do argumentacji, że "UE SIĘ NA NAS UWZIĘŁA". Wobec braku dostępu do całości materiałów taka narracja mogła się przyjąć - i częściowo się przyjęła. Obecnie mamy - co już wiele osób zauważyło - eskalację konfliktu i stosunkowo mały margines na osiągnięcie konsensusu. Tym bardziej jest to niebezpieczne, że w UE wobec obecnego kryzysu tworzą się rozmaite podziały i grupy chcące coś uzyskać (Francja z koalicją za atomem a Niemcy oficjalnie przeciw - bo zieloni - ale trochę to rozważają, Hiszpania popada w socjalizm i ma coraz dziwniejsze pomysły, propozycje zmian w rozliczaniu cen energii, południe na razie śpi - ale kto wie z czym wyskoczą) i może się tak "przypadkiem" zdarzyć, że sprawy wymkną się spod kontroli. I może się zrobić brzydko, a później jeszcze ciężej będzie to odkręcić (o ile w ogóle będzie taka wola polityczna).
itso_widmo_bieli
Jak masz sabotażystów chorych na punkcie władzy i kasiory których dobro wspólne narodu a tym samym państwa nie w odwrotnym kierunku jest jakimś frazesem dla naiwnych to takie cyrki się dzieją ta szopka trwa już jakiś czas żeby nas urabiać i okradać, psuć opinię.

''TSUE mając w ręku bombę atomową
Jak masz sabotażystów chorych na punkcie władzy i kasiory których dobro wspólne narodu a tym samym państwa nie w odwrotnym kierunku jest jakimś frazesem dla naiwnych to takie cyrki się dzieją ta szopka trwa już jakiś czas żeby nas urabiać i okradać, psuć opinię.

''TSUE mając w ręku bombę atomową rozmienił ją na drobne wyrokiem w sprawie Turowa. '' - mowa o tym ze sąd działa z pobudek politycznych wolno mu tak ? sądy rozstrzygają spór i na tym koniec

"UE SIĘ NA NAS UWZIĘŁA". bo tak właśnie jest upolityczniony sąd TSUE toruje drogę Tuskowi jak taka synchronizacja bomb i długie przedłużanie spraw w czasie nie wzbudziło w tobie podejrzeń ?

''eskalację konfliktu i stosunkowo mały margines na osiągnięcie konsensusu.'' wyrok zapadł płacić proces konsensusu zakończony a może ten wyrok nadal nie rozwiązał sporu politycznego ?

''Tym bardziej jest to niebezpieczne, że w UE wobec obecnego kryzysu tworzą się rozmaite podziały i grupy chcące coś uzyskać '' - przecież ich poziom rozgrywki to dziecinne triki poniżej pasa jak rozpieszczone bachory

''Hiszpania popada w socjalizm '' - w socjalizmie to już cała UE jest od lat

''i może się tak "przypadkiem" zdarzyć, że sprawy wymkną się spod kontroli. '' a co w tym złego
jarekzbyszek
Kaczyński ma nieruchomości przejęte po dawnym Ekspresie Wieczornym: Srebna i Nowogrodzka. Dziś są warte 1 mld zł. Stać go, żeby zapłacić zamiast obywatele Polski. Ziobro przejął do prywatnych celów Fundusz Sprawiedliwości też go na 1 mln euro dziennie.
friedens
Trwa Trzecia Wojna Światowa Morawiecko-Kaczystowska z UE.
xyzq
Ja bym jednak zasugerował europarlamentarzystom, aby się ogarnęli. "Po ukończeniu 63. roku życia posłom przysługuje świadczenie emerytalne. Wynosi ono 3,5% wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70% wynagrodzenia. Koszt tych świadczeń emerytalnych POKRYWANY JEST Z BUDŻETU Ja bym jednak zasugerował europarlamentarzystom, aby się ogarnęli. "Po ukończeniu 63. roku życia posłom przysługuje świadczenie emerytalne. Wynosi ono 3,5% wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70% wynagrodzenia. Koszt tych świadczeń emerytalnych POKRYWANY JEST Z BUDŻETU Unii Europejskiej." Źródło: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/faq/13/wynagrodzenie-i-emerytury. UE nie jest państwem, nie posiada terytorium ani armii, całość budżetu pochodzi ze składek krajów członkowskich. Gdyby zdarzyła się taka historia, że jednak coś się posypie - UE nie ma następcy prawnego, który byłby zobowiązany przejąć pokrywanie kosztów zobowiązań przyszłych UE. Więc zostaje tylko to, co poukrywane w rajach podatkowych. A z tymi rajami to jeszcze zobaczymy jak będzie...

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki