REKLAMA

Zysk netto Mennicy Polskiej wzrósł po trzech kw. do 84,1 mln zł

2021-10-28 13:12
publikacja
2021-10-28 13:12
Zysk netto Mennicy Polskiej wzrósł po trzech kw. do 84,1 mln zł
Zysk netto Mennicy Polskiej wzrósł po trzech kw. do 84,1 mln zł
/ Mennica Skarbowa

Mennica Polska zwiększyła zysk netto po trzech kwartałach 2021 roku do 84,1 mln zł z 9,7 mln zł rok wcześniej. EBITDA wzrosła w tym okresie do 92,3 mln zł z 45,5 mln zł - podała Mennica w komunikacie prasowym.

Przychody ze sprzedaży po trzech kwartałach br. zwiększyły się o ponad 50 proc. do 941,7 mln zł.

"Bardzo satysfakcjonujące nas wyniki są w dużej mierze odzwierciedleniem zaangażowania w realizację perspektywicznych projektów deweloperskich. W omawianym okresie odnotowaliśmy przychody ze sprzedaży ostatecznej 121 mieszkań w ramach projektu +Mennica Residence+ oraz 98 mieszkań w projekcie +Bulwary Praskie+" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Mennicy Grzegorz Zambrzycki.

"Na nasze wyniki wpłynęła również utrzymująca się na wysokim poziomie sprzedaż złotych produktów inwestycyjnych. To efekt ponadprzeciętnego zainteresowania klientów kruszcami, ale także naszej zdolności do zapewnienia stałych dostaw w wymagających warunkach rynkowych" – dodał.

Przychody w segmencie menniczym wzrosły po trzech kwartałach o prawie 50 proc. do 686,7 mln zł. Wynik segmentu poprawił się do 43 mln zł z 39,5 mln zł, EBITDA zwiększyła się do 47,2 mln zł z 43 mln zł przed rokiem.

"Wzrost przychodów w segmencie produkcji menniczej jest wypadkową utrzymującego się na wysokim poziomie zainteresowania złotymi produktami inwestycyjnymi. W pierwszym półroczu tego roku popyt na sztabki i monety bulionowe w Mennicy Polskiej był rekordowy i wyniósł blisko 1,5 tony. Obecnie możemy mówić już o ponad 2 tonach" – powiedział Zambrzycki.

W pierwszych trzech kwartałach br. przychody segmentu deweloperskiego wzrosły do 127,5 mln zł z 14,5 mln zł. Wynik segmentu wyniósł do 42,6 mln zł wobec -2,1 mln zł. EBIDTA wyniosła 44,7 mln zł wobec -0,8 mln zł w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku.

"Na koniec trzeciego kwartału sprzedaż w ramach kolejnych etapów inwestycji +Bulwary Praskie+, uruchomiona przez nas w maju br., zamknęła się liczbą 57 podpisanych umów deweloperskich. Sukcesywnie też będą podpisywane kolejne ostateczne akty notarialne, dzięki którym będziemy mogli rozpoznać kolejne wartości w naszych wynikach" – powiedział Zambrzycki.

Po trzech kwartałach 2021 roku przychody w segmencie płatności elektroniczne spadły do 127,5 mln zł z 132,5 mln zł. Wynik segmentu wyniósł -9,4 mln zł wobec -8,9 mln zł rdr. EBIDTA wyniosła 1,5 mln zł.

"Należy zwrócić uwagę, że w analogicznym okresie ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z ponad dwumiesięcznym okresem przychodów nieobarczonych skutkami pandemii. Obecnie sprzedaż biletów komunikacji miejskiej, choć sukcesywnie wzrasta, to nadal jest daleka od poziomu sprzed pierwszego lockdownu. Jednocześnie szereg działań ukierunkowanych na optymalizację struktury kosztowej, jakie zrealizowaliśmy już rok temu, pozwalało nam w sposób znaczący kompensować negatywne skutki pandemii w okresie sprawozdawczym" – powiedziała członek zarządu Mennicy Katarzyna Budnicka.

W lipcu br. mennica Polska wygrała przetarg na dzierżawę, wraz z kompleksową obsługą serwisową, 553 mobilnych bezgotówkowych automatów biletowych w Łodzi. (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki