REKLAMA

Morawiecki o widmie "trzeciej wojny światowej": UE przystawia Polsce pistolet do głowy

2021-10-25 06:52, akt.2021-10-25 09:40
publikacja
2021-10-25 06:52
aktualizacja
2021-10-25 09:40
Morawiecki o widmie "trzeciej wojny światowej": UE przystawia Polsce pistolet do głowy
Morawiecki o widmie "trzeciej wojny światowej": UE przystawia Polsce pistolet do głowy
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem "Financial Times" zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając jej pistolet do głowy". Wezwał Brukselę, by - jeśli chce rozwiązać spór wokół praworządności - wycofała groźby sankcji prawnych i finansowych.

Tusk: Świat zdębiał po zapowiedzi III wojny światowej

Świat zdębiał po wywiadzie polskiego premiera, w którym zapowiada III wojnę światową wywołaną konfliktem między Polską a Unia Europejską; w polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść - napisał lider PO Donald Tusk.

Także lider klubu KO Borys Budka odniósł się na Twitterze do wywiadu: "Smutny to czas, gdy premier odpowiedzialny za rozpętanie konfliktu z naszymi partnerami w UE porównuje go do światowych wojen. Wydaje się, że więcej powagi miał w sobie Franek Dolas niż bankier z Nowogrodzkiej" - napisał polityk. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ godl/

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie polski premier zapowiedział, że do końca roku zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, którą Trybunał Sprawiedliwości UE uznał za nielegalną. Ostrzegł jednak, że jeśli KE "rozpocznie trzecią wojnę światową", wstrzymując obiecane Polsce pieniądze, będzie "bronił naszych praw wszelką bronią, jaka jest w naszej dyspozycji".

Jak przypomina "FT", KE zagroziła Polsce sankcjami po tym, jak Trybunał Konstytucyjny na początku października orzekł, że kluczowe elementy prawa UE są niezgodne z konstytucją RP. Orzeczenie to oznaczało poważną eskalację w batalii prawnej o zmiany w polskim systemie sądownictwa, które zdaniem Prawa i Sprawiedliwości są konieczne dla zwiększenia jego efektywności - wskazuje gazeta. Bruksela twierdzi, że zagrażają one niezależności sądów i podstawowym więzom prawnym, które trzymają UE razem.

"FT" dodaje, że spór już opóźnił zatwierdzenie przez Brukselę wartego 36 mld euro polskiego planu w ramach unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii Covid-19, a niektóre państwa członkowskie i część Komisji wezwały również do uruchomienia nowego mechanizmu warunkowości, który mógłby zagrozić wstrzymaniem dziesiątków miliardów euro z funduszy UE wypłacanych co roku Polsce.

Morawiecki powiedział, że jakikolwiek ruch w kierunku redukcji "funduszy spójności" spotka się z mocnym odwetem. "Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli do tego dojdzie, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji" - odparł szef polskiego rządu zapytany, czy Polska mogłaby zawetować kluczowe unijne decyzje, takie jak pakiet klimatyczny.

"(Ale) jeśli ktoś będzie nas atakował w sposób zupełnie niesprawiedliwy, będziemy się bronić w każdy możliwy sposób" - dodał. "Czujemy, że podejście (Brukseli) już jest dyskryminujące i przypomina dyktat. Ale jeżeli to będzie jeszcze gorsze, to będziemy musieli przemyśleć naszą strategię" - podkreślił.

Morawiecki zapewnił, że zeszłotygodniowe rozmowy z przywódcami UE, w tym z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, w których wyłożył główny argument Warszawy, iż UE przekracza swoje kompetencje prawne, były "bardzo satysfakcjonujące".

. Zaznaczył jednak, że jeśli Komisja chce znaleźć kompromis, musi cofnąć wrześniową decyzję o tym, by domagać się od Polski naliczanej codziennie grzywny, dopóki nie wdroży ona szeregu orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości związanych z jej reformą sądownictwa.

"Na szczęście to jest proces polityczny. A procesy polityczne mogą być zatrzymane przez polityków. To byłaby najmądrzejsza rzecz, jaką mogą zrobić. Bo wtedy nie rozmawiamy ze sobą z pistoletem przy głowie. Właśnie ta sytuacja wywołuje u nas względny brak apetytu na jakiekolwiek dalsze działania" - powiedział Morawiecki.

Szef polskiego rządu powiedział jednak, że legislacja mająca na celu rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej jest bliska ukończenia. "Jesteśmy w tej chwili na etapie finalizowania szczegółów tej legislacji i zbierania większości do tego. Legislacja jest przygotowywana i w ciągu najbliższych tygodni, myślę, że najpóźniej do końca roku, przedstawimy tę legislację i przejdziemy do procedury" - zapowiedział.

Morawiecki powiedział też, że nie zatwierdzając polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który został przedstawiony już w maju, Komisja narusza prawo unijne, ale zapewnił, że Warszawa jest gotowa czekać na wypłatę tych środków.

"Dostaniemy te pieniądze prędzej czy później. Im później je dostaniemy, tym mocniejszy będzie dowód, że mamy do czynienia z dyskryminacyjnym traktowaniem i podejściem w typie dyktatu ze strony Komisji Europejskiej. Te pieniądze powinny być już wypłacone. To jest złamanie procedury przez Komisję. Oni naruszają zasady praworządności" - wskazywał polski premier.

"Nie poddamy się, nie zrezygnujemy z suwerenności z powodu tej presji" - powiedział, dodając, że Polska już pożycza na rynkach prywatnych, aby sfinansować swoje plany inwestycyjne po pandemii. "Przetrwamy do momentu, kiedy dostaniemy pieniądze (z UE)" - zapewnił.

Morawiecki odrzucił obawy, że spór może sprowokować działania, która doprowadziłyby do opuszczenia przez Polskę UE. "88 proc. Polaków chce pozostać w UE, połowa z nich to nasi wyborcy. Jesteśmy absolutnie przekonani, że Polska musi zostać. Nie ma żadnej groźby polexitu. Będziemy zaciekle bronić Polski jako części Unii Europejskiej" - podkreślił premier.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (130)

dodaj komentarz
endes
Wojna już trwa od dłuższego czasu… a rozpętała ja m.in. UE i inni skrytobójcy!… lewackia narracja odwraca zawsze kota ogonem… jak np są ewidentne winni winę przypisują przeciwnikowi… ale Bóg patrzy i niebawem zagrzmi zmiatając całe to plugawe nasienie!
pstrzezek
Każdy dzień przypomina odbecnie latający cyrk Monty Pythona ;) Odkąd się zbłaźnił na forum UE co i rusz wyskakuje z takim tekstem że ze śmiechu można się posmarkać. I tak dzień w dzień. Litości bo już ludzie leżą na ziemi i kwiczą. A wy dalej podkęcacie poziom bezdennej głupoty.
przemek_opinia
Morawiecki dobrze powiedział. Macie teraz fundowaną przez Unię Europejską ideologię lewicową, która niszczy fundament społeczny.
Inicjatywy jak LGBT, BLM, imigracja, podwójne standardy (Sikorskiego krzyczącego, że trzeba wyciąć tą (red. prawicową) trzodę. To jest wasz lewacki świat w którym chcecie wolności
Morawiecki dobrze powiedział. Macie teraz fundowaną przez Unię Europejską ideologię lewicową, która niszczy fundament społeczny.
Inicjatywy jak LGBT, BLM, imigracja, podwójne standardy (Sikorskiego krzyczącego, że trzeba wyciąć tą (red. prawicową) trzodę. To jest wasz lewacki świat w którym chcecie wolności i równości, ale za cenę spalenia wszystkiego co dobre tylko dlatego, że się z czymś nie zgadzacie. Jestem przeciwnikiem UE w takiej formie w jakiej ona jest. Ale w ankiecie czy chcę w niej pozostać zaznaczyłbym tak.

Ponieważ jak nie w UE to gdzie? Nasze położenie geopolityczne jest słabe nie mamy alternatyw. Moglibyśmy stworzyć i skupić się na sojuszu Grupy Wyszechradzkiej i rozszerzyć ją o dodatkowe państwa, ale na to potrzeba czasu i jasno określonego celu. A przede wszystkim spokoju, ale zakłamani i dwulicowi politycy UE wiedzą co robić, aby Polska tego spokoju nie miała.

Niemiecka konstytucja wyższa nad prawami UE i jest ok. Jeśli Polska ma mieć takie samo prawo to już nie jest ok i robi się lament na całą Europę. Szantaż. I pomyśleć, że tyle razy głosowałem na PO. Ptfuuuuu.
pstrzezek
LGBT to chyba gorsze od COVID'a ;) Zapomniałeś o aborcji i elektrycznych szczoteczkach do zębów ;))
wojtek_kow
Jednego nie mogę zrozumieć, po co premier udziela wywiadu "Financial Times"? "Musi, inaczej się udusi"?
friedens
On sam te wywiady pisze z ludżmi od PR lub z propagandzistami z PAP i za ich publikację płaci pieniędzmi podatników. On tłumaczy w tych tekstach światu, ze świat się myli, a tylko on ma rację.
slawekqs
Lotny umysł juz cos Rostowski gadał o wojnie a wy juz wszędzie macie nieprzychylne towarzystwo to trzeba było kupic od ruskiego gaz a teraz lipa na łasce rynku i kolchozu ja pamiętam jak to doradca rządu platformersow bywał hehe wszytko jest na taśmach a oni podwyżki sobie dają
incitatus
W Niemczech powszechna mobilizacja wskutek spodziewanych reperkusji że strony Polski. Na granicy wzmożone działania przygotowawcze do budowy muru....xD

A tak na serio Mati powinien mieć tantiemy z twórczości kabaretowej bo nikt nie dostarcza więcej materiału niż on.
niederfurzdorf
Gdzie słowa Morawieckiego o wojnie???????? Tusk sam je wygłasza a następnie atakuje Morawieckiego za słowa, ktorych nie powiedział a lemingi łykają. Tusk straszy polexitem jak dynastia Kimów biednych koreańczyków atakiem USA tak już z jakieś 50 lat. Działa i Tusk o tym wie, dletego lemingom wciśnie każdy kit. Najpierw Gdzie słowa Morawieckiego o wojnie???????? Tusk sam je wygłasza a następnie atakuje Morawieckiego za słowa, ktorych nie powiedział a lemingi łykają. Tusk straszy polexitem jak dynastia Kimów biednych koreańczyków atakiem USA tak już z jakieś 50 lat. Działa i Tusk o tym wie, dletego lemingom wciśnie każdy kit. Najpierw domagal się wstrzymania wypłątz KPO dla Polski a dzisć twierdzi, że nikt poważny tego nie rozważał a w zasadzie to on te wypłaty Polsce zapewnił.
drabio
Financial times - rzeczywiście morawiecki tak powiedział... Jeszcze ta gadka że ktoś mu pistolet przystawił.... Po prostu nie będzie pieniędzy i mniej będzie w korycie..

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki